Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Lamborghini Gallardo si Nissan Skyline (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/13249-lamborghini-gallardo-nissan-skyline.html)

nikkon_kde 19-02-06 23:56

skyline clar.
p.s apropo einstein1984 skyline chair e o masina de referinta mondiala si va fi mult timp de acum inainte...

ciprian_the_1 20-02-06 10:47

aleg skyline pt ca pt mine e cea mai tare masina (am unj fil cu un skyline de 1430 cp bine ca a costat 200000 lire tuningu dar asta e )sorry pt offtopic si fara indoial;a bate la cur galardo si din cate stiu e si mai usor si cred si 4WD

GabiByte 20-02-06 14:05

Skylineu are un 4wd cu diferentiale electronice care pot sa duca 100% din putere pe o roata daca nu ma insel, in timp ce Gallardo foloseste sistemul 4wd de la AUDI. 1-0 pentru Skyline
E mai greu(1666kg) 1-1.
Puterea motorului e mult mai mica DAR cu chip tuning poate deveni cu usurinta mai mare ca si a Gallardoului.

Eu prefer Skylineul. Cam orice masina facuta de AUDI ma irita.

Alexutzzz 20-02-06 14:27

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"GabiByte\"
.Cam orice masina facuta de AUDI ma irita.

nu cred ca contesta nimeni cunostintele tale despre masini dar
CAM ESTI CU CAPU
:yikes: :writers_b :writers_b :pistoles: :pistoles: :chainsaw: :chainsaw: :2gun: daca te pun intrun s6 rs6 s4 rs 4 audi tt 3.2 iti sare capu si o ssa zici iubesc audi asa ca tineti gura ;)

einstein1984 20-02-06 15:01

Gabybite, sistemul 4x4 de la audi e pe audiuri nu pe Lambo.
Quote:

The main feature is the permanent four-wheel drive transmission, based on the well-proven Lamborghini Viscous Traction system. Such a system, which at constant speed on homogenous adhesion roads presents a traction force distribution around 30% front, 70% rear, is conceived to be 'self-regulating', without the necessity of electronic controls. Indeed, thanks to the chosen characteristics of the viscous coupling, an intrinsic regulating closed loop operates in all conditions, varying the traction force distribution as a function of the dynamic weight distribution variations and of the adherence conditions. Thus, during acceleration (or during climbing) on high adherence roads, the distribution will change favouring the rear axle (more rear traction force percentage, e.g. 80%, corresponding to the increased weight on the rear axle). However, if in these conditions the rear axle tends to lose adherence, more traction is immediately biased to the front, with the system tending to reach a point where the adhesions utilized by the two axles are identical.
Si cu cat are mai putina electronica , cu atat mai greu e sa se strice ceva sau sa ia teapa sistemul. Daca Skyline e asa genial, de ce nu a putut fi vndut in europa? Ceva cu emisiile poluante?:

GabiByte 20-02-06 15:20

oops.
greseala mea.
credeam ca au mai luat piese de la audi in afara de casetofon :))

GabiByte 20-02-06 15:23

300 parca au ajuns in marea britanie. Din cate stiu eu s-au vandut si in europa dar destul de putine modele. Nu stiu motivele pentru care nu s-au prea importat. Se poate sa fie gazele de emisie dar nu ma pronunt cand nu stiu

200SX 20-02-06 16:12

pacat de pozitionarea volanului la skyline si ar trebuii o mica specificatie asupra numarului de bucati existente pe piatza si asupra pretului ceva mai multe detalii despre ambele masini ar fi bine venite.
inca nu aleg nimika

movie 20-02-06 16:50

DETALII:

Nissan Skyline GT-R Z-Tune
0-100km/h: mai putin de 4 secunde
Putere: 500 CP la 6800 rot/min
Cuplu: 540 Nm la 5200 rot/min
Raport putere/greutate: 312 CP/tona
Raport cuplu/greutate: 540 Nm/tona
Greutate: 1600 kg
Cilindree: 6 cilindri in linie
Tractiune integrala
Putere specifica: 180 CP/l
Cutie de viteze: 6 trepte manual
Suspensie fata: Multibrat ajustabilia, arcuri elicoidale, bara anti-ruliu
Suspensie spate: Multibrat ajustabilia, arcuri elicoidale, bara anti-ruliu
Frane fata: Discuri ventilate 365 mm
Frane spate: Discuri ventilate 355 mm
Pneuri: 265/35 ZR18 - fata
265/35/ZR18 - spate
Nr de bucati existente pe piata? 20


Lamborghini Gallardo:
0-100 km/h: 4,2 secunde
Putere: 500 CP la 7800 rot/min
Cuplu: 510 Nm la 4500 rot/min
Raport putere/greutate: 328 CP/tona
Raport cuplu/greutate: 335 Nm/tona
Greutate: 1520 kg
Cilindree: 10 cilindri in V
tractiune integrala
Putere specifica: 100 CP/l
Cutie de viteze: 6 trepte manual
Suspensie fata: dublu-brat
Suspensie spate: multibrat, arcuri elicoidale
Frane fata: Discuri ventilate 288 mm
Frane spate: Discuri ventilate 286 mm
Pneuri: 235/35Z R19 - fata
295/30Z R19 - spate

300zxtt 20-02-06 18:29

intelesesem ca skyline era fabricat exclusiv pt japonia asa cum mai sunt multe modele de masini ale fabricantilor niponi ce nu prea au parasit granitele japoniei

sandumrs 20-02-06 22:43

Lamborghini e pe alta pagina fata de Nissan si cu asta basta. Filmele nu-s intocmai cu realitatea, iar visele astea cu masini de platforma sunt vise erotice.

E greu sa vorbesti despre Gallardo si sa poti comenta multe la adresa sa, nu stiu cum puteti voi....

Efectiv nu-si are rostul o paralela intre cele doua, sunt radical diferite si pentru oameni cu pretentii diferite, singurele asemanari sunt niste cifre. Deci... orezarii si fanii orezarilor ar trebui sa nu mai faca asemenea comparatii ca nu le face cinste, parerea mea.

NWZeu 21-02-06 01:43

performantele sunt asemanatoare - Skyline este o super masina dar cand spui Lamborghini ...... e altceva decat ...... Nissan. Daca ar fi sa aleg dintre cele 2 fara a mai modifica ceva la ele as lua Lambo fara discutii, daca as modifica modifica masina - cert as alege Skyline care are un potential de tuning enorm.

SFW 21-02-06 11:58

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"GabiByte\"
Cam orice masina facuta de AUDI ma irita.

:lemon: :lol: :dance:

movie 21-02-06 12:25

sandumrs stiu ca asta e parerea ta..
dar pentru ca toate comparatiile se bazeaza cel mai mult pe cifre, consider ca este o comparatie echilibrata

200SX 21-02-06 17:01

Skyline e alegerea mea (e vb de modelul prezentat aicea)
Lambo sunt cateva in Romania Skyline nu

Si inca cateceva despre acest model din cate imi aduc aminte, au fost realizate de Nismo pentru aniversarea a xx ani si au fost realizate din cate am inteles din masini SH cumparate inapoi de Nissan

o astfel de masina nu e deloc pe alta pagina fata de lambo, putere mare, tehnologie de varf, numar limitat de bucati (poate mai mic decat in cazul lambo) pretz pe masura, asa ca si acest model de skyline poate fi considerat un supercar, singurul minus pentru Romania ar fi volanul pe partea dreapta


All times are GMT +2. The time now is 21:30.

- Copyright 2024 4Tuning