Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6 (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/19351-cer-sfaturi-pt-modificareau-vr6.html)

road_runner 01-07-06 19:14

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Quote:

Originally Posted by BULLETTT
Sunt socat.....cineva vrea sa tuneze un vr6..frumos....eu am 2 motoare de vr6 da nu am bani sa il fac turbo..si nici nu cred ca merita...sunt deja batrane...le-o trecut vremea

iti cumpar eu un VR6...anytime

George_P. 01-07-06 19:19

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Singurul minus zic eu ca-l are un VR6 este acela ca are doar 2 valve/cilindru.

:???:

BULLETTT 01-07-06 20:28

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Quote:

Originally Posted by road_runner
iti cumpar eu un VR6...anytime

Am 2 motoare dar unu din el ii spart..s-a rupt patina de la intinzator si a facut bumm

ugod 02-07-06 18:59

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
si pe cel functional cat vrei , si ce ai la el ? partea electrica , suporti motor, cutie , planetare ...

BULLETTT 02-07-06 23:11

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
cel functional ii pus pe masina inmatriculta
celalat ii in porbagaj la cea neinmatriculata
le dau pe amandoua cu 4500

Nautilus 03-07-06 13:58

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Quote:

Originally Posted by george_smiley05
Singurul minus zic eu ca-l are un VR6 este acela ca are doar 2 valve/cilindru.

:???:

Vrei sa spui VR6 de 174 CP are 2 valve/cilindru - exista si cu 4 valve, si unul cu 5 valve (pe Passat)

~Nautilus

BULLETTT 04-07-06 00:01

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
vr6 de 2.8 are doar 2 valve/cilindru..ca si la dacie:)))
vr6 de 2.9 cred ca are 4 valve/cilindru..

ugod 05-07-06 11:21

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
nu ved cerei problema cate supape are daca poti sa-l duci pana in 800 de cai , asta daca ai banu , eu unul ma multumesc si cu 500

Race 05-07-06 12:40

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Primele VR6,si cel de 2,8 si cel de 2,9 litri au 2 supape/cilindru.
Cele contemporane cu Golf 4 au 4 sau 5 supape/cilindru,si sunt toate de 2,8 litri.

Expresia "ca si la dacie" nu e tocmai exacta.Macar Daciile 1300 au axul cu came in bloc.VR6 se poate spune ca are ce-i mai rau din cele doua concepte.

Nautilus 05-07-06 23:12

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Quote:

Originally Posted by Race
Primele VR6,si cel de 2,8 si cel de 2,9 litri au 2 supape/cilindru.
Cele contemporane cu Golf 4 au 4 sau 5 supape/cilindru,si sunt toate de 2,8 litri.

Expresia "ca si la dacie" nu e tocmai exacta.Macar Daciile 1300 au axul cu came in bloc.VR6 se poate spune ca are ce-i mai rau din cele doua concepte.

Se pare ca faceti cu totii o confuzie in ceea ce priveste avantajul numarului de supape - un motor cu 2 supape/cilindru dar cu camere de ardere emisferice, raport mare de compresie si galeriile inteligent gandite poate da performante foarte bune. Multe motoare performante au avut 2 supape/cilindru, si distributie DOHC, ca Jaguar seria XK (sau SOHC + dubla rampa de culbutori, ex. Porsche 911 racit cu aer, Mercedes-Benz seria M103 etc). Pe de alta parte, distributia cu ax cu came in bloc e mai simpla constructiv si mai ieftina, dar nu-i eficienta si nu permite turatii mari; motoarele OHV tunate au de obicei un profil al axului cu came foarte agresiv, pentu a compensa.

Toata discutia este off-topic si inutila, fiindca s-a precizat de la inceput ca e vorba de un motor VR6 de 2,8 litri cu 2 supape/cilindru si 174 CP.

~Nautilus

ugod 06-07-06 12:00

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
si eu zic la fel ca doar nu sunt motoare naspa , mai ales ca se pot tuna destul de bine pana in 900 de cai , eu unu zic ca motor mai bun scos de VW inca nu am vazut ...poate R32 dar nu cred ca-si permite careva sa puna un R32 pe un golf 2 ,

alexandru, sfat 06-07-06 17:54

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
motorul cati km are ? e absolut stock ? daca nu e in stare buna, gandeste-te inainte la o reconstructie. un motor in stare foarte buna (stock) tine la 500 cp, nu foarte mult si ca masina de toata ziua, dar tine.

ca si costuri sa te astepti la mult peste 6000 euro pentru un kit turbo + montare si reglare.

noi te putem ajuta, daca esti interesat da un mail sau suna. avem sediul in arad (intra la profil sa vezi cine suntem)

Race 07-07-06 17:58

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Quote:

un motor cu 2 supape/cilindru dar cu camere de ardere emisferice, raport mare de compresie si galeriile inteligent gandite poate da performante foarte bune
Evident.Dar poate face asta linistit cu axul in bloc.

