Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Difuzoare ( Coaxiale & Componente ) (https://forum.4tuning.ro/389-difuzoare-coaxiale-and-componente.html)
-   -   problema helix esprit e136 !!! (https://forum.4tuning.ro/389-difuzoare-coaxiale-and-componente/154644-problema-helix-esprit-e136.html)

Lil' D 21-11-09 20:49

Re: problema helix esprit e136 !!!
 
Quote:

Originally Posted by animalutz (Post 2825710)
Domnu' body, FAZA si ANTI-FAZA sunt un fel de time-allign (in linii mari). Stai chill, ca nu vorbesc prostii.

Nu sunt time align. Sunt faza si anti-faza, 2 termeni simpli.

oisher 26-11-09 10:42

Re: problema helix esprit e136 !!!
 
mai am o intrebare :D, cum trebuie sa leg tweeter`ul in crossover ? "-" la "-", iar "+" la +2, 0 sau -2 ??? :D

Loop 26-11-09 13:35

Re: problema helix esprit e136 !!!
 
Pai la oricare dintre ele. Normal il pui pe 0 si daca nu iti place corectezi cu +2 sau -2 db .

oisher 26-11-09 14:26

Re: problema helix esprit e136 !!!
 
pai pe 0 e pus ... dar la volum mai mare parca distorsioneaza putin tweeterele ... ce inseamna + 2 si - 2 ? adica cu ce ajuta cand e la +2 si cu ce ajuta cand e la -2 ? scz k pun atatea intrebari dar vreau sa inteleg tot :D

Loop 26-11-09 17:16

Re: problema helix esprit e136 !!!
 
pune-l pe -2, ar trebui sa se auda mai incet .

oisher 26-11-09 22:55

Re: problema helix esprit e136 !!!
 
mai am o intrebare :D daca schimb calburile care pleaca din crossover sper difuzor si tweeter si spre amplificarea din statie, cu unele mai groase, se simte vreo diferenta? eu am cablurile care vin odata cu boxele ... le-am montat pe acelea, dar mi se par cam subtiri ... e vreo schimbare in bine daca pun calburi mai groase ?

Loop 27-11-09 10:41

Re: problema helix esprit e136 !!!
 
Eu zic sa le schimbi neaparat. Nu stiu cat de lungi si subtiri sunt cablurile actuale dar lasand de-o parte calitatea slaba, este si periculos.

oisher 27-11-09 13:34

Re: problema helix esprit e136 !!!
 
lungi sunt de la usa din fatza pana in portbagaj cam 2 metri, 2 metri jumate sa zic ... dar mi se par foarte subtiri, cred ca sunt 0,5x2 ... ma gandeam sa le schimb cu ceva 1,5x2 sau 2x2 , o sa influenteze cu ceva , o sa se auda mai bine ?

animalutz 27-11-09 13:38

Re: problema helix esprit e136 !!!
 
Bineinteles ca utilizarea unor cabluri mai groase va imbunatati calitatea sunetului. Nu ma refer aici doar la grosimea firelor de transfer, ma refer aici la grosimea izolatiei ( pentru eliminarea posibilelor interferente). Acum important e si cat de mult esti tu dispus sa dai pe metrul liniar de cablu. ;)

oisher 27-11-09 13:43

Re: problema helix esprit e136 !!!
 
2-3 lei pe metru ... cred ca gasesc un cablu cat de cat bun la 2-3 lei metru ...


All times are GMT +2. The time now is 20:17.

- Copyright 2026 4Tuning