Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada??? (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/14402-nr-romanesti-facute-germania-legale-strada.html)

Bavaria's Power 21-03-06 18:08

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
si crezi ca ma poti ajuta si pe mine sa imi fac nr asa???

Kent8 21-03-06 22:29

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
intrebare de baraj: am vazut pe cativa in cluj fara numar in fata, pe ei nu-i opreste politia? daca-i opreste pe ce motiv, sau ce-o sa le zica la politai?
daca eu imi fac un nr din ala mic din autocolant are ceva? raman fara talon?

DJ77VLD 23-03-06 21:21

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
normal ca ramai fara talon! aia probabil nu dau certificatul si primesc 50 ron amenda pt certificat!

[-O-] 24-03-06 14:34

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
Conform noilor prevederi legale (art. 91 indice 1 alin. 2 din Legea pentru aprobarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice), cei care nu au montate pe masina ambele numere sunt pasibili de 9-20 puncte-amenda (1 punct = 10% din salariul mediu brut). Faceti voi socoteala daca se merita riscul. Iar cei care au montate pe masina placute ce nu corespund normelor in vigoare (norme cunoscute probabil doar de Politia Romana) se pot trezi (conform prevederilor art. 89 indice 1 alin. 17) cu 2-3 puncte-amenda.

Conform acestei legi, se salta carnetul pe o perioada de:
- 30 zile (pentru contraventii ce insumeaza pana in 15 puncte-amenda);
- 60 zile (daca titularul permisului de conducere acumuleaza inca 15 puncte-amenda in decursul a 12 luni de la ultima suspendare a permisului)...si tot asa.
Partea buna este ca punctele astea se anuleaza dupa 6 luni de zile de la data constatarii contraventiei. Keep a low profile ;) !

[-O-] 24-03-06 14:42

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
O corectie mica: 1 punct = 10% din salariul minim brut, nu din cel mediu, cum gresit am scris anterior.

DJ77VLD 25-03-06 07:51

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
Quote:

Originally Posted by [-O-]
Iar cei care au montate pe masina placute ce nu corespund normelor in vigoare (norme cunoscute probabil doar de Politia Romana) se pot trezi (conform prevederilor art. 89 indice 1 alin. 17) cu 2-3 puncte-amenda.

Deci eu daca am nr de D ... 2-3 puncte! Jet!

Lao 25-03-06 08:04

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
Mie unul nici nu-mi plac numerele astea de Germania. Daca Romania ar fi avut caractere ca cele de Germania si invers, atunci le-am fi vrut pe cele de Germania care ar fi aratat ca cele de Romania de acum. Dar numai asa, ca sa fim cu 3 c**ie. :))

Tataee_^ 14-04-06 13:28

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
Am shi eu o intrebare, am vazut numere de inmatriculare cu litere normale de Ro dar cu spatiu intre ele mai mare, stiti cumva unde se fac ??? :rolleyes2
ex: am vazut la un ursuletz : .. .. H A I , in loc de .. .. HAI. :twisted:

TzuTzu77 15-10-06 00:04

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
Frate, da' ce v-or trebui atatea numere?? Eventual ati putea face ca in filmul ala "Taxi" sa se intoarca nr. cand apare garda:) O faza super tare am vazut la un Passat parca avea B 01 ERU si liniuta de la 1 era stearsa intentionat, se vedea BOIERU. Chestie de manelist, da era la un preot=))

catasaxx 05-11-06 15:39

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
Pana la urma unde se fac numere ? Imi trebuie pt. ca chiar am o masini cu nr. de Germania insa m-au lasat "baietii" fara numere!

catasaxx 05-11-06 15:45

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
Quote:

Originally Posted by DJ77VLD (Post 345506)
Eu am asemenea numere... si merg fara probleme!....deocamdata!



dj77vld unde ti-ai facut numerele ? si eu tot din craiova sunt! (momentan in timisoara) Mersi.

Bmw_Rulllzzz 05-11-06 16:03

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
cand aveam passat-ul mergeam fara numar pe fata (locul pr numar era ff finutz, aproape neobservabil si se vedea chir misto rau) si n-am avut probleme pe aici prin orasel. la bmw se vede f urat fara numar si de aia nu-l dau jos :(

catasaxx 15-11-06 11:09

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
Deci chiar nu stie nimeni unde se pot face numere ?
Va rog, astept un raspuns, stau cu masina in curte cu plinu facut. Banuiesc ca exista si alta cale decat politia, mai ales ca nr. masinii sunt de Austria!

DJ77VLD 19-11-06 17:35

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
Sunt baieti care aduc din germania!

Psycho 19-11-06 20:15

Re: Nr romanesti facute in germania sunt legale la noi pe strada???
 
se fac la politia rutiera ... normal .. c uo mica pila .. / shpaga .... si DA sunt legale :D


All times are GMT +2. The time now is 15:08.

- Copyright 2026 4Tuning