Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   dacia 1300 (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/19813-dacia-1300-a.html)

ionut17 04-07-06 11:15

Re: dacia 1300
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by harap alb
De fapt e funta nu funda:P.Limba romana ce sa-i faci:)
Asta ca sa elimin viitoare corectii.Scuze de off-topic

pune si tu mana pe un dex :)

MOUZE 04-07-06 12:54

Re: dacia 1300
 
Multumesc inca odata pt.aprecieri...tocmai dasta ziceam ca as fi vrut sa fac trecerea de la 3 la 4 prez.pt ca la 4 prez.e o gama diversificata de jante...momentan cu astea decat de tabla..:p
ps:nu va mai contraziceti...el a zis fundita(a alintat-o) ca si cum ai zice masinuta :D

harap alb 04-07-06 17:30

Re: dacia 1300
 
Quote:

Originally Posted by ionut17
pune si tu mana pe un dex :)

drace, pan' la urma n-am scapat:)

Nu cred ca e nevoie sa faci trecerea la 4 prezoane.Reno12 are o destul de mare varietate la jante, care se mai gasesc daca te chinui nitel si au avantajul ca nu trebuie sa-ti bati capul cu modificari de prindere si nu strica linia clasica a masinii.Dezavantajul ar fi latimea mai mica, la modelul de serie ,inclusiv gordini,era de 155 ,exceptand variantele preparate pt raliu care aveau jante mai late dar care se gasesc mai greu.
Iar referitor la gordini style si scosul de bare, doar varianta de raliu avea barile scoase , cea de strada avand doar dungile alea ca diferenta estetica fata de un R12 stock.Asa ca daca ii tragi 2 dungi tot gordini style e:)
https://img144.imageshack.us/img144/5...3renaul.th.jpg
https://img104.imageshack.us/img104/4...13sb1eh.th.jpg
Pana la urma aici e o problema de gust si in final decizia e a ta.Doar sa nu te incurci cu jumatati de masura.

harap alb 04-07-06 17:55

Re: dacia 1300
 
Enervanta e limita de 5 min pt corectia mesajului :cry:
Mai vroiam sa zic ca mi se pare total aiurea sa dai aspectul unui gordini la o dacie fara sa-i aduci modificarile tehnice aferente.Ar fi un miel in blana de lup, un fel de mascarici.
Io zic sa nu te prostesti cu gordini.Modific-o puternic din punct de vedere tehnic dar nu te lega de partea estetica.Pastreaza-i linia originala, ca si dacia 1300 e frumoasa nu doar jafu ala de gordini:)
Doar o parere..

axxro 04-07-06 18:20

Re: dacia 1300
 
da, sunt destule jante in 3 prezoane, Gotti, dar$$$$euro pe bucata e si pret adevarat..... singurele care se gasesc in tara sunt cms astea(dar parca pe langa asta mai exista un model) si cele de aro 10.

MOUZE 04-07-06 23:32

Re: dacia 1300
 
inca ma mai gandesc cu scosul barilor,nu m-am decis inca...cred ca o sa scot doar tampoanele alea de cauciuc si sa pastrez barile...mie sa nu am probleme cu gaborii...dar SIGUR o sa am daca le dau jos...
am gasit niste jante de tabla stil gordini pe o dacie 1301 infipta juma in pamant DAR NU LE DA de nici o culoare... :( e cu capu omu...
apropo de dungi...nu stiu daca se potrivesc albe...voi ce ziceti ??dungi albe pe culoarea asta..?

Bau23 05-07-06 00:44

Re: dacia 1300
 
Frumoasa masina. Te incanta prin simplitatea ei. atat de simpla si atat de mishto. bafta in continuare
p.s. si daca o lasi asa d.p.d.v. estetic arata bine ;)

harap alb 05-07-06 15:47

Re: dacia 1300
 
Quote:

Originally Posted by cristigeo69
apropo de dungi...nu stiu daca se potrivesc albe...voi ce ziceti ??dungi albe pe culoarea asta..?

https://img141.imageshack.us/img141/3...49845pj.th.jpg

Bigu 05-07-06 17:11

Re: dacia 1300
 
imi place ca e curata si bine pastrata! felicitari!

UniculSGM 05-07-06 17:36

Re: dacia 1300
 
Are suspensii din alea de alergat pe coasta, cum aveau batranii?

MOUZE 05-07-06 17:39

Re: dacia 1300
 
Quote:

Originally Posted by B-34-SGM
Are suspensii din alea de alergat pe coasta, cum aveau batranii?

DA :D :D :D

MOUZE 05-07-06 17:41

Re: dacia 1300
 
Quote:

Originally Posted by harap alb

a mea e crem :(

MOUZE 05-07-06 22:49

Re: dacia 1300
 
ieri am confectionat niste coturi cu un nene la autogen...pt o toba de DSN...SLZ (toba de mijloc care se pune la astea...eu am pus-o in loc de finala:D) din cate am observat eu e la fel ca una sport pe interior numai ca asta e mai scurta un pic decat o toba normala de dacie...azi am montat-o se aude super frumos dar nu tare rau...numai bine cat sa te gadile pe timpan :p + o terminatie draguta cromata :D

CisCo 07-07-06 02:56

Re: dacia 1300
 
Superba ... jentile alea se potrivesc de minune ..arata superb ;)

andy_x3m 08-07-06 20:57

Re: dacia 1300
 
salz
super mashinutza
shi eu m'am apucat de una din 82 sa o fac
deocamdata ii fac evacuarea fara nici o toba, iar in loc de finala ceva gen aia (am zis gen) de pe Shelby GT


intrebarea mea... cum ai micshorat suspensiile? sa imi zici shi mie cum sa le cobor

ms mult


All times are GMT +2. The time now is 12:50.

- Copyright 2026 4Tuning