![]() |
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Ce probleme au uni....
Voi habar nu aveti la ce foloseste un dyno..... google frate si numai va certati atat |
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Da,probabil te referi la faptul ca-i o metoda de estimare si ....in plus nici nu "intelege-ti"(citat din autorul topicului) :lol: ..in fine,bine ca s-au calmat spiritele:)
|
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Eu confirm cele spuse de MCD. Iar pentru cine e curios cum masoara pierderile in transmisie dyno-ul nostru, sa ma contacteze. Pentru linistea noastra o DACIE stock cu orice motorizare da cu +/- 3 cp puterea declarata de fabricant, evident folosind acelasi dyno. Prin +/- intelegeti starea masinii, altfel daca o masori de 10 ori da fix acelasi lucru.
|
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
deci pierderi din transmisie de 4% ... wow
tare masina loganul :D inca o chestie , ne zici si noua secretul prin care obtii din 75cp ... 113 la un motor aspirat deci un plus de 40 cp ...cu o compresie nu mai mare 10:1 |
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Quote:
Cine a zis ca are 4% pierderi, tu ai o problema cu asta.... 40, 4 %.... Cred ca propietarul a zis ce modificari are si cred ca puterea litrica este destul de ok si se poate realiza. Tu ai gandit/proiectat un motor stock de orice masina sa il modifici dupa capul tau. Daca da care a fost rezultatul??? Daca nu, macar ai idee cum produce un motor putere? (sa nu imi dai copy paste din google) Inainte sa mai dai tu sfaturi sau sa mai judeci pe unu care a facut ceva ar fi bine sa te gandesti mai mult... |
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
io ce stiu concret e ca sunt 75 cp la roata ... si ca pierderile din transmisie sunt de maxim 15% ...deci nu mai are rost sa iti desenez ca oricum nu intelegi .
Din pacate am un motor de 1.6,si un pic mai hardcore modificarile,mai comprimat ...si nu am pretentii de 113 cp,desi am plecat de la 90 cp :)) Ca sa nu mai vorbesc ca fara soft pentru axul cu came nu faci mare branza ,sau ghiceste ecu cum tre sa functioneze cu noua axa? |
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Diferentele dintre puterea motor si puterea pusa la roata difera de la marca la marca..Spun ex din ce stiu concret.. Masina mea Gti Mk5 stock are 147 cp la roata si 198 la motor (deci pierdere de aprox 50 cp) iar dupa modificari am ajuns la 288 motor si 255 la roata, deci..Din cate stiu eu Subaru are cam cea mai mica diferenta..Deci e ralativa sa generalizati in procente pierderile deoarece acestea pot varia f.mult :)
|
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Alo cristi ce modificari mai hardcore ai tu/?? ca nu inteleg.....oricum atata timp cat dyno zice atat atat tin sa cred ca are masina..pt ca masina bate masini cu pretentii mai mari.....
|
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
din partea mea ... amagestete in continuare :)
|
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Are vreo legatura ce modificari am?am zis ca o parere ca nu trebuie generalizat..Nu nu conteaza cp in 400m..sincer..
|
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
soft 10 cp ,doar ca softul nu bun deloc pt axa asta.
evacuare 10 cp ax cu came 10 cp marire compresie 10 cp Cam asa vad io treaba ,poate in NFS is valabile calculele astea . |
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Cristi ?!?!? nu e bine. Sa stii ca si sticker-ul cu patrutuning da vreo 3 cai. Mai ales daca e din ala mare -> 10 cai garantat.
Dupa cum spuneam 40 cp la o aspirata cu 3 modificari la activ = imposibil. Fara sa luam in considerare enorma motorizare de 1.4. Proprietarul nu ne-a lamurit cu nimic, dar nici nu incearca sa o faca, sa inteleg ca nu stie despre ce e vorba ? |
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Quote:
Si tu esti forumist convins fara creier care nu stie sa gandesca singur si se ia dupa altii. Cum ai dedus tu ca loganul are pierdere maxim 15%??? Daca eu am 15% pierderi din 75 de cai rezulta pierdere 11 cai Daca eu ii pun turbo compresor si nos si ajung la 300 de cai deja pierderile sunt 45 de cai, nu? Explica-mi si mie de ce cresc pierderile asa mult. Nu cred ca ai practica in domeniul dyno/dynotuning-ului asa ca te luminez eu. Fosta mea masina,bmw e30: Am facut peste 20 de teste in decurs de 2 ani in diferite configuratii de la aspirat si 225 de cai pana la turbo si 390 de cai, pierderile erau foarte apropiate si am constatat ca difereau cand schimbam rotile/cauciucurile, treapta in care faceam testul si temperatura uleiului din cutie/diferential. Daca stai putin si te gandesti tot ce am scris ca influenteaza pierderile sunt lucruri care chiar influenteaza. Revin cu intrebarea, tu pe ce te bazezi cand zici 15% in conditiile in care ai 75 si 300 de cai pe aceasi transmisie, roti, etc???????? Este logic ce zici tu??? Daca da argumenteaza.... |
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Pe simplul fapt ca o masina cu tractiune fata pierde 15% in transmisie .Asta daca aveai un pic habar ,trebuia sa stii ...cam aia este valoarea care se pierde in transmisie la un FWD(front wheel drive)
Ce e asa complicat de inteles?Bembeurile nu au tractiune fata,asa ca nu vad rostul comparatiei. A 2a chestie concreta care pot sa ti-o zic este ca 113 cp ,este o valoare fictiva , sau sunt masurati la roata ? Daca nu sunt masurati la roata...cum sunt obtinuti ? Daca nu printr`o formula ,in care se aplica un coeficient de pierdere de la volanta la roata prin transmisie ?Daca sunt masurati la roata,inseamna ca masina are peste 130 cp la motor . A 3a chestie concreta, modificarile masinii ...ti le-am scris mai sus ...10 cp la fiecare... probabil ai observat ironia . Nu ma lumina te rog, incearca sa te luminezi pe tine . aia cu turbo si compresor si 300 cp m-ai dat pe spate... eu cred ca tu chiar nu stii ce vorbesti =)) |
Re: Offtopic din provocari Dacia logan;discutii pe tema dyno la aceasta masina
Nu e adevarat cu 15%..nu e o valoare fixa..ti-am dat exemplu concret..si iti mai dau cate vrei..
|
| All times are GMT +2. The time now is 06:17. |
- Copyright 2026 4Tuning