Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   Stiati ca ... ? Internet Stuff (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/138659-stiati-internet-stuff.html)

pHlow 06-09-09 22:56

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2614162)
Toate astea tin de securitatea SUA...mai erau unele cu BUSH...care la fel nu iti erau "permise" sa le scrii.


GENIAL!!!!! :lol::lol::lol:
N-ar nicio legatura. Defapt con, aux,nul,com1,etc.. sunt vechi constante din MS-DOS, rezervate, ce nu pot fi folosite. Spre exemplu con era folosit pt consola,com1 pentru serial port,etc... Nu are nicio legatura cu SUA sau altceva. Iar daca tii neaparat sa creezi un astfel de folder du-te in start->RUN si scrie cmd(ar trebuii sa apara o consola). Apoi scrie md \\.\c:\con si o sa iti creeze unul in C. Apoi daca vrei sa il stergi rd \\.\c:\con.
Oricum concluzia ta a fost mai tare :P
"Succesuri"

andi_cimpean 07-09-09 13:54

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
Quote:

Originally Posted by pHlow (Post 2616856)
GENIAL!!!!! :lol::lol::lol:
N-ar nicio legatura. Defapt con, aux,nul,com1,etc.. sunt vechi constante din MS-DOS, rezervate, ce nu pot fi folosite. Spre exemplu con era folosit pt consola,com1 pentru serial port,etc... Nu are nicio legatura cu SUA sau altceva. Iar daca tii neaparat sa creezi un astfel de folder du-te in start->RUN si scrie cmd(ar trebuii sa apara o consola). Apoi scrie md \\.\c:\con si o sa iti creeze unul in C. Apoi daca vrei sa il stergi rd \\.\c:\con.
Oricum concluzia ta a fost mai tare :P
"Succesuri"

am incercat si eu :lol:...

asa am inteles eu la un moment dat, la fel citind un astfel de topic, pe internet :lol:

MPCL 10-09-09 20:25

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
Quote:

Originally Posted by MihaiS (Post 2568741)
incercati sa creati un folder si sa-l denumiti "con". :rolleyes2

ce ai vrut sa spui prin asta?

alexcump 10-09-09 22:08

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
Pur si simplu. Oriunde click dreapta> new> folder. Si o sa iti apare '' New Folder '' inloc de asta pui CON. sa vezi ca nu merge

tibytzu94 12-09-09 18:06

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
Si sti de ce nu-l poti numi 'con'?
folderul ala...in creerea lui este posibil sa existe o informatie ceva cu acelasi nume CON,si este posibil ca informatiile sa se bata cap in cap...ca un magnet pui langa el altu' si se resping.

pHlow 12-09-09 21:45

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
daca te uitai mai sus vedeai explicatia

Snapy_xxl 21-09-09 16:23

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
Ştiaţi că... JPEG este acronimul organizaţiei Joint Photographic Experts Group? Este vorba despre un comitet de experţi care edictează normele pentru compresia numerică a imaginilor fixe.

Psycho 21-09-09 22:16

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
NU ... :)) interesant :)) am mai cautat si eu una alta dar nu am mai gasit . Cum torn ceva interesant va postez ;)

Snapy_xxl 21-09-09 22:27

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
Uite că ai aflat acum :lol:

pHlow 23-09-09 21:32

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
(Nu stiu daca e exact locul potrivit dar...)Stiati ca... mai nou este manie cu nokia 1100? Au ajuns sa se vanda si cu 1500 euro. Nu toate, ci doar cele din seria 2000-2002 facute in germania. Motivul: aparent softul poate fi modificat in asa fel incat sa intercepteze SMS-urile destinate altor numere, printre care si cele trimise de banca clientilor cu codul tranzactiilor. Asa ca hackerii sunt dispusi sa plateasca destul pentru a pune mana pe un astfel de telefon. Deci verificati ce telefoane vechi aveti pe acasa si puteti scoate bani frumosi :P
L.E.: alte surse zic ca se vinde si cu 25.000 euro

cRbL 24-09-09 02:28

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
toti e hacheri in ziua de azi..
daca era pe bune jmecheria nu stia tot internetu. sau chiar si asa, preveneau faza, deci, FAIL.
si app, nush in ce tara se trimit prin sms chestii atat de imp cum ar fi coduri de tranzactie. La noi la tara se foloseste e-banking si ai un digipass cu toate cele..

pHlow 24-09-09 09:05

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
Quote:

Originally Posted by cRbL (Post 2664693)
toti e hacheri in ziua de azi..
daca era pe bune jmecheria nu stia tot internetu. sau chiar si asa, preveneau faza, deci, FAIL.
si app, nush in ce tara se trimit prin sms chestii atat de imp cum ar fi coduri de tranzactie. La noi la tara se foloseste e-banking si ai un digipass cu toate cele..

S-a aflat pentru ca a crescut enorm pretul la nokia 1100 si lumea a inceput sa cerceteze. E adevarat ca poate sa fie la misto ca niste baieti destepti sa vanda bine niste vechituri.

Mustang 24-09-09 13:14

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
Desi pare greu de crezut... am fost bombardat saptamanile trecute cu 3-4 massuri de genul "cumpar 1100 - care aveti prin casa unul?" de la persoane diferite care nu aveau nicio sansa sa se cunoasca intre ele...

tng 24-09-09 14:25

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
da chiar, care e faza? am vazut pe okazii preturi de sute de euro unele chiar mii de euro :|
cele de productie germana

cRbL 24-09-09 14:47

Re: Stiati ca ... ? Internet Stuff
 
trebuia sa dai de 2 3 ori de scroll si vedeai ..dooh

"(Nu stiu daca e exact locul potrivit dar...)Stiati ca... mai nou este manie cu nokia 1100? Au ajuns sa se vanda si cu 1500 euro. Nu toate, ci doar cele din seria 2000-2002 facute in germania. Motivul: aparent softul poate fi modificat in asa fel incat sa intercepteze SMS-urile destinate altor numere, printre care si cele trimise de banca clientilor cu codul tranzactiilor. Asa ca hackerii sunt dispusi sa plateasca destul pentru a pune mana pe un astfel de telefon. Deci verificati ce telefoane vechi aveti pe acasa si puteti scoate bani frumosi :P
L.E.: alte surse zic ca se vinde si cu 25.000 euro "


All times are GMT +2. The time now is 07:45.

- Copyright 2026 4Tuning