Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/139603-dacia-sandero-stepway-vs-dacia-logan-facelift.html)

demin2609 27-08-09 09:31

Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
 
Quote:

Originally Posted by Winnetou.K. (Post 2589108)
Si totusi.....stie cineva cum trage un 1,4 mpi sau 1,2 16v?

rau de tot fratica! daca vrei consum clar baga la DIESEL, motoarele mici de 1,2 si 1,4 sunt adormite rau, chiar si cel de 1,6 mpi, iar de consum cel mai bun l-ar avea motorul de 1,2 daca masina e goala!! daca mai bagi 1 pasager iti bagi picioarele in el de consum...

iexemplu: fabia 1.2 16 v are consumul in oras (Craiova) 8 - 10 l/ 100 km (fara ac) - masina unui amic... si e NOUA! - nu are rost sa iti spun ca nu trage nimic... o masina de fete as spune...

iexemplu 2: logan 1.4 sau eu stiu golf 1.4 are tot ~10 in oras... deci? iar acceleratia este... aproape de valoarea lu zero.

alt iexemplu... 3... logan 1.6 mpi... intre 8,5 si 12... sa zic deci? - trage ceva mai bine.

si mai bag una... 4 logan 1.6 16 v are acelasi consum ca si logan de 1.6 mpi... poate cu 0.5 l in plus maxim.... ce urmeaza?... deci? - INSA e singura care totusi simti ceva ca trage!!!!

expl 5 ... versiunea mea... 1.8 16 v in oras in functie de trafic intre 8 (traseu liber) si 12,5 (cu ac si trafic greu)... iar masina face suta in 9 secunde.... motorul de 2 litri are consum de 10- 12 l % km in oras :shock:

alt exemplu... 6 un clio/ sau simbol sau ... logan... acel logan de 60 cp.... consum oras undeva la 7% cu ac MAXIM, iar in afara mers LEGAL nu sare de (3,5) 4 % !!! dar acceleratia este egala cu ZERO (16.5 s la suta de km) - parerea mea este ca pentru noi acesta este cel mai bun motor, NU avem nici strazi bune, iar daca esti o persoana calma, si repet CALMA! este masina IDEALA!

daca ai nevoie de masina puternica motorul de 1,6 16v sau mai mare este bun, insa consumul nu creste extraordinar fata de variantele de benzina... dizalu'

sfaturile mele sper sa va fi fost de ajutor! toate bune!

Winnetou.K. 27-08-09 09:49

Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
 
Multumesc de sfaturi.
Doamne cat mai mai gandesc si razgandesc.:lol:O sa raman la cel de 1,5 DCI,85 caluti....dar nu Laureate ci Preferance,e bine si asa,nu avem AC dar decat motorizare slaba si ac...:sad:
PS:cipuit il duc in 100CP?:D

Alex_pitesti 27-08-09 10:23

Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
 
Quote:

Originally Posted by Winnetou.K. (Post 2589212)
Multumesc de sfaturi.
Doamne cat mai mai gandesc si razgandesc.:lol:O sa raman la cel de 1,5 DCI,85 caluti....dar nu Laureate ci Preferance,e bine si asa,nu avem AC dar decat motorizare slaba si ac...:sad:
PS:cipuit il duc in 100CP?:D

pai dak iti iei 1.4 si cu AC..mai bn mergi pe jos :lol:
iar cu "cipuit-u" ceva de genu ajungi

_anaconda_ 27-08-09 13:57

Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
 
Ori diesel (70/85) pentru consum ori 1.2 16V pentru consum dar performante slabute ori 1.6 16v care este singura motorizare calumea. Trage bine iar consumul este similar cu 1.6 8V dar nu se compara cu ala.

1.6 16V consum mediu Craiova - Constanta => 6.3. Evident fara sa o calci prea mult, 110-120 autostrada + bagaje + 3 persoane. Un dCi de 85CP suna mai nasol, este mai lent, plaja de turatie mai mica + celelalte dezavantaje diesel + revizii mai dese + cost mai mare. Ca sa iti scoti banii cu diferenta de consum (1.5-2-2.5 litri in functie de stil) trebuie sa mergi minim 30k km anual altfel iesi in pierdere.

Poti sa faci si un calcul, diferenta de pret achizitionare (800 euro intre prestige 16v si dCI 85 parca era) + revizii sa vezi ca daca faci doar 10-15000 km anual iti recuperezi banii doar dupa 4-5 ani. Probabil deja ai alta masina :lol:.

PS: Nici 1.4 nu e rau atata timp cat il exploatezi corect, daca ii dai >3000 RPM se misca decent. Totusi ce pretentii sa ai de la 75CP ? De exemplu o Skoda Octavia Tour 1.4 e junghi curat fata de 1.4 de pe logan fiind mai grea asa ca masina nu are nicio vina doar ca proprietarii uita ca nu au 200CP.

