Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Cum se fac cerculetele ? (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/13406-fac-cerculetele.html)

AR06SVF 18-03-06 17:00

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Pentru novice in ale franei de mana, lasati zapada in pace ca-i diferenta de la cer la pamant fata de asfalt. Jucati-va pe un drum de balastiera (cu nisip si pietris tasat), dar fara santuri si gropi ca nu se stie ce iese si-ti mai rupi si telescoapele cand dai cu lateralul. Stage 2 - asfalt jegos. Stage 3 - asfalt perfect curat - deja ar trebui sa-ti cunosti masina cu ce viteza poate sa intre in derapaj nici sa se rastoarne, nici sa te-nvarti de sa nu stii unde-i drumul, unde-i santul si unde-s prietenii curiosi.
Cat despre mersul cu spatele si intors in fata cred ca cu frana de mana se face, n-am incercat dar e sambata seara si va scriu maine daca a iesit ceva.

ZerO_CooL 18-03-06 20:38

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Incearca sa mergi cu spatele si sa te intorci cu fata si fara sa folosesti frana de mana si sa imi spui si mie, te rog, cum e mai bine, cu sau fara frana de mana, chiar sunt curios.

scorpio GL 18-03-06 20:52

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Ma , cu traciune fata e jenant sa faci cerculete.Ce naiba, va faceti de ras.Ma amuza teribil topicul.

ZerO_CooL 19-03-06 00:37

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Oare e chiar asa jenant? Aminteste-ti ce facea GSI-ul cu o masina cu tractiune fata.

AR06SVF 19-03-06 04:34

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Nu toti au propulsie, unii mai au tractiune. Ce faci, pe cei din a doua categorie ii excluzi de la distractie?

Intorsul din mers cu spatele in mers cu fata iese mai spectaculos cu frana de mana (te intorci mai strans), dar risti, depinde de viteza, sa te intorci pe alta axa de coordonate decat cea dorita.

scorpio GL 20-03-06 17:31

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Quote:

Originally Posted by ZerO_CooL
Oare e chiar asa jenant? Aminteste-ti ce facea GSI-ul cu o masina cu tractiune fata.

Deci eu ma refer la CERCULETE.Am tot respectul pentru talentul GSI-ului, dar sa fim realisti.Propulsia se preteaza la asa ceva.

ZerO_CooL 20-03-06 20:53

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Intr-adevar, dar in lipsa, te descurci cu ce ai.

Alfa_band 20-03-06 23:01

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Eu zic sa te potolesti cu cerculete si alte alea!Din ce spuneti voi aici atzi incercat vreunul dintre voi sa faceti asa ceva?Va spun eu, cu loganu e infricosator(vb de asfalt ca de zapada nu vb) sa faci unul dintre lucrurile astea, asta v-o spun din proprie experienta.Si 180 mergand cu spatele nu trebuie sa tragi frana de mana(asta am facut-o cu o skoda octavia)!

turbojack 20-03-06 23:13

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Quote:

Originally Posted by scorpio GL
Deci eu ma refer la CERCULETE.Am tot respectul pentru talentul GSI-ului, dar sa fim realisti.Propulsia se preteaza la asa ceva.



Dar cerculete cu o "integrala" a-ti incercat?Si sa mai ai o garda la sol de 12 cm si 300 cai sub capota?
Va spun eu ca nu mai conteaza daca este asfalt uscat,zapada sau noroi...
Bani de "gume" sa ai

AR06SVF 21-03-06 08:21

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Quote:

Originally Posted by turbojack
Dar cerculete cu o "integrala" a-ti incercat?Si sa mai ai o garda la sol de 12 cm si 300 cai sub capota?
Va spun eu ca nu mai conteaza daca este asfalt uscat,zapada sau noroi...
Bani de "gume" sa ai

Tot respectu'. Itradevar ai mare dreptate, cu asa ceva ar fi normal sa ne distram, dar ...

juana_man 21-03-06 10:38

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by scorpio GL
Ma , cu traciune fata e jenant sa faci cerculete.Ce naiba, va faceti de ras.Ma amuza teribil topicul.


jenant???ne facem de ras??? sa te vad eu p tine cand faci cerculete in ziua mare in centru orasului!!!
e adevarat k o masina cu tractiune spate sau integrala iti poate oferi....senzatii mai tari dar ..... mira-te

scorpio GL 21-03-06 11:32

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Alea sant niste curbe foarte stranse ma.Iar la faza cu centru orasului, e penibil.Despre ce oras vorbim noi???Crezi ca in centru trage masina mai bine, sau cum?Din cauza unor teribilisti ca voi, fenomenul tuning este condamnat de catre autoritati.Le-ai oferit exact ceea ce vor sa vada:copii de bani gata care nu respecta legislatia rutiera.De ce ajutati la crearea unor astfel de stereotipuri nu inteleg.Nu vedeti ca ne facem rau singuri?Rupe-te frate in figuri intr-un loc mai retras, nu acolo unde poti pune vietile altora in pericol.
Oricum masina e foarte draguta.

juana_man 21-03-06 11:37

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
ms k-ti place masina.1 nu-s copil de bani gata kre si-a primit prima masina de la taticu si dak vad bine avem acels varsta. de oras e vb de satu mare si dak vad bine n-am pus nici o viata in pericol sau vezi tu copii in mijlocu drumului???

si alea sunt curbe foarte stranse????nush ce intelegi u prin cerculete???

scorpio GL 21-03-06 17:03

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Asta e perceptia autoritatilor man.Nu ai citit cu atentie postul meu.Cu astfel de manifestari prin centrul orasului le dai apa la moara ca pe viitor sa incerce sa ne ingradeasca si mai mult.Crezi ca daca s-ar mediatiza cateva ispravi de astea ar mai da autorizatii pentru cursele legale??Din contra, vor vana toate masinile preparate putin.Ca motive pentru a ridica taloane sau amenzi se gasesc.

turbojack 22-03-06 00:30

Re: Cum se fac cerculetele ?
 
Quote:

Originally Posted by scorpio GL
Asta e perceptia autoritatilor man.Nu ai citit cu atentie postul meu.Cu astfel de manifestari prin centrul orasului le dai apa la moara ca pe viitor sa incerce sa ne ingradeasca si mai mult.Crezi ca daca s-ar mediatiza cateva ispravi de astea ar mai da autorizatii pentru cursele legale??Din contra, vor vana toate masinile preparate putin.Ca motive pentru a ridica taloane sau amenzi se gasesc.



Stai linistit ,ca masinile "preparate" sint vinate si in "state".Si se spune ca acolo e mama democratiei...


All times are GMT +2. The time now is 05:37.

- Copyright 2024 4Tuning