Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/156079-corvette-zr1-vs-sbk-kawasaki-zx-10-a.html)

ady_viteza 02-12-09 11:35

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by Darksanta (Post 2854481)

Mai mult decat atat, eu m-am dat cu motorul acestui "neinitiat" si crede-ma ca este mai rau decat motorul meu de competitie. Nu stiu daca cunosti pilotii din ROSBK care se dau pe ZX 10 insa nici unul ... chiar cu tuning nu a ajuns sa scoata 176 la roata cat a reusit sa scoata motorul tipului de pe A2...

Stie eu unul ...si il stii si tu foarte bine:D;)

gtigabi 02-12-09 16:40

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
https://www.youtube.com/watch?v=vD9AW-EB3vo


Corvette e o masina buna, dar uneori datele problemei se schimba, la plecarea de pe loc Porsche il bate...plus de asta te mai si gandesti ca mare diferenta de cai, adica Porsche e mai slab si cu toate astea il bate, dar cand plecarea se face din mers, atunci Corvette-ul e mai bun. Un motorist bun, cu "material" bun, cred ca bate mereu Corvette-ul.
Enjoy

Ce spui legat ca o moto de ro.sbk ..tunata, stai sa ne intelegm, alea sunt setate pt putere, dar mai ales pt tinuta ei pe viraje, acolo se castiga timp, acolo trebuie sa fie rapida. O moto de drag e total diferita, cate Busa ai vazut tu de ex, in SBK, sau Ro.SBK, sau BritishSBK...cam putine, de ce , pt ca sunt greu manevrabile, insa in linie dreapta , o Busa Turbo , ajunge lejer la 340, sper sa mai gasesc filmulteul cu Busa Turbo editie 98 fara limitator, care sparge motorul :) si aici in ROM.....viteza pe undeva pe la 350 :)

Darksanta 02-12-09 16:48

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by !41! (Post 2854751)
Am stat candva pe un aeroport la curse pe 400m la cronometru . Erau 3 motociclete cu timpi sub 10 sec . Majoritatea se incadrau in 10-11 sec. destul cat sa bata orice masina de acolo.Cea mai rapida masina a fost un M5 la 11sec. si un pic. N-am idee cat face un Corvette dar e cam greu pentru multe masini tari sa bata motociclete , in 400m cel putin.

Poate nu m-am facut bine inteles....
Pana la 220 km/h motorul este in fata castigand constant metrii datorita treptelor mai lungi, asta inseamna cei 400 m unde intr-adevar nu ai ce sa faci. In exemplul pe care l-am dat este chiar un ZX 10 de 200+ HP care dupa acest avantaj pe care si-l construieste in primii 400 m de aprox 15 m incepe sa piarda constant...

Iata cat scoate un ZR1 stock pe 400m in conditii de aderenta decenta:
https://www.youtube.com/watch?v=rBjZOtTfnHA

unchiulNOS 02-12-09 17:00

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
de fapt este aderenta ideala, tratata! mai buna de atat nu exista.

oricum ai o masina tare. este singura masina americana, pe care mi-as dori-o!
felicitari si ar fii pacat sa nu ii umblii putin la motor! macar un soft racing code, o evacuare completa,serpisori!

Darksanta 02-12-09 17:08

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by gtigabi (Post 2855696)
https://www.youtube.com/watch?v=vD9AW-EB3vo


Corvette e o masina buna, dar uneori datele problemei se schimba, la plecarea de pe loc Porsche il bate...plus de asta te mai si gandesti ca mare diferenta de cai, adica Porsche e mai slab si cu toate astea il bate, dar cand plecarea se face din mers, atunci Corvette-ul e mai bun. Un motorist bun, cu "material" bun, cred ca bate mereu Corvette-ul.
Enjoy

Ce spui legat ca o moto de ro.sbk ..tunata, stai sa ne intelegm, alea sunt setate pt putere, dar mai ales pt tinuta ei pe viraje, acolo se castiga timp, acolo trebuie sa fie rapida. O moto de drag e total diferita, cate Busa ai vazut tu de ex, in SBK, sau Ro.SBK, sau BritishSBK...cam putine, de ce , pt ca sunt greu manevrabile, insa in linie dreapta , o Busa Turbo , ajunge lejer la 340, sper sa mai gasesc filmulteul cu Busa Turbo editie 98 fara limitator, care sparge motorul :) si aici in ROM.....viteza pe undeva pe la 350 :)


Cumva testul a fost facut de nemti?

