Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0! (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/155616-poate-scoate-2-0-a.html)

elspa 18-12-09 12:24

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
te putem ajuta cu conversia turbo:

- turbina (Garrett GT25R, GT28R, sau variante ceva mai ieftine de la Mitsubishi - TD05-16G sau TD05-18G)
- conversie galerie turbo + flanse otel
- evacuare completa inclusiv downpipe
- traseu admisie
- intercooler + traseu
- pompa de bezina racing
- regulator presiune reglabil
- injectoare marite (optional, daca planuiesti sa trecem de 1 bar presiune)
- wastegate extern (optional, daca vrei sa mentinem presiunea jos la 0.5 bari)
- pistoane forjate WOSSNER (optional)
- manopera

pretul ar incepe de la 2500 euro inclusiv manopera (trebuie sa vii cu masina si sa discutam exact ce vrei pentru un pret aproximativ)

de asemenea te putem ajuta si cu recomandari pentru resoftare in functie de targetul tau.

pentru detalii ma poti contacta pe ym: mihai_spanachi sau 0722 340 642.

TheDuda22 29-12-09 14:30

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
Vom vedea in vara! Atunci m de gand sa incep modificarile!

@elspa Ati mai lucrat la alfe? Cati cai aproximezi ca ati putea stoarce din motor? Alte piese cum ar fi cutia, planetare ar rezista?

elspa 29-12-09 19:06

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
nu am lucrat la alfe la o conversie turbo,dar daca ne apucam studiem problema inainte, totusi prima componenta riscanta fara pistoane + biele este motorul.

Hexer 01-01-10 12:41

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
acum s-a facut un lancia 2.0 16v turbo, 430 cai la 1.3bar interne schimbate (biele, pistoane, axe cu came) + galerie, evacuare, turbo GT30, intercooler, ECU DTA...Money Well Spent

Villanueva 01-01-10 18:22

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
Quote:

Originally Posted by TheDuda22 (Post 2931795)
Vom vedea in vara! Atunci m de gand sa incep modificarile!

@elspa Ati mai lucrat la alfe? Cati cai aproximezi ca ati putea stoarce din motor? Alte piese cum ar fi cutia, planetare ar rezista?

Mai bine te apuci acum de lucru ... la vara sa fie gata masina .... !

DEVIL's Style 02-01-10 09:55

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
Duda sa fii foarte constient ca din moment ce vrei sa storci si ultimul calut din motor ...va trebui sa te gandesti si la cutie , ambreiaj si planetare ... a zis bine hexer ce a zis ...cu toate ca nu mi am dat seama daca au modificat un motor 2.0 turbo sau e un 2.0 si facut conversie turbo pe el , deoarece e o diferenta de la cer la pamant intre cele motoare :)

Hexer 02-01-10 12:27

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 2939387)
Duda sa fii foarte constient ca din moment ce vrei sa storci si ultimul calut din motor ...va trebui sa te gandesti si la cutie , ambreiaj si planetare ... a zis bine hexer ce a zis ...cu toate ca nu mi am dat seama daca au modificat un motor 2.0 turbo sau e un 2.0 si facut conversie turbo pe el , deoarece e o diferenta de la cer la pamant intre cele motoare :)

Dupa ce schimbi majoritatea din motor nu mai conteaza din ce ai pornit, asta daca modelul aspirat nu avea o racire foarte slaba in jurul supapelor sau un control a caldurii adegvat, eventual structura interna ce nu prea poti prelucra.

Cel mai bun exemplu blocul m10 de la bmw ce era folosit la F1...(cei drept pana la 700 cai peste care trebuia sa modifice racirea).

La un motor aspirat problema ar fi dupa 200 cai/litru supapele si scaunele de supape, eventual arcurile daca trebue presiune mare. Dar prectic asta e singura diferetna intre motoare turbo si aspirat la tuning. Peste 250 cai/litru in principiu absolut tot se schimba inafara de chiulasa goala si blocul (exceptie sunt motoare honda si subaru, la care se schimba jumatatea din bloc).

pturbo23 02-01-10 16:12

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
:) motorul de Moskvitch

Hexer 02-01-10 16:13

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
marog...vorbeam de motoare...

pturbo23 02-01-10 16:17

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
Incercam sa destind atmosfera.
Ma gandesc ca nu vrea 700 cai.

TheDuda22 02-01-10 17:22

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
Daca sa zicem, iau un GTA, pot sa il fac 4WD? Cutia si restul pentru 4WD de la 155 sau 159!

DEVIL's Style 03-01-10 00:51

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
Din punct de vedere tehnic se poate ...financiar ..nu se merita !!!

rizea.vlad 25-06-10 20:22

Re: Cat se mai poate scoate dintr-un 2.0!
 
Daca te mai intereseaza:

http://www.autodeltashop.com/product...roducts_id=583

http://www.autodeltashop.com/product...roducts_id=166

Si daca mai vrei ceva pentru alfa, intra pe site-ul celor de la Autodelta. :D


All times are GMT +2. The time now is 12:17.

- Copyright 2026 4Tuning