![]() |
Re: Incarcare cu freon AC CJ
Quote:
hai sa va spun o explicatie foarte simpla legata de freon si tipuri de freon: freonul folosit la instalatiile de clima auto este R134a, un freon special, un freon care se poate recupera (e compus din 2 gaze si bla bla bla), cel de la frigidere nu se poate recupera si i se da drumul in atmosfera. deci daca tu ai masina si bagi freon de frigider si NU R134a, sa nu te miri daca garnituriile si o-ring-urile instalatiei tale de clima vor ceda si nu vei mai putea folosi clima chiar daca o vei incarca cu R134a, fiindca vei avea pierderi in continuare. mai zicea cineva ca ulei se pune in instalatie numai daca se schimba, ei bine asta e total gresit, sa il intreb si pe el pe limba lui: tu iti schimbi uleiul in motor numai daca schimbi motorul??? lucrurile stau cam asa: in momentul in care se face acel schimb de freon la un service cu aparatura pentru asa ceva, se scoate din masina freonul vechi, se filtreaza si purifica in butelia aparatului de reincarcare si se amesteca cu cel din butelie, se scoate din instalatia masinii uleiul uzat, se fac testele de presiune si vid in instalatie, pe urma se introduce in instalatie freon-ul filtrat si purificat (r134a) si uleiul nou pentru compresor( acest ulei asigura ungerea compresorului de clima deci e necesar) plus se introduce in instalatie o solutie de contrast, numitra si solutie UV (aceasta are rolul de a "marca" locurile pe unde se pierde freon-ul in cazul in care instalatia are pierderi). aceasta operatiune, adica schimbatul freonului, se face o data la 2 ani, pentru ca in freon si in instalatie se produce o bacterie care produce si acel miros urat cat si imbolnaviri uneori. deci lasati-l pe Vasile care repara frigidere cu freonul lui, fara cantar si asa mai departe si mergeti la o firma care face asa ceva, nu de alta dar sincer e mai ieftin asa decat sa trebuiasca sa iti repari instalatia de clima.... apropo, cantitatea de freon care trebuie introdusa in instalatie nu are voie sa depaseasca cu mai mult de 5% (maxim) cantitatea recomandata, nu de alta dar exista riscul de a compromite compresorul.... deci sincer daca nu stiti ce si cum mai bine taceti si nu ii sfatuiti si pe altii sa faca tampeniile pe care le faceti voi... numai bine la toata lumea. p.s. daca cautati bine in cluj o sa gasiti si firme unde se face reincarcarea cu maxim 150 ron cu aparatura speciala pt asa ceva, nu is spatele blocului de catre Vasile cu cantarul de baie, care are o abatere in general de +/- 500 g, ceea ce la multe masini insemna cantitatea din instalatie. |
Re: Incarcare cu freon AC CJ
Quote:
|
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
Tubman - Subaru - Baciu...este promotie la incarcarea cu freon, se fac toate testele de presiune, ulei etc...99 lei + TVA
|
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
o solutie si mai simpla 20 ron|100 grame freon in care e inclus si verificatul si complectarea cu ulei inclusiv martor de contrast in cazul in care sistemul are scurgeri sa poata fii depistate ushor...campului 133...0744677528
|
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
o mica intrebare: E posibil in cazul care nu mai ai suficient freon compresorul sa nu mai porneasca?
|
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
Quote:
|
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
pai , tiind sa cred ca a meu astra g, este cu freonu din fabrica:)) stiu ca nu e posibil dar, masina am luat-o de la un neam, e la el din 2006 adusa din germany, de atunci nu a bagat freon, din 2006 in sus stiu sigur ca nu a fost baga/schimbat, in toti acesti ani e posibil sa piarda, am apasat pe bumbicu de pe instalatie, iese ce e drept, dar nu cum ma asteptam de tare[ fata de cum stiam de le celelalte masini]
|
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
Filtrul de polen? Daca nu a fost schimbat si ala din 2006...si e imbacsit...
Oricum cel mai bine un nenea care se ocupa cu asta si rezolva, Succes |
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
ce e drept, cand pornea a/c-ul se audea in interioru bordului ca se misca, tijele care is actionate electric, iar acu nu se aud deloc, cineva vine in salvare? am fost la mosu electrician de sus din zorilor, o inceput cu vorbe fulgare ca pot sa-l *** [fara sa arunce o privire], i-am urat frumos sa isi futa garbaju de il are si am plecat.[ stiam de el ca e bun ] m-am inselat
|
Re: Incarcare cu freon AC CJ
Quote:
In masina sta niste carne,dar nu e frigider. Colt la intrare Transilvania Constructii,firma dedicata acestor sisteme.140-250 ron in functie de cat freon intra.Se schimba uleiul,se pune substanta de verificare,se revine pt verificare,au pe stoc senzori,filtre,ambreaje compresor.Daca vrei sa ai AC.Daca dai 100 de lei de 3 ori pe an,nu stii unde pierde,strici compresorul fiindca nu are ulei,sau "nu da rece" si nenea frigider arctic vrea 100 ron chiar daca nu iti va rezolva problema adopta varianta aceasta.Am auzit discutia la firma de care vorbeam"Buna,am freonat la firma x si mi-au spus ca pierde si nu stiu pe unde" |
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
Readuc in actualitate topicul, pe fondul temperaturilor crescute din ulima perioada:oops:
Am incarcat astazi la Comatim pe str Amurg 34 Tariful a fost 180 RON cu verificare + curatare instalatie. Serviciile au fost ok chiar daca in alta parte am gasit si mai ieftin (de la 80-120 RON pe Siretului). Insa acolo ar fi trebuit sa astept pana saptamana viitoare iar maine aveam un drum mai lung... Succes si aer rece! |
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
Eu anul trecut am incarcat la Adax. Totul profesionist, rapid si la pretul de 120 lei.
|
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
Quote:
|
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
Eu tocmai am primit o oferta pe SMS , Premium Cars, reprezentanta Volvo, igienizare si incarcare cu freon 199 lei.
|
Re: Incarcare cu freon AC - Cluj
vara trecuta mi-am incarcat la bosch pe valea chintaului era ceva oferta 100lei, nush daca anul acesta mai e.
|
| All times are GMT +2. The time now is 06:09. |
- Copyright 2026 4Tuning