Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   AMERICANE (https://forum.4tuning.ro/399-americane.html)
-   -   Buick RoadMaster 1948 (https://forum.4tuning.ro/399-americane/147795-buick-roadmaster-1948-a.html)

KAY_ 21-11-08 19:20

Re: Buick Super '49
 
3 Attachment(s)
Thnxs ! Am luat si nr de ro ,a trecut de RAR cu brio,oricum rar-ul la ea nu este asa sever ca la o alta masina. Cateva poze, una cu interioru cu luminile din bord cu 3 pozitii de reglare a puterii.

eMH 21-11-08 19:31

Re: Buick Super '49
 
foarte tare !
cam cat te-a costat inmatricularea,si toate actele ?
si cat de veche tre' sa fie ca sa fie vehicul istoric ?

KAY_ 21-11-08 19:45

Re: Buick Super '49
 
Trebuie sa aiba peste 30 de ani de la scoaterea modelului din fabricatie pt a fii vehicul istoric .Inmatricularea nu a costat nimic,adica nu am platit taxa de inamtriculare ,nu se plateste nici impozit ,s au platit 200 E taxa pt certificat de vehicul istoric.

eMH 21-11-08 19:48

Re: Buick Super '49
 
ce tare !!
deci eu daca imi aduc un mustang vechi (~67 parca),din america,ma costa doar 200 E sa il inmatriculez ??
(in afara de transport)

KAY_ 21-11-08 19:59

Re: Buick Super '49
 
Transport + Vama (care e destul de mult) si poti avea surpiza sa nu fie cea din poze,mai ales la o masina veche.

kirin 03-12-08 15:44

Re: Buick Super '49
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1878968)
ce tare !!
deci eu daca imi aduc un mustang vechi (~67 parca),din america,ma costa doar 200 E sa il inmatriculez ??
(in afara de transport)

inainte sa o aduci vorbeste cu walker de pe forum ( dl Stoian Cristian pe numele real,vicepresedintele RCR si presedintele comisiei de acordare a atestatului de masina istorica. Numarul de telefon este pe www.retromobil.ro ) Asta ca sa nu o aduci degeaba si sa ai surprize sa platesti ce nu face.

DOHC,poate imi lasi nr de tel pe pm si te vizitez cand trec prin buc

mitza mtb 05-12-08 01:04

Re: Buick Super '49
 
Deci e criminal buicku..am ramas :shock: .. sa-l stapanesti sanatos si doamne fereste sa ai incidente cu o asa bijuterie....

andi_cimpean 07-12-08 09:26

Re: Buick Super '49
 
hai cu buicku sa vedem mozambicu!!! :)) replica celebra din B.D la munte si la mare

Claudia 18-12-08 15:03

Re: Buick Super '49
 
Bravo.... Sa auzim de bine! ;)

Quote:

Originally Posted by GolfuletzS (Post 1760407)
promit cva plkut pt ochii vostri :P

Hai Golfule, asteptam surpriza! 8)

CyberCSX 21-12-08 14:06

Re: Buick Super '49
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 1878968)
ce tare !!
deci eu daca imi aduc un mustang vechi (~67 parca),din america,ma costa doar 200 E sa il inmatriculez ??
(in afara de transport)

Da de ce sa-ti aduci un PONNY din SUA ca în Germania / Elvetia e plin de ele si asta în stare originala excelenta.
Astfel nu arunci bani inutili pe transportul peste ocean ce nu-i ieftin.
(închiriere container, vama, transport pe vapor etc.)

@ DOHC16

E excelent oldy'ul. Sa-l pastrezi sanatos si sper ca nu-ti vine idea sa pui alt motor pe el ca-i strici tot farmecul chit ca consuma în nestire si nu te apuca cumva de HOT ROD'ing cu toate ca sasiul este ideal pt. asa ceva.
Tine cont ca este o masina de epoca destul de rara cu crestere valorica de colectie nu numai în SUA dar si în Europa.
Nu stiu daca ai observat dar unul de acest gen a fost folosit si în filmul "Back to the future" - masina lui Griff iar daca te uiti atent de tot la el, vei remarca ca dupa asta au copiat rusii volga dar la o scara mai mica cu o serie de modificari jenante.

topy_nebunu 23-01-09 20:19

Re: Buick Super '49
 
bravo!tot respectul!bafta in continuare!

KAY_ 11-03-09 14:50

Re: Buick Super '49
 
thnxs , vin zile frumoase afara si nu mai am rabdare sa ies cu ea.
am primit o carte "American Classic Cars " 300 classic marques from 1914-2000 unde sunt cateva date tehnice si de buick .

Top Speed:100 mph (160km/h)
0-60 mph (0-96km/h): 17.1 s
Engine Type : in-line-eight
Displacement: 320 ci (5,243 cc)
Transmission: 3 speed manual
Max Power: 150 bhp(112 kw)@3600 rpm
Max Torque:250 lb ft (352Nm)@ 2400 rpm
Weight:4370 lb(1986 kg)
Economy:14mpg(4.95km/L) ~20L/100 km

VladM 16-03-09 15:19

Re: Buick Super '49
 
Prea frumoasa masina,mult prea frumoasa pentru Romania,masina ca in Godfather nu ? Daca nu sunt prea curios cat te-a costat masina ? O zi buna !

dautopor 23-03-09 19:02

Re: Buick Super '49
 
este absolut fenomenala! superba masina, sa ai noroc de ea,si io visez la un asemenea automobil :)

KAY_ 23-03-09 23:57

Re: Buick Super '49
 
Quote:

Originally Posted by VladM (Post 2152969)
Prea frumoasa masina,mult prea frumoasa pentru Romania,masina ca in Godfather nu ? Daca nu sunt prea curios cat te-a costat masina ? O zi buna !

adevaru e ca vede cam rar lumina zilei, de cand am adus o am iesit cu ea de cateva ori si odata la rar ,sper vara asta sa o plimb mai mult.


All times are GMT +2. The time now is 11:11.

- Copyright 2026 4Tuning