Quote:

Multe motoare performante au avut 2 supape/cilindru, si distributie DOHC, ca Jaguar seria XK
In afara de faptul ca vroiau sa para avansati tehnologic,e absolut inutil sa ai doua axe si 2 supape/cilindru.Pui ditamai batul ca sa actioneze o singura supapa la fiecare cilindru...inteligenta miscare !

Quote:

cu ax cu came in bloc e mai simpla constructiv si mai ieftina, dar nu-i eficienta si nu permite turatii mari
Turatia de 5.800 RPM la care are VR6-le puterea maxima nu e tocmai ridicata,deci mergea foarte bine cu axul in bloc.

Idei tehnice bizare au tot fost de-a lungul timpului,nu inseamna ca sunt si bune.Iar asta de care vorbim acum e larg raspandita.E plin de moare in 4 cilindri 8v OHC.

Nautilus 10-07-06 00:39

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Quote:

Originally Posted by Race
In afara de faptul ca vroiau sa para avansati tehnologic,e absolut inutil sa ai doua axe si 2 supape/cilindru.Pui ditamai batul ca sa actioneze o singura supapa la fiecare cilindru...inteligenta miscare !

Problema cu care s-au confruntat inginerii din anii '20 incoace cand au conceput motoare de performanta a fost aceea a eficientei arderii - camere de ardere emisferice, galerii "cross-flow" (admisia pe o parte, evacuarea pe partea opusa), mentinerea cat mai rece a aerului de admisie, plasarea bujiei cat mai aproape de centru etc. Ideal e sa ai chiulasa emisferica si bujia exact in centru, ceea ce e greu de facut cand ai 4 supape/cilindru si vrei o suprafata totala a supapelor cat mai mare; majoritatea motoarelor cu 4 supape/cilindru au camerele de ardere tip "pent-roof".

Motoarele de performanta, concepute pentru turatie mare, aveau, inca de la sfarsitul anilor '30, 2 supape/cilindru, DOHC si chiulase emisferice. O exceptie a fost motorul de 2 litri de la BMW 328 (proiectat in 1936 si preluat mai apoi de Bristol) care folosea un arbore cu came in bloc si 2 rampe de culbutori pentru a actiona 2 supape/cilindru. Aceeasi solutie ca si BMW au adoptat-o la Chrysler cand au proiectat motoarele Hemi, care contau pe forma foarte bine gandita a chiulasei, 2 supape uriase si o compresie foarte mare pentru carburantii din anii '50. In rest, la cei mai multi producatori europeni de masini sport, gaseai aceeasi arhitectura 2 supape/cilindru si DOHC : Bugatti, Porsche 356 Carrera, Porsche 911/930, Alfa-Romeo, Jaguar, Aston Martin, majoritatea motoarelor V12 si Boxer de la Ferrari etc etc. Numai managementul electronic al motoarelor si adoptarea normelor de poluare si consum i-a facut pe fabricanti sa adopte solutia cu 4 supape/cilindru.

Bugatti a inventat la inceputul anilor '90 tehnologia celor 5 supape/cilindru, adoptata si de VAG, sperand sa impace capra si varza printr-o arhitectura multi-valva care sa permita o forma a chiulasei cat mai apropiata de cea emisferica.

Pe de alta parte, daca vrei motor OHV care sa functioneze bine la turatii mari, si asta in utilizarea curenta, mai cauta... :) orice i-ai face, nu-i eficient si nici fiabil. Exemplul motoarelor tunate pentru drag-racing nu tine, au un profil al camelor atat de agresiv incat sunt imposibil de condus in conditii normale

~Nautilus

Nautilus 10-07-06 08:51

Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
 
Rectific: Porsche 911 si 911-930 Turbo aveau 2 supape/cilindru si chiulase emisferice, dar distributia era SOHC + 2 rampe de culbutori

~Nautilus


All times are GMT +2. The time now is 11:36.

- Copyright 2026 4Tuning