Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Un nou cod rutier (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/14193-cod-rutier.html)

SpeedeR 21-03-06 23:25

Re: Un nou cod rutier
 
1 Attachment(s)
a aparut in monitorul oficial :)

SFW 22-03-06 01:53

Re: Un nou cod rutier
 
care e articolul ce se refera la detector ... ?


cam rau cu punctele ....


care credeti ca sunt cele mai idioate prevederi ?

Eu zic ca aia cu mainile pe volan... iti dau amenda daca nu ai o mana pe volan sau ghidon ... si cea cu muzica ... data prea tare .... :rolleyes2

FIGHET 22-03-06 18:54

Re: Un nou cod rutier
 
incepe si la noi sa semene legile cu legile de afara

[-O-] 24-03-06 13:43

Re: Un nou cod rutier
 
Art. 44 alin. 5 face referire la detectoarele de radar. Din acest moment folosirea lor este legala :-) . Iar art. 50 este pentru raceri.

[-O-] 24-03-06 14:24

Re: Un nou cod rutier
 
Art. 84 alin. 3. stabileste sanctiunea pentru participantii la curse ilegale: inchisoare de la 3 luni la 2 ani, sau amenda.
Este interesant ca mai nou si pietonii pot/vor primi amenzi sub forma de puncte - daca traversezi prin loc nepermis (sa zicem), te poti trezi cu 2-3 puncte :)
Este nasol insa ca te poti trezi cu 4-5 puncte-amenda daca anvelopele de pe masina sunt de alte dimensiuni decat cele prevazute in certificatul de inmatriculare.
Nu in ultimul rand, art. 91 alin. 10 s-ar putea sa ne dea mari batai de cap (6-8 puncte-amenda). Iar cei care au obiceiul de a umbla cu placutele de inmatriculare "in geam", ar fi bine sa se lase de acest obicei (9-20 puncte-amenda). In opinia mea este exagerata amenda asta, dar deh...

DJ77VLD 24-03-06 16:12

Re: Un nou cod rutier
 
1 Attachment(s)
art 44 alin 5-> vezi poza:

SFW 24-03-06 16:51

Re: Un nou cod rutier
 
10x :D



Da la pietoni cum se aplica punctele ... nu ii mai lasa sa traverseze daca incalca de mai multe ori legea .... CE BINE AR FIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII :lol:

peter 24-03-06 19:24

Re: Un nou cod rutier
 
+ptr cursele ilegale se da parnaie...am vazut pe protv...

turbojack 24-03-06 19:42

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by SFW
10x :D



Da la pietoni cum se aplica punctele ... nu ii mai lasa sa traverseze daca incalca de mai multe ori legea .... CE BINE AR FIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII :lol:



se dau punctele pe buletin sau pe certificatul de nastere ?
sau e nevoie de permis de pieton?

[-O-] 24-03-06 23:37

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by turbojack
se dau punctele pe buletin sau pe certificatul de nastere ?
sau e nevoie de permis de pieton?

Asta nu am inteles nici eu:lol: Nu am vazut pe nicaieri prin lege specificat...

aleks 25-03-06 17:17

Re: Un nou cod rutier
 
pe mine ma roade cel mai tare sistemul asta de sanctiuni cu puncte...
e mult mai restrictiv fata de sistemul actual... :(

[-O-] 25-03-06 22:26

Re: Un nou cod rutier
 
Pe de o parte e mai restrictiv, dar pe de alta parte, cei care au un pic de rabdare scapa dupa 6 luni de punctele acumultate :-) Sistemul a fost realizat (probabil) cu un scop preventiv pronuntat: poti acumula in timp foarte scurt numarul de puncte pentru care se salta carnetul, dar daca esti pe urma "baiat cuminte", dupa jumatate de an esti "curat".

SFW 27-03-06 01:51

Re: Un nou cod rutier
 
Nu are cine stie ce legatura cu noul cod ... dar e o tampenie din actualul cod:

In seara asta, m-a oprit politia, a vazut ca ma fugaream putin cu unu... cauta sa se ia de folie ... ii arat certificatul de omologare RAR ... mai sta ce mai sta ... vede ca adresa de pe buletin difere de cea de pe permis ... pt ca m-am mutat si nu am avut timp sa-mi schimb si adresa de pe permis ... si a vrut sa imi ia permisul ... cica pe 1 luna ... asta e cea mai mare aberatie ... adik, daca nu aveam datele din buletin schimbate, imi suspendau buletinul, sau cum? mi se pare aberant...

ZoliaT 27-03-06 03:24

Re: Un nou cod rutier
 
conform legislatiei romanesti toate actele trebuie sa aiba aceasi adresa pe ele ... si mie mi s-a parut ca suna aiurea .. dar asta e realitatea

zGb 27-03-06 04:37

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by flaviutza
-
- Se introduce obligaţia utilizării luminilor de īntālnire şi pe timp de zi, la deplasarea īn afara localităţilor;
nuh, nuh, nuh ... nu-mi place
mai ales punctu 2 ... wtf :rolleyes2

nu-ti mai da tu cu parerea soferito...dupa parerea mea este cea mai buna regula auto care s-a dat in romania! daca ai condus vreodata la un drum lung (ma indoiesc evident) vara cand e foarte cald sau cand ploua destul de tare si vrei sa faci o depasire vezi o masina la o distanta mare in fata dar cateodata chiar nu-ti dai seama daca e pe sensul tau sau vine din sens opus dar depaseste si ea la randul ei...folosirea luminilor ar impedica aceasta dilema si traficul in afara localitatilor ar fi mult mai sigur! eu merg cu luminile aprinse absolut tot timpul cand plec la drum! Asta mi se pare o lege fantastica si chiar as vrea sa le dea tuturor amenda care nu au luminile aprinse!


All times are GMT +2. The time now is 19:39.

- Copyright 2026 4Tuning