![]() |
Re: DEX-ul 4tuning
bun topic... am si eu o problema grava cu baietii cu : genti,jenti etc... Jante sau Janta ce ii asa de greu?
|
Re: DEX-ul 4tuning
Ceva extrem de des intalnit:
JICLOR: Element al carburatorului sub forma unui tub cu unul sau mai multe orificii prin care se pulverizează īn carburator debitul de combustibil necesar formării amestecului carburant la motoarele cu ardere internă alimentate cu benzina. Nu "JIGLEUR", "JIGLOR" "JIGLEOR" cum des vezi. TUNING, nu "tunning" |
Re: DEX-ul 4tuning
Majoritatea userilor nu stiu termenul corect pentru materialul care acopera interiorul masinii.
Ma refer aici la TAPISERIE Am vazut ca multi scriu TAPITERIE = 1. Meseria tapițerului. 2. Atelier, prăvălie īn care se lucrează sau se vānd obiecte făcute de tapițer. Am vazut cazuri in care multi scriu in loc de "eram - era", "eream - erea". Revin si spun, ar fi bine totusi ca acest thread sa fie facut STICKY. Nu de alta, dar nu prea stim termenii corecti. |
Re: DEX-ul 4tuning
Aici imi pare rau dar nu e in totalitate corect ceea ce zici.
Este corect sa zici si tapiterie (tapițerķe/tapiserķe (partea tapițată a unei mobile) ) Peste tot se foloseste "tapiterie" cand te referi la partea tapitata a canapelei, scaunelor masinii etc. Tapiserie inseamna: TAPISERĶE tapiserķi f. 1) Lucru de mānă cusut pe canava după conturul unui desen (cu fire de lānă sau de mătase). 2) Țesătură ornamentală folosită la acoperirea pereților sau a mobilei. 3) Īmbrăcăminte a unei mobile, realizată din astfel de țesătură. 4) Parte a unui obiect de mobilier acoperită cu asemenea țesătură. [G.-D. tapiseriei] /<fr. tapisserie "Tapiserie" se foloseste pentru acele materiale tesute ce infatiseaza peisaje/scene pe care le vedeai sau inca le mai vezi agatate pe peretii caselor taranesti. Deci atat timp cat ai scaunele imbracate cu "Rapirea din Serai" e corect sa zici "tapiserie":lol: Poate ca nu este in totalitate corect, dar nu ai sa vezi niciunde scris "tapiserie". |
| All times are GMT +2. The time now is 05:24. |
- Copyright 2026 4Tuning