Inca ceva:
ZR1 nu are launch control.. asa ca e nevoie de ceva timp sa-i inveti punctele de aderenta... La cuplu de 812 NM crede-ma ca ai nevoie de mult practice ca sa scoti pe fiecare suprafata in parte tot ceea ce poate masina.... iar daca asculti bine cum schimba nea caisa treptele te iei cu mainile de cap... Eu nu ma dau mare pilot dar nici nu fac teste comparative cu masini atata timp cat nu stiu ca intre trepte trebuie sa tii acceleratia calcata... doar ala e tot avantajul tau ca ai cutie manuala....

Si la moto este fix acelasi lucru... se urca un nea Vasile care a primit motocicleta pe mana, motocicleta care costa de 30 de ori mai mult de cat salariul lui pe o luna si pe care trebuie sa o aduca in perfecta stare inapoi de la importator, iar el trebuie sa faca test pe circuit...
Pai nu vreti sa stiti ce teste am citit in ultimii 4 ani in care m-am ocupat de moto.... numai povesti de adormit copii. Asa ca in ceea ce priveste testele comparative... ca sa-ti faci o idee relativ adevarata trebuie sa te documentezi din mai multe surse... sau daca esti norocos, te urci in fiecare dintre masinile pe care ai curiozitatea sa le compari.

PS: Nu contesc ca Porsche GT2 nu pleaca mai tare... probabil ca reuseste un 0 - 80 poate chiar un 0 - 100 desi ma indoiesc, mai rapid... insa cand s-a schimbat treapta a doua.... la revedere.... nu imi poate spune nimeni ca sta in fata lui ZR1 care pe Nurburgring se bate la timp cu Enzo....

gabit 02-12-09 17:08

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Senzationala masina. Nu stiu care ar fi masinile alea multe din Romania care sa stea langa un zr1 stock. Chiar nu stiu.

Darksanta 02-12-09 17:10

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by unchiulNOS (Post 2855775)
de fapt este aderenta ideala, tratata! mai buna de atat nu exista.

oricum ai o masina tare. este singura masina americana, pe care mi-as dori-o!
felicitari si ar fii pacat sa nu ii umblii putin la motor! macar un soft racing code, o evacuare completa,serpisori!

:) vedem in timp, deocamdata vreau sa o pun la Serres pe circuit, ca nu linia dreapta e punctul ei forte :)

gtigabi 02-12-09 19:01

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by gabit (Post 2855810)
Senzationala masina. Nu stiu care ar fi masinile alea multe din Romania care sa stea langa un zr1 stock. Chiar nu stiu.



pai mai sunt skyline-uri ...gtr-uri..supra...mai stiam si un bmw urs cu foarte multi cai si stiam cand s-a dat la liniuta cu patrascu ala ( pe care evident la batut) ca s-a dat ala jos si se uita la ursulet si ii zicea lu ala, frate la un moment dat ma uitam cum te duci, credeam ca am frana de mana trasa :))

Dripci 02-12-09 19:49

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
@Darksanta:
Quote:

"Here is another video view of the ZR1 Corvette at the Lingenfelter Track Rental Day at Muncie Dragway produced a new fastest time for the Lingenfelter 2009 ZR1 Corvette. This Lingenfelter ZR1 has the latest version of our second level of supercharger upgrades and produces an impressive 739 RWHP & 720 RWTQ"
Asadar, timpul acela iese din discutie...10.03 :D ha

Darksanta 02-12-09 21:07

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Pfuaaaaaaa.... n-a mers :P

Dripci 02-12-09 21:21

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Am vazut multe filmulete cu, curse intre masini destul de puternice si motoare la fel, puternice. IN GENERAL (deci nu de fiecare data), daca motorul pleaca bine de la 0 km/h sau din mers, 50-70 km/h, pana in ~280 km/h motorul sta in fata...apoi puterea bruta isi spune cuvantul, masina vine din urma si depaseste. Nissan GTR, ZR1, Supre modificate...samd.

76BPR 02-12-09 21:23

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by Darksanta (Post 2855809)
Cumva testul a fost facut de nemti?

Inca ceva:
ZR1 nu are launch control.. asa ca e nevoie de ceva timp sa-i inveti punctele de aderenta... La cuplu de 812 NM crede-ma ca ai nevoie de mult practice ca sa scoti pe fiecare suprafata in parte tot ceea ce poate masina.... iar daca asculti bine cum schimba nea caisa treptele te iei cu mainile de cap... Eu nu ma dau mare pilot dar nici nu fac teste comparative cu masini atata timp cat nu stiu ca intre trepte trebuie sa tii acceleratia calcata... doar ala e tot avantajul tau ca ai cutie manuala....

