![]() |
Re: Mythtbuster cu filtru sport JR pe Leon 1.6
Si la 1.8T e tot o diferenta de 10 CP pe dyno intre masuratoarea cu filtru stock si cea fara filtru si airbox.
Intentionez sa montez un CAI, cu filtru conic, indata ce va fi posibil (nu va fi BMC CDA din cauza pretului); am de ales intre: - JR Performance - Carbonio - Neuspeed - Pipercross Viper Sunt curios daca a incercat cineva fiecare varianta pe un 1.8T si care e mai buna. Problema principala e spatiul limitat. La Golf IV/Leon/A3 accesul direct la grila fata e blocat de baterie pe de o parte si de radiator/ventilator, astfel incat admisia stock trece printre baterie si contra-aripa aspirand din spatele farului stanga. La modelul Carbonio filtrul se monteaza in compartimentul dintre contra-aripa stanga si spoiler, unde accesul la aer din afara compartimentului motor e ideal, dar expus apei in caz de trecere prin baltoace (fabricantul pretinde ca exista pericolul aspirarii de apa numai daca se trece printr-o apa ce depaseste centrul rotii) http://carboniointakes.com/images/tdi/filterLarge.jpg Astept sugestii ~Nautilus |
Re: Mythtbuster cu filtru sport JR pe Leon 1.6
Quote:
|
Re: Mythtbuster cu filtru sport JR pe Leon 1.6
Quote:
Am avut noroc ca n-am stricat nimic. Galeria de admisie era 1/3 plina cu apa... Daca ai de ales, alege in alta parte! |
Re: Mythtbuster cu filtru sport JR pe Leon 1.6
Carbonio nu pun :D
Pipercross Viper si Injen costa destul de mult (fata de ceea ce fac), o treime din pretul unei turbine de schimb :) 150-200 EUR e rezonabil, peste asta deja arunc banii. Un JR Performance sau K&N acolo poate ~Nautilus |
Re: Mythtbuster cu filtru sport JR pe Leon 1.6
Quote:
https://i170.photobucket.com/albums/u...000/th_2-6.jpg https://i170.photobucket.com/albums/u...000/th_1-8.jpg |
| All times are GMT +2. The time now is 22:01. |
- Copyright 2026 4Tuning