Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/185940-e30-black-bear-pasiune-fiare-vechi.html)

Nastase Bogdan 02-05-10 15:49

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Pragurile nu au fost..am sa caut de M-T1..:rolleyes2

E ok cu piesele de la tine Cipi, am inlocuit o busa la un brat ca era mancata la interior, si am demontat/curatat/deblocat/gresat tot ce trebuia ca sa mearga treaba bine..8)..acum trebuie doar sa merg cu masina ca sa se pasuiasca totul si sa se curete discurile;)

Eleronul a venit odata cu volanul..am avut montat si eleron stock, timp de o saptamana:-)

Nu vreau o alta capota, am avut oferta de una, vreau sa o lucrez pe asta ca imi place bad-boy-ul de pe ea, dar nu-mi plac degajarile acelea;)
Interiorul Recaro a fost pe masina, eu doar l-am mai curatat.
Dacia are acum jantele cu care am luat ursul, vreau sa-i lucrez pasajele pentru Borbeturi, ca sa le schimb de pe una pe cealalta;)

La suspensie o vreau mai jos de spate, fata este f joasa..nu intra multe bordurele sub ea..si daca e sa schimb ceva, vreau doar arcurile sa fie mai scurte, nu umblu la amortizoare ca stiu cum e treaba cu o suspensie rigida..:rolleyes2..am sa revin asupra acestui aspect.

In Buzau am fost noaptea..si am cautat vulcanizari la naiba-n praznic..sa-ti zica Jakal cat am injurat..:evil:..nu era timp de stat la o bere, ca te anuntam eu:-)

@whitE30 ..pai o folosesc zilnic ca am nevoie de masina..eu bag Efix 95 de la RomPetrol si bag mereu de 50 lei..nu merg mai multde 90 Km..deci cam haleste..:rolleyes2

Va multumesc tuturor, Marian vezi ca ai lamuriri si referitor la capota si sunt sigur ca nu am ce regreta in urma acestui schimb:idea:

VladM 02-05-10 17:48

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Sunt sigur ca o sa iasa ceva extraordinar din masina asta. Succes cu ea.

crysty.bobok 02-05-10 18:40

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Frumos Ursache ! imi place cum ai inceput modificarile!
Bafta!

YO Bogdan 02-05-10 18:58

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Foarte frumoasa masina!
Sa o stapanesti sanatos!;)

Marian_nebunu 02-05-10 20:47

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
urmaresc cu mare interes acest topic :D pentru ca am vazut ce ai facut dintr-o "DACIE:|" :D

SUCCES !!!

Nastase Bogdan 02-05-10 21:04

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Quote:

Originally Posted by Marian_nebunu (Post 3327549)
urmaresc cu mare interes acest topic :D pentru ca am vazut ce ai facut dintr-o "DACIE:|" :D

SUCCES !!!

Ideile mele legate de aceasta masina sunt clare..va fi ceva de bun gust si cu performante bune, fara a se exagera la niciunul dintre capitole..va fi un urs care, sper eu, va placea oricarui pasionat de BMW:-)...tocmai de aceea spuneam de capota motor..acolo este ceva chicios si asa ceva nu are ce cauta la masina mea..daca nu am nimic chicios pe Dacie, pe urs nici atat nu va fi;)

La acest proiect totul se rezuma la rabdare..am multe idei bune si multe dorinte dar va fi mai greu cu banii, ca anul acesta sunt tare prins cu datorii si alte cheltuieli de familie..:sad:..dar le fac si eu asa usor, dorinta si ambitie sa fie, iar la mine sunt din belsug:-)

Marian_nebunu 02-05-10 21:23

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Quote:

Originally Posted by Nastase Bogdan (Post 3327618)
Ideile mele legate de aceasta masina sunt clare..va fi ceva de bun gust si cu performante bune, fara a se exagera la niciunul dintre capitole..va fi un urs care, sper eu, va placea oricarui pasionat de BMW:-)...tocmai de aceea spuneam de capota motor..acolo este ceva chicios si asa ceva nu are ce cauta la masina mea..daca nu am nimic chicios pe Dacie, pe urs nici atat nu va fi;)

La acest proiect totul se rezuma la rabdare..am multe idei bune si multe dorinte dar va fi mai greu cu banii, ca anul acesta sunt tare prins cu datorii si alte cheltuieli de familie..:sad:..dar le fac si eu asa usor, dorinta si ambitie sa fie, iar la mine sunt din belsug:-)

fratele meu :) masina mea sta si asteapta si ea destule investitii :) de la 30 de milioane pe luna cat aveam anu trecut acum am doar 9 mil:)e greu in vremurile astea sa tot investesti in ceva ce nu mai scoti :) dar stii cum e "rabdare mici sacrificii" si rezolvi si problema cu masina !!!

nu stiu cat de chicios arata cu acea capota sunt ursi muuuuuuuult mai chiciuti pe forum si sunt masini super apreciate :D !!!

