![]() |
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
Quote:
|
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
Singurul minus zic eu ca-l are un VR6 este acela ca are doar 2 valve/cilindru.
:???: |
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
Quote:
|
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
si pe cel functional cat vrei , si ce ai la el ? partea electrica , suporti motor, cutie , planetare ...
|
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
cel functional ii pus pe masina inmatriculta
celalat ii in porbagaj la cea neinmatriculata le dau pe amandoua cu 4500 |
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
Quote:
~Nautilus |
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
vr6 de 2.8 are doar 2 valve/cilindru..ca si la dacie:)))
vr6 de 2.9 cred ca are 4 valve/cilindru.. |
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
nu ved cerei problema cate supape are daca poti sa-l duci pana in 800 de cai , asta daca ai banu , eu unul ma multumesc si cu 500
|
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
Primele VR6,si cel de 2,8 si cel de 2,9 litri au 2 supape/cilindru.
Cele contemporane cu Golf 4 au 4 sau 5 supape/cilindru,si sunt toate de 2,8 litri. Expresia "ca si la dacie" nu e tocmai exacta.Macar Daciile 1300 au axul cu came in bloc.VR6 se poate spune ca are ce-i mai rau din cele doua concepte. |
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
Quote:
Toata discutia este off-topic si inutila, fiindca s-a precizat de la inceput ca e vorba de un motor VR6 de 2,8 litri cu 2 supape/cilindru si 174 CP. ~Nautilus |
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
si eu zic la fel ca doar nu sunt motoare naspa , mai ales ca se pot tuna destul de bine pana in 900 de cai , eu unu zic ca motor mai bun scos de VW inca nu am vazut ...poate R32 dar nu cred ca-si permite careva sa puna un R32 pe un golf 2 ,
|
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
motorul cati km are ? e absolut stock ? daca nu e in stare buna, gandeste-te inainte la o reconstructie. un motor in stare foarte buna (stock) tine la 500 cp, nu foarte mult si ca masina de toata ziua, dar tine.
ca si costuri sa te astepti la mult peste 6000 euro pentru un kit turbo + montare si reglare. noi te putem ajuta, daca esti interesat da un mail sau suna. avem sediul in arad (intra la profil sa vezi cine suntem) |
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
Quote:
Quote:
Quote:
Idei tehnice bizare au tot fost de-a lungul timpului,nu inseamna ca sunt si bune.Iar asta de care vorbim acum e larg raspandita.E plin de moare in 4 cilindri 8v OHC. |
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
Quote:
Motoarele de performanta, concepute pentru turatie mare, aveau, inca de la sfarsitul anilor '30, 2 supape/cilindru, DOHC si chiulase emisferice. O exceptie a fost motorul de 2 litri de la BMW 328 (proiectat in 1936 si preluat mai apoi de Bristol) care folosea un arbore cu came in bloc si 2 rampe de culbutori pentru a actiona 2 supape/cilindru. Aceeasi solutie ca si BMW au adoptat-o la Chrysler cand au proiectat motoarele Hemi, care contau pe forma foarte bine gandita a chiulasei, 2 supape uriase si o compresie foarte mare pentru carburantii din anii '50. In rest, la cei mai multi producatori europeni de masini sport, gaseai aceeasi arhitectura 2 supape/cilindru si DOHC : Bugatti, Porsche 356 Carrera, Porsche 911/930, Alfa-Romeo, Jaguar, Aston Martin, majoritatea motoarelor V12 si Boxer de la Ferrari etc etc. Numai managementul electronic al motoarelor si adoptarea normelor de poluare si consum i-a facut pe fabricanti sa adopte solutia cu 4 supape/cilindru. Bugatti a inventat la inceputul anilor '90 tehnologia celor 5 supape/cilindru, adoptata si de VAG, sperand sa impace capra si varza printr-o arhitectura multi-valva care sa permita o forma a chiulasei cat mai apropiata de cea emisferica. Pe de alta parte, daca vrei motor OHV care sa functioneze bine la turatii mari, si asta in utilizarea curenta, mai cauta... :) orice i-ai face, nu-i eficient si nici fiabil. Exemplul motoarelor tunate pentru drag-racing nu tine, au un profil al camelor atat de agresiv incat sunt imposibil de condus in conditii normale ~Nautilus |
Re: Cer Sfaturi pt modificareau unui VR6
Rectific: Porsche 911 si 911-930 Turbo aveau 2 supape/cilindru si chiulase emisferice, dar distributia era SOHC + 2 rampe de culbutori
~Nautilus |
| All times are GMT +2. The time now is 11:36. |
- Copyright 2026 4Tuning