Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii? (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/197728-masina-studentului-masina-ieftina-poti-iei-timpul-facultatii.html)

andi_cimpean 16-07-10 22:09

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
Quote:

Originally Posted by nobo (Post 3523639)
Chiar despre Seat Toledo 1996 tdi, nu a zis nimeni nimic. Is fiabile? Intretinere cum e, costisitoare?

Ca un Golf III!

dan_stage28 16-07-10 22:55

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
cu 7 8 mii mi s-ar parea o alegere buna o lancia delta integrale ,e frumoasa ,nervoasa:D

apache 17-07-10 01:14

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 3523708)
Ca un Golf III!

mai ieftin

ionut_cluj 17-07-10 10:40

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
Quote:

Originally Posted by dan_stage28 (Post 3523781)
cu 7 8 mii mi s-ar parea o alegere buna o lancia delta integrale ,e frumoasa ,nervoasa:D

... rupe coastele in tine, te omoara de tanar, si cand cade ceva iti rogi moartea ca piesele sunt scumpe ca dracu.
E o masina senzationala, dar nu de tanar / student.

andi_cimpean 17-07-10 10:59

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
Quote:

Originally Posted by ionut_cluj (Post 3524281)
... rupe coastele in tine, te omoara de tanar, si cand cade ceva iti rogi moartea ca piesele sunt scumpe ca dracu.
E o masina senzationala, dar nu de tanar / student.

TRUE! :D

Maşina asta este de cumpărat atunci cānd eşti realizat din toate punctele de vedere şi nu ştii ce să mai faci cu banii!

rorschach 17-07-10 15:05

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
Lancia delta integrale NU e o masina de zi cu zi ,ori un student /tanar despre care vrea topicul sa vorbeasca nu o sa-si permita niciodata.
Ciudat sa introduci e39 la masini pentru studenti ...Sunt acele categorii care isi permit orice masina si orice pofte si mai sunt cei care isi permit sa achizitioneze o masina de 3ooo-4000 care sa aiba o fiabilitate sporita, costuri de consumabile reduse deci o masina ceva mai ieftin de intretinut.
Daca dai 1000 euro sa-ti iei un junghi care o sa manance de 3,4 ori mai multi bani in primul an casa il poti folosi decent e alta treaba,mai bine strangi si iei ceva mai bunicel.Depinde foarte mult ce vrei iar ca tanar sunt destul de multe lucruri la care sa te gandesti si care pot fi facute doar la aceasta varsta.

De laudat incercarea de a face acest articol dar de la dorinte si vise la realitate mai este drum lung.

Edyson 31-10-10 01:51

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
Quote:

Originally Posted by rorschach (Post 3524697)
Lancia delta integrale NU e o masina de zi cu zi ,ori un student /tanar despre care vrea topicul sa vorbeasca nu o sa-si permita niciodata.
Ciudat sa introduci e39 la masini pentru studenti ...Sunt acele categorii care isi permit orice masina si orice pofte si mai sunt cei care isi permit sa achizitioneze o masina de 3ooo-4000 care sa aiba o fiabilitate sporita, costuri de consumabile reduse deci o masina ceva mai ieftin de intretinut.
Daca dai 1000 euro sa-ti iei un junghi care o sa manance de 3,4 ori mai multi bani in primul an casa il poti folosi decent e alta treaba,mai bine strangi si iei ceva mai bunicel.Depinde foarte mult ce vrei iar ca tanar sunt destul de multe lucruri la care sa te gandesti si care pot fi facute doar la aceasta varsta.

De laudat incercarea de a face acest articol dar de la dorinte si vise la realitate mai este drum lung.

bine zis junghi:lol:....si fiinca veni vorba de el,ma cam bate si pe mine gandu la o bucata ;)....ce parere aveti de espero?stiu ca e vechi etc,dar la ce dotari are.....is curios ce ar zice ceva proprietari de espero...am mers cu unu si am ramas uimit...

sek00 11-01-11 21:53

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
as opta pt un golf 3 cu instalatie GPL , consum econom :d

valitataye 14-01-11 09:59

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
Si de ce ai vrea sa strici golfu cu instalatie GPL?:???:

jemis90 14-01-11 11:04

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
Quote:

Originally Posted by valitataye (Post 3984237)
Si de ce ai vrea sa strici golfu cu instalatie GPL?:???:

Cine ti'a zis ca se strica? Daca iti pui instalatie omologata, cu computer si diagnoza la ea te doare undeva- si nici acolo. --nu e ca la instalatiile alea de la daciile vechi care mai mult iti mancau zilele.


Momentan 5 lei benzina, 3 lei GPL, iar diferenta de pret a fost si mai mare, in favoarea GPL.
Cand faci 100 km/zi, in fiecare zi eu zic ca e o diferenta.Pune un consum de 9 si constata ca diferenta e asa 27 lei contra 45. - Deci economie 40% pe GPL.:shock:
NU vorbesc de cei cu masina de X mii de euro si pe care ii doare in slapi de consum sau pret- vorbesc de o conditie modesta (golf3,astra f ,vectra a etc.)

ON: Un VWPolo(model 95-96) mi se pare o alegere buna.Am condus unul,prin tari cu drumuri mai bune:lol: si la 130 pe autostrada statea foarte bine.
De Fiat Punto (tot asa 95-96) nu mai zic...sunt ca niste magarusi care trag multi km dupa ei.
Optiunea personala a fost Corsa B, si o pot recomanda. Dar nu motorul de 1.4 fiindca in oras e mare lacom daca iti pui mintea si il alergi. (10l/100km)

Ar mai fi o categorie : sunt destui care strang bani, economie la sange etc. si isi trantesc un a4 turbo,o "pisica" 325 si alte exeple.
Dupa asta constata ca anvelopele pe 17 sunt cam scumpe si nu isi permit 4,consumul nu e de 9 ca in anuntul de pe net,uleiuri,filtre,placute,discuri,elemente de directie si amortizoare costa cam mult si trebuie schimbate des( deh...avem si drumuri bune tare) si cam asa sta treaba.

Concluzia : Masina nu inseamna doar benzina/motorina si gata. Ca dupa 1 an daca nu schimbi nimic - e varza dpdv tehnic

Lorand187 21-04-12 01:52

Re: Masina studentului - ce masina ieftina poti sa-ti iei pe timpul facultatii?
 
totusi daca se poate...as dori mai multe detalii despre eg 3 ( motor de 1.3 avand in vedere ca nu imi permit un 1.6 vtec inca ) ..sunt fiabile ? ca am avut ocazia sa vad restul la ele..avand in vedere ca are un prieten de al meu... restul ca acceleratie si ce se mai aude..consum etc insa de fiabilitate nu stiu nimic mersi anticipat!


All times are GMT +2. The time now is 18:57.

- Copyright 2024 4Tuning