Si la moto este fix acelasi lucru... se urca un nea Vasile care a primit motocicleta pe mana, motocicleta care costa de 30 de ori mai mult de cat salariul lui pe o luna si pe care trebuie sa o aduca in perfecta stare inapoi de la importator, iar el trebuie sa faca test pe circuit...
Pai nu vreti sa stiti ce teste am citit in ultimii 4 ani in care m-am ocupat de moto.... numai povesti de adormit copii. Asa ca in ceea ce priveste testele comparative... ca sa-ti faci o idee relativ adevarata trebuie sa te documentezi din mai multe surse... sau daca esti norocos, te urci in fiecare dintre masinile pe care ai curiozitatea sa le compari.

PS: Nu contesc ca Porsche GT2 nu pleaca mai tare... probabil ca reuseste un 0 - 80 poate chiar un 0 - 100 desi ma indoiesc, mai rapid... insa cand s-a schimbat treapta a doua.... la revedere.... nu imi poate spune nimeni ca sta in fata lui ZR1 care pe Nurburgring se bate la timp cu Enzo....

Eu nu zic ca ai o masina slaba,dar eu cred ca nu ai nici o sansa cu mine nici pe 400 m nici pe 1000.
Daca vrei sa ma contrazici ,cand va fi cat de cat cald afara, vino la start si vedem realitatea.
Teoria cu (motorul e super preparat)eu nu cred.
Singurul motor care il stiu super preparat care are 205 cp la roata e a lu PAPUC.
In rest sunt motoare normale.
Daca accepti provocarea de bine, daca nu sa fi sanatos

flexus 02-12-09 22:22

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Banuiesc ca este primul ZR1 de pe la noi? Am auzit de tine la service, ca vei trece, dar nu te-am prins.

Masina este senzationala si oricat s-ar umezi unii la turbine tot compresorul este overall mai bun daca vrei putere permanenta :) Parerea mea este sa nu te bagi sa modifici la ea aiurea softuri si prostii ca e pacat. Este perfecta cum e ea. Bucura-te de ea cum poti si iti doresc sa te ocoleasca prostii... :)

Eu nu cred ca omul a postat aici ca sa se dea smecher sau sa emane pretentii de cea mai rapida masina, cum s-au simtit unii si au inceput sa dea aere pe aici. A vrut doar sa se prezinte si sa arate masina probabil...

SEBASTIAN 03-12-09 06:57

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Nu vreau sa ma amestec in polemica asta dar Dracul Negrueste un tip pe care este bine sa-l ascultati, iar dupa ce faceti voi testele sa-l contraziceti prin fapte.
Trebuie sa stiti ca pe langa aceasta masina rapida el este un foarte talentat pilot de motociclism fiind singurul care a reusit sa-i sperie pe campioni cand se punea la start. Nu asta e important ci faptul ca stie ce este o motocicleta si stie cum sa se poarte cu ea, avand capacitatea sa aprecieze realitatea.
Daca in film pare altceva exista sansa sa fie o iluzie ... v-a pus un film care nu e deloc trucat si se vede diferenta reala, explicatile sunt reale si pertinente 400m ai motorului si 1600m ai masinii...
In ce priveste faptul ca intelege sau nu tuningul are perfecta dreptate, un tuning se face pana in zona 30% cu mici exceptii, ceea ce este peste si depaseste platforma de fabrica cu un surplus de putere in acest procent ar trebuii sa intre in zona de engineering, totul trebuie studiat mult mai atent.
Este f adevarat ca acest model de Corvette se bucura de o platforma extraordinar de bine studiata fiind usor sa-l duci de la 640 cp la 750cp, iar platforma asta inghite un 850cp fara alte interventii.
El nu stie ce a facut fiecare la masina lui insa eu personal am vazut masina care putin tunata uitata in blana pe autostrada la viteze de peste 260 a paradit simetric anvelopele si s-a lasat pe burta topind anvelopele.
Nu e de joaca cu performanta!

!41! 03-12-09 07:25

Re: Corvette ZR1 vs SBK Kawasaki ZX 10 R
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2857392)
Trebuie sa stiti ca pe langa aceasta masina rapida el este un foarte talentat pilot de motociclism fiind singurul care a reusit sa-i sperie pe campioni cand se punea la start. Nu asta e important ci faptul ca stie ce este o motocicleta si stie cum sa se poarte cu ea

Care dintre ei? Mistode? Pascota ? :)


All times are GMT +2. The time now is 19:53.

- Copyright 2024 4Tuning