Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/156987-resoftare-ford-focus-rs-2-5-skn.html)

andreitentean 17-12-09 18:31

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by turb0 (Post 2899998)
"O firma care se respecta pastreaza confidentialitatea legata de problemele de fiabilitate " ( asa ar suna ).
Nu vreau sa ma amestec precum toti aplaudacii...dar niciodata nu au fost postate eventuale softuri esuate, erori ci doar fise cu niste curbe cat mai line.
Succes.

Toate firmele pe care le cunosti pastreaza confidentialitatea legata de problemele de fiabilitate.
Fisa dyno din acest caz este oferita de catre un centru independent, dyno Exelixis.

Noi , ca si SKN Romania, avem un parc auto propriu incomparabil cu alte fime autohtone, pe care ne permitem sa testam diferite setup-uri (Honda,Audi si diesel si benzina,Toyota si diesel si benzina, BMW, Subaru, Mitsubishi, Merc-Benz,Lancia) plus masinile de la SKN germania, iar problemele de fiabilitate de la aceste masini te poti astepta sa le vezi publice pentru ca atesta experienta.

alexGTI 17-12-09 22:57

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
am intrebat, pentru ca la fel ca mai multe persoane "am auzit" de ceva probleme la focusul RS din topicul asta. poate au fost doar zvonuri, barfe ... invidie :)

era mai mult o curiozitate a mea

andreitentean 18-12-09 01:45

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Tin sa contrazic barfele.
Graficul dyno atasat acestui topic este chiar al masinii prezentate.
Puterea finala a fost obtinuta in 3 sesiuni de resoftare, dar asta nu inseamna probleme, ci progres. Probleme de fiabilitate nu s-au intalnit.

alexGTI 18-12-09 11:20

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
ideea era ca daca s-ar intampla ceva cu masina ... exemplu : ii pica turbina, sau se duce un piston sau mai stiu eu ce ...

ati posta undeva treaba asta si solutionarea ? pentru a evita pe viitor sa li se intample si altor posesori ?

[email protected] 20-12-09 00:58

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by alexGTI (Post 2902366)
ideea era ca daca s-ar intampla ceva cu masina ... exemplu : ii pica turbina, sau se duce un piston sau mai stiu eu ce ...

ati posta undeva treaba asta si solutionarea ? pentru a evita pe viitor sa li se intample si altor posesori ?

+1!

Corect ar fii sa postam si problemele..ca sa stim unde sa ne facem softul care e ff important..si cum sa rezolvam problemele !

Bineinteles cand facem tuning trebuie sa ne asteptam la orice fel d problema..e riskul nostru , eu sunt constient! Softul e destul de important dupa parerea mea...

andreitentean 20-12-09 02:12

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Softul este foarte important, corect, iar experienta este o parte majora a unui rezultat bun.

Resoftarea trebuie facuta pe riscul tunerului, nu pe riscul tau. Bineinteles ca configuratiile custom au niste exceptii dar tunerul tot are responsabilitati de asumat chiar si in acest caz.

DZ1 20-12-09 10:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by alexGTI (Post 2902366)
ideea era ca daca s-ar intampla ceva cu masina ... exemplu : ii pica turbina, sau se duce un piston sau mai stiu eu ce ...

ati posta undeva treaba asta si solutionarea ? pentru a evita pe viitor sa li se intample si altor posesori ?

Faza este ca multe probleme intalnite pe parcurs de o firma de tuning nu se pot face oficial pe un forum unde intra toata lumea...
.
Adica oameni care investesc timp si bani pt afaceri, intalnesc destule obstacole pe drum, de ce ar trebui sa spuna pe degeaba la toata lumea ce poate apare dupa ore sau zile de munca?

Lasa-i si pe alti sa invete pe spatele lor, de ce sa ii facem noi destepti pe deamoaca??
Eu am facut asta de multe ori si la sfarsit altii dupa ce aflau informatiile pe degeaba se dadeau rotunzi pe spinarea mea...nici asta nu e o treaba...unui prieten poti sa ii mai spui anumite lucruri dar la toata lumea pt ce???

[email protected] 20-12-09 10:27

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean (Post 2907110)
Softul este foarte important, corect, iar experienta este o parte majora a unui rezultat bun.

Resoftarea trebuie facuta pe riscul tunerului, nu pe riscul tau. Bineinteles ca configuratiile custom au niste exceptii dar tunerul tot are responsabilitati de asumat chiar si in acest caz.

Interesant ceea ce zici ! adica toate problemele d fiabilitare care urmeaza dupa ce ai fauct mecanica si softul raspunzi de ele ? asta sa inteleg ? e un fel de garantie ?

DZ1 20-12-09 10:42

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by [email protected] (Post 2907474)
Interesant ceea ce zici ! adica toate problemele d fiabilitare care urmeaza dupa ce ai fauct mecanica si softul raspunzi de ele ? asta sa inteleg ? e un fel de garantie ?

:))) sa imi arati si mie firme in Romania care garanteaza asta!!!
Firmele de tuning dupa putinul care il stiu eu garanteaza pt piesele montate sau pt soft, daca ai ghinionul sa nimeresti pe maine proaste asta e...
In Germania firme precum ABT lucreaza cu asigurari impreuna care prin asigurari iti garanteaza si restul pieselor, o firma de tuning nu isi poate permite asta....

bbm 20-12-09 16:41

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
virgil, tu zici bine ce zici doar ca aici in romania, daca costa mai mult de 100 euro este enorm !! iar pt 100 euro toti copiii de 20 de ani viseaza 150 de cai in plus din soft si garantie pe viata inclusiv la stergatoare; nu au vazut un piston in viata lor si vorbesc de parca sint experti in tot ce misca in industria auto

Kiki 26-12-09 11:23

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
am vazut masina am vazut cum se misca...sincer nu prea vad unde sunt acei 360+ cai...ma rog:|
am vazut masina comparata cu o cupra 310 cai...

pturbo23 26-12-09 12:53

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Ce putere avea stock?
Ce putere avea cu evacuare?
De ce are o pierdere de 70cp? Modelul este awd?

alexGTI 26-12-09 13:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
cine vorbeste de pierderi ?

masina are stoc 310 cp daca nu ma insel ...
evacuarea si softul, iti poate raspunde andrei.

am vazut si eu masina comparata tot cu cupra ... si nu a fost de bine :)

Kiki 26-12-09 13:15

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
stock are 310 parca, declarat de fabricant, este modelul FWD.
dupa parerea mea masina arata senzational dar nu trage de acei cai...la un raport de 4.0 cal/kg nu e prea are legatura...

pturbo23 26-12-09 13:24

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Prezentarea are atasata o imagine a unei fise dyno.
Fisa dyno contine pierderea de la motor la asfalt.
O pierdere de 70caluti citesc eu.
Fwd se asimileaza cu o pierdere de 10-15%.
Matematica, aritmetica sunt simple nu e greu sa contabilizezi puterea.
Presupunem 70=15%
X=100%
=> X = 70x100/15 = 466 caluti virtuosi :)
Pare o aberatie matematica.
Matematica nu e gresita. Gresit e altceva.
Daca calculati cu 10% o sa radeti si mai mult, chiar va rog.

Stock are 305 - 304 iar o masuratoare ne arata daca nu cumva vobim de un exemplar supraestimat.
Daca masura stock si => 350cp?


All times are GMT +2. The time now is 20:46.

- Copyright 2026 4Tuning