Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina Aspirat VS Benzina Turbo (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/175921-benzina-aspirat-vs-benzina-turbo.html)

andreimp3 13-03-10 23:23

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Quote:

Originally Posted by HoricutzWSR (Post 3178161)
vezi ca nu exista 1.4 TFSI...poate TSI

am vrut sa spun fsi+t adica tfsi... in carte scrie tsi intradevar dar cred se intelegea ce voiam sa spun... si oricum multi folosesc numele de tfsi in loc de tsi

razvyy21 14-03-10 11:45

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Pt senzatii,sunet,feeling etc merg pe benzina aspirat, dar pt condus zi de zi benzina turbo e mult mai placut.

StreetStyle22 14-03-10 12:00

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Quote:

Originally Posted by andreimp3 (Post 3175944)
tata are octavia 2 1.6 aspirat de 102 cp cu masa masinii de 1330 kg...
ca sa faca o depasire pe la 80-90 km/h... trebuie sa faca in felul urmator... deobicei cand are mai mult de 70-80 km/h e in treapta a 4'a... baga treapa a 3-a ii da undeva la 3800 de ture cand intra in depasire si cand ajunte in fata celui care il depaseste are cam 5600 ture de iti bubuie capu la ce zgomot face... personal mi se pare ca se misca binisor... dar am mers cu un prieten care are un colt si avea 1.5T... :shock: ma uimit cum intra in depasiri... bestiala masina facuta pentru asa ceva... jiganie jiganie, dar are o fuga impresionanta
in concluzie vreau sa spun ca nu merita sa iti iei aspirat decat daca ai capacitate sub 1.5... daca e mai mare capacitatea deja e naspa daca nu ai T
a daaa... poti sa spui ca merita si aspirat mai mare de 1.5 asta doar daca ai bani de benzina... singurul aspirat de capacitate mai mare pe care mi l-as cumpara ar fi 3.0 sau 4.0 ambele v8 de pe 5-ar sau alfa romeo 3.0 v6
deci in concluzie votul meu ramane pentru 2.0T

Si ?
Pentru aia e aspiratul benzinar,pentru ture multe.Daca nu era ii puneau o limitare de genul 4500 de ture ca la un diesel.;)

vanilla21 03-04-10 12:15

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Quote:

Originally Posted by andreimp3 (Post 3177254)
pai bine atunci uite...
de exeplu skoda octavia 1.4 tfsi de 122 cp si 1.6 fsi de 115...
e cam acelasi lucru doar ca 1.4 te ajuta mai mult in depasiri

te ajuta in depasiri intr-adevar dar 1.4 tsi are nu numai turbo.... ci si compresor care intra de la turatii joase....din cauza asta este fasneatza in depasiri...desi motoarele mici cu turbo/compresor sant rezultatul normelor de poluare care se tot introduc in industria auto....si constructorii sant obligati sa gaseasca solutii care duc la aparitia acestor motorase.......personal optez pentru motoarele aspirate de turatie mare

a3ds 05-04-10 18:16

Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
 
Motor sub 2000cc->turbo in orice alta zi.

Motor peste 2500 cc->aspirat,6 in linie=love :)

Nu ca as tusi la un v12 biturbo de 6.2 :D


All times are GMT +2. The time now is 02:06.

- Copyright 2026 4Tuning