Intre Logan si Sandero as alege Logan. Mai mare + portbagaj mai mare. Garda la sol e suficienta. In plus ai posibilitatea sa alegi mai multe motorizari.

razvyy21 27-08-09 15:07

Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
 
Pana la urma ar trebui sa ne spui clar bugetul tau ;). Ca de la prestige ai ajuns la preferance.
Eu iti recomand laureate. pentru ca are oglinzile vopsite si manerele vopsite, are ceasurile albe,proiectoare, COMPUTER DE BORD si poate cel mai important AER CONDITIONAT. Preferance arata mult mai nasol. Asadar ia laureate si cu motorizarea ia cat iti ajung banii. chiar si 1.4..

Winnetou.K. 27-08-09 21:26

Stiu ca am ajuns de la una la alta,dar m-am incadrat in acelasi buget(maxim 8.000E)
Am zis ca e mai importanta motorizarea decat dotarea....

PS:razvyy am vazut azi un Logan exact ca al tau,exact aceasi motorizare,chiar ma gandeam ca poate esti tu:lol:

Off am uitat sa specific...7-8 mii E prin programul rabla.

VladM 15-10-09 23:14

Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
 
Parerea mea e ca Sandero e mult peste Logan la aspect,si cu o folie,o janta,un xenon,putin aranjat pe ici pe colo arata super. Pe cand Loganul,mai ales asta facelift(e mult mai urat decat cel vechi) ca sa il faci frumos trebuie multe facute la el. As opta pe Sandero. Numai bine.

22VIN 16-10-09 11:24

Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
 
Quote:

Originally Posted by Winnetou.K. (Post 2589212)
Multumesc de sfaturi.
Doamne cat mai mai gandesc si razgandesc.:lol:O sa raman la cel de 1,5 DCI,85 caluti....dar nu Laureate ci Preferance,e bine si asa,nu avem AC dar decat motorizare slaba si ac...:sad:
PS:cipuit il duc in 100CP?:D

Sa nu faci prostii sa renunti la anumite lucruri importante doar ca masina nu va trage la fel de bine.
Trebuie sa fii putin nebun sa iei masina fara AC. De ce? Pai gandeste-te la mersul vara pe autostrada. Sa mergi tu cu 130km/h peste cu geamul deschis. Se face haos in masina. Iar simpla ventilatie nu face fata.
Eu as alege de 1000 ori logan 1.4mpi cu AC decat 1.5dci fara AC.
Nu stiu cat costa un Logan, dar eu m-as baga pe un 1.5dci 70cp cu AC daca nu se incadreaza in bani cel de 85cp cu AC. Restul detaliilor cum ar fi computerul de bord sunt inutile. Merita sa faci rabat si la culoare metalizata si la multe ca sa ai AC si ABS. Motorul de 1.4mpi cat de invechit si de slab este tot va trage daca stii cum sa te "porti cu el". Sa-ti spun o experienta proprie: eu cu astra mea cu inca 3 oameni in masina reuseam, nu usor, sa ma tin de un logan 1.4mpi GPL cu 5 oameni in ea pe un drum de munte (cu destule pante si curbe). De ce? Pentru ca la volanul logan-ului se afla un sofer bun. Deci daca stii cum trebuie "sa-i dai" atunci poti sa scoti si din acel 1.4 ceva.

titiDSN 17-10-09 23:02

Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
 
ia un logan 1.2 16 v sau 1.4. daca nu ai veleitati de reisar..sunt super. cel putin cel de 1.2 e un motor nou..care are taxe mici( impozt si asigurare), consum mic, etc. de cate ori mergi tu cu 5 insi in masina si bagaje? sa descurcat bunicu cu dacia 1300 de 47 de cai cu portbagaju plin de cartofi sau bagaje atunci cand urca transfagarasanul si nu te descurci tu cu un motor mai nou cu cel putin 40 de ani? ma insel. in scurt timp va fi un lux sa ai masina. impozitele si asigurarile cresc de la an la an. la dsn am facut acum 1 an asigurare pe 6 luni cu 125 de lei. anul asta am facut cu 195 de lei. cele mai ieftine. fa un calcul cu cat s-a scumpit. la 1.6 asigurarea pe 1 an e peste 500 de lei. la 1.5 e ceva mai mica dar oricum mai mare fata de 370 lei cat e la 1.4. banuiesc ca la 1.2 e undeva la 280-300 lei. sunt si astia niste bani. oricum ia masina pe numele tatalui sau mamei..cel care are permis de mai multi ani ca e mai ieftina.
ia masina musai cu ac si servo..poate si oglinzi electrice si incalzite. ai grija cu dieselul la revizii si de unde bagi motorina. daca ar fi sa aleg din ce ai spus tu la inceput..as alege clar stapway..e mai nou..garda la sol mai mare. oricum totul tine de gust..care iti place tie mai mult. spor si sa iti conduci sanatos viitoarea masina.

lord_wader 27-10-09 11:50

Re: Dacia Sandero Stepway vs. Dacia Logan facelift
 
Quote:

Originally Posted by demin2609 (Post 2589157)
.

alt exemplu... 6 un clio/ sau simbol sau ... logan... acel logan de 60 cp.... consum oras undeva la 7% cu ac MAXIM, iar in afara mers LEGAL nu sare de (3,5) 4 % !!! dar acceleratia este egala cu ZERO (16.5 s la suta de km) - .

care logan de 60CP? :shock:


All times are GMT +2. The time now is 09:43.

- Copyright 2026 4Tuning