oricum este alegerea ta,ca este masina ta,eu doar mi-am spus o parere:D succes si nu pune 24v :D:D

fa un 2.5 12 in toate mintiile lui sa mearga ceas;)

crysty.bobok 02-05-10 21:23

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Quote:

tocmai de aceea spuneam de capota motor..acolo este ceva chicios
ai dreptate ! capota cred ca este primul pas pe care trebuie sa il faci la partea exterioara !
vad ca vrei sa mergi pe acelasi principiu ca si la dacie .. daca faci bmw cu aceleasi ideii o sa ai fara indoiala unul dintre cei mai curati ursi de pe meleagurile noastre .

pletos13rza 02-05-10 21:39

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
1 Attachment(s)
am mers cu masina cand era la fostul proprietar, mergea bine de p-atunci ... arata bine rau cu borbet-uri ... asa exterior nu prea ai ce sa-i mai faci ... praguri ... si e os :D ... felicitari ...e frumoasa rau masina.
ah da .. si niste faruri cu lupa, daca pui galbene ... rupi norma :D parerea mea. pun si o mica pozutza, sper sa nu te superi.

marius_81 02-05-10 21:52

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Frumuasa masina si,sigur va iesi ceva frumos din ia cum a iesit si din Dacie.

Ps nu uita sa schimbi cat mai repede bucsile la punte.

SiloS@1300 02-05-10 22:10

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
2.5 24v are un mic dezavantaj care pentru tine este destul de mare, avand in vedere ca masina este de zi cu zi : baia de ulei (din Al ) pica mai jos decat la 12v.

In rest, iti urez mult succes sa faci ceea ce iti propui!

Cosmin-SNR 03-05-10 21:32

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
frumos ursache Bogdan, eram sigur ca masina ce este la tine iese o bijuterie,exact asa cum mi-ai spus si la telefon...ca vrei sa iasa o masina ingrijita ca si DACIA,am inteles si stiu ca tu poti si ca vrei sa faci asta...de aceea te rog sa ai rabdare si nervi de otel si mai ales $ ca fara aceste 3 caractere nu poti face nimic, daca vreodata ai nevoie de ceva sfaturi pentru ursache eu am multi prieteni cu ursulete si au trecut prin ce tu nu ai trecut inca, eu iti stau aproape cum mi-ai stat si tu mie cu DACIA mea si cu piesele ;) eu iti urez multa BAFTA CU "EZA" deobicei noi spunem nr de inmatriculare nu BMW DACIA astea....asa m-am invatat daca vreodata ai nevoie de mine eu iti stau la dispozitie ai numarul meu de telefon, ma poti contacta la orice ora din zi sau din noapte.... ai grija cu interiorul ca e mare pacat cu pielea aia ca pentru urs gasesti mai greu interior de piele, exista un fel de silicon pentru piele care protejaza de soare caldura si ce mai este,ca acum a venit caldura si sta toata ziua la soare nu mai stiu sigur cum se numeste dar o sa caut si iti spun,apropo scuze pentru off-topic acum...intra te rog pe topicul meu si vezi ca un coleg e cam infuriat ca nu i-ai raspuns si lui pe topicul cu NIG si mie mi-ai raspuns la mine pe topic....SALUT SI MUUUULTA BAFTA

B83RUP 03-05-10 21:53

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
salut
frumos urs,continua cu m-tech1, si ca motor eu te-as sfatui sa pui un 2.5 12v,eu tot 1.8 m10 am avut dar acum am 2.5 12v(care face toti bani)
bafta si multa rabdare ca o sa ai nevoie;)

Nastase Bogdan 04-05-10 14:41

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
Va multumesc tuturor, am sa vad ce motor aleg pana la urma,insa va mai trece ceva timp pana atunci..:rolleyes2

Deocamdata mai am cateva maruntisuri de pus la punct, am sa revin cu poze de fiecare data cand mai fac cate ceva la ea:-)

Nastase Bogdan 06-05-10 19:12

Re: E30 - Black Bear - din pasiune pentru fiare..vechi
 
6 Attachment(s)
In seara asta m-am apucat de "demolat" pe la interior..era unul dintre locurile unde nu am desfacut ca sa vad eu cum stau treburile...:rolleyes2..si a fost de bun augur caci am avut multe de scos de pe acolo si am facut curatenie generala cu aspiratorul.

Am gasit si fire taiate si lasate neizolate in contact cu tabla si am identificat firele care alimenteaza dezaburirea lunetei, numai ca un papuc de la luneta nu mai este..:sad:

Am si o nelamurire legata de suspensie..pe fata consider ca este destul de joasa, nici nu as vrea mai jos de atata, dar pe spate e cam ridicata si nu-mi place asa..
Am vazut ca pe spate am arcuri albastre, dar nu stiu ce coborare fac..de aceea pun poze cu pozitia masinii fata/spate si poate ma lamuriti voi cat au astea coborarea si cu ce coborare mi-ar trebui pe spate ca sa fie mai jos cu 2-3 cm:rolleyes2

Va multumesc, astept pareri:-)


All times are GMT +2. The time now is 23:04.

- Copyright 2024 4Tuning