Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tuning pe machete (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete.html)
-   -   Machete in lucru - inchains0 (https://forum.4tuning.ro/506-tuning-machete/156295-machete-lucru-inchains0.html)

inchains0 05-12-09 16:59

re: Machete in lucru - inchains0
 
8 Attachment(s)
Multumesc pt sfaturi :wave:, o sa fac asa cum ati zis, sper sa nu fie probleme, ar fi pacat si de macheta si de munca de pana acum.

Si eu sper sa iasa asa cum mi-am propus insa mai e ceva pana atunci, din lipsa de timp zilele astea inca nu m-am apucat de interior.

Intr-una din pozele de mai sus se vede si un Ford, la care lucrez de ceva timp si care asteapta sa fie revopsit, deoarece dupa ce l-am vopsit prima data nu mi-a placut cum a iesit si a trebuit sa mai finisez pe alocuri, insa acum e gata si il voi vopsi odata cu BMW-ul. Pun cateva poze si cu el, cum arata inainte si cum e acum cu modificarile pe care i le-am facut.

inchains0 05-12-09 18:48

re: Machete in lucru - inchains0
 
Am degresat acum cu spirt, cu o carpa imbibata am sters cu grija peste tot apoi am sters din nou cu o laveta uscata pt a nu ramane scame sau alte chestii. acum am pus BMW-ul intr-o cutie, urmeaza vopsirea zilele astea, cat mai curand. Consider ca lucrul la caroserie s-a incheiat, imi spusese cineva ca era bine daca faceam si praguri, asa cred si eu insa trebuie sa recunosc, nu cred ca imi vor iesi identice si decat sa nu fie la fel pe ambele parti mai bine o las asa, oricum nu arara rau si asa.

Maine ma voi apuca de interior, acum ma gandesc ce parti o sa vopsesc si ce va ramane asa cum este, la fel si cu motorul, va fi ceva cu alb si acolo.

De asemenea, trebuie sa imi construiesc ceva, o unealta mica pt a vopsi spitele jantelor, o sa le vopsesc manual pt ca nu vreau sa fie complet albe, ci doar exteriorul spitelor sa fie cu alb iar latelalele si buza sa ramana argintii.

Voi reveni cu poze pe masura ce voi avea ceva nou de aratat!!!

quick_silver2 06-12-09 00:42

re: Machete in lucru - inchains0
 
Daca ai face pragurile drepte,sa le calculezi cat de late sa fie si asa,ar fi simetrice,ar fi ceva sa faci si praguri dar na
apropo,ma tot uit si ma mir de unde scoti jantele astea asa frumoase,nai ceva 1:24 pentru mine? Ai PM

inchains0 06-12-09 15:15

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Stiu ca ar fi fost bine sa fi avut si praguri insa ma opresc aici cu construitul la aceasta macheta, insa cand ma voi apuca de urmatoarea voi face si praguri daca va fi nevoie.
Azinoapte am terminat si interiorul, bord, volan, motor, acuma mai ramane de vopsit. Sper ca maine sa dau primul strat de vopsea pe caroserie si la BMW si la Ford.

inchains0 07-12-09 11:54

Re: Machete in lucru - inchains0
 
azi, intr-o pauza de la servici, am vopsit interiorul, cu alb insa au mai ramas unele detalii pe care le voi vopsi manual ca e prea multa migaleala pt a izola unele zone in cazul vopsirii cu spray. voi pune poze mai tarziu sau maine, astept inca sa se usuce bine si sa termin cu totul munca la interior.

de asemenea, astept unele pareri, ma gandeam sa fac un intercooler pe care sa il pun undeva la bara fatza insa nu stiu, ar fi mai bine sa il pun in fatza plasei sau in spatele ei.

manu_96xls 07-12-09 15:11

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Īn spatele plasei, ca la orice mașină normală...

vn-08-nen 07-12-09 16:29

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Frumos kitul la X5 ... Nu e neaparat rotunjit tot ... X5 e o masina de teren si e cam patratoasa dupa parerea mea ... ii sta bine bodykitul ...

inchains0 09-12-09 12:04

Re: Machete in lucru - inchains0
 
vesti proaste.... am vopsit acum 2 zile interiorul si spitele de la jantele de la X5 si vad ca inca nu e uscata vopseaua, am dat un pic cu degetul si e lipicioasa, aspectul e chiar ok, stratul e subtire insa nu s-a uscat. Tare mi-e ca va trebui sa sterg vopseaua si sa vopsesc iar dar cu alta vopsea, si eu care ma gandeam ca azi sa mai dau o mana.
Proasta de la magazinul de unde am cumparat vopseaua imi spusese ca se usuca relativ repede.
In fine, o sa mai astept pana maine, poate se va usca iar daca nu, o sa o sterg cumva si voi revopsi cu altceva!!!

VENOX 09-12-09 13:56

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Ai vopsit-o cu pistol de vopsit? A trebuit sa diluezi vopseaua? Pune-o langa o sursa de caldura la uscat, gen calorifer.

inchains0 09-12-09 14:00

Re: Machete in lucru - inchains0
 
nu cu pistol, am vopsit cu o pensula ffoarte fina pt ca erau detalii mici iar cu pistolul as fi vopsit si pe langa, si nici de izolat pe langa nu aveam cum, cel putin la spitele jantelor la care am vopsit doar exteriorul, nu toata spita, pe lateral ma refer.

bmwh548 09-12-09 14:32

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Ce fel de vopsea ai cumparat? Alea auto au nevoie de intaritor, altfel astepti mult si bine dupa ele.

inchains0 10-12-09 07:31

Re: Machete in lucru - inchains0
 
cred ca din cauza temperaturii nu s-a uscat, ca am vopsit la servici in depozit si le-am lasat acolo si e f frig. ieri le-am luat acasa si le-am pus pe calorifer si deja vopseaua incepe sa se usuce.

inchains0 10-12-09 10:05

Re: Machete in lucru - inchains0
 
6 Attachment(s)
cateva poze cu plasa dintre capota si bara si jantele vopsite, dar din pacate nu se vad prea bine spitele vopsite in alb, cam atat se poate scoate din 2 mp cu rezolutie maxima si calitate ultra. :peace:

VENOX 10-12-09 10:49

Re: Machete in lucru - inchains0
 
Pare sa arate bine, pozele sunt blurry intr-adevar. Era setata pe Macro camera sau e camera de telefon? Daca e camera de telefon e posibil sa nu focalizeze de la distanta asa mica, atunci singura solutie e sa o tii mai departe de obiectul pe care il fotografiezi.

inchains0 10-12-09 11:34

Re: Machete in lucru - inchains0
 
da, cu tel am facut pozele, nu am aparat foto. am setat totul la maxim, si rezolutie si calitate, dar mai mult de atata nu pot face. insa poate cand va fi toata macheta terminata voi cauta la cineva un ap foto si voi pune atunci cateva poze calumea.


All times are GMT +2. The time now is 09:59.

- Copyright 2026 4Tuning