Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Proiect Dacia VTM (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/120496-proiect-dacia-vtm.html)

TwentyOne 05-05-09 10:57

Re: Dacia proiect coasta......sau nu
 
Quote:

Originally Posted by lau88 (Post 2280564)
pai atunci `il rog eu pe AYG sa posteze niste poze cu rollbarul lui , cred ca m-ar ajuta.

nu cred ca ai sanse la ayg, din cate stiu eu nu a avut niciodata asa ceva pe masina

TFK 07-05-09 15:22

Re: Dacia proiect coasta......sau nu
 
Ayg-u are rollcage ?
Nu ştiam :lol:!

lau88 07-05-09 23:56

Quote:

Originally Posted by TFK (Post 2297113)
Ayg-u are rollcage ?
Nu ştiam :lol:!

nu stiu daca are sau nu, el mi-a fot recomandat, asa ca...........

azi am luat piesele de fata tot ce inseamna fata e nou , merg pe puntile originale , ca altfel nu ii voi mai spune dacie. Vreu ca toate piesele sa fie de dacie, motorul va fi aspiratie , varianta turbo a cazut. Va fi un 1,6 de nova dublu carb adus la maxim



POZE MAI TARZIU CA SA AM CE ARATA:D

bolidu' 08-05-09 00:07

Re: Dacia proiect coasta......sau nu
 
si crezi ca o sa faci mare branza la VTM cu un 1.6 de nova dublu carb.....sunt motoare mult mai puternice care merg pe dacie daca chiar vrei sa faci o masina competenta de VTM!

lau88 08-05-09 00:36

Re: Dacia proiect coasta......sau nu
 
daca vroiam altceva puteam sa fac alta masina....... asta e alegerea mea
inseama ca tu nu stii ca sunt niste grupe

( sunt satul de critici)

bodo 08-05-09 00:58

Re: Dacia proiect coasta......sau nu
 
salut baieti in primu' rand in al 2-lea rand baiatu' de aici se apuca de un proiect indraznet si voi in loc sa-l ajutati cu sugestii,indrumari voi ca deobicei pe acest forum criticati si radeti

-ce va este asa greu sa dati si voi un sfat,o poza ce si cum,how to do,decat sa criticati,

-el este un prieten de-al meu si nu prea le are cu forumurile si cu chat-uitu',lucreaza in domeniul auto a lucrat la ceva masini,printre care si 2 importante (nu dau numele ca nu-i frumos)si are habar de una alta dar daca a primit indrumari proaste nu trebuie sa radeti de el sau sa comentati

-masina o cunosc,il mai ajut eu la ea,in momentu de fata e aproape dezmembrata si are multe piese noi,interiorul e 50% gata,exteriorul mai e ceva de munca,nu stiu de ce contestati faptul ca si-a ales dacie cu motorul asta pt. ca el e incepator in "arta" VTM-ului si zic ca e bine pt. inceput dupaia urmand un nivel mai sus

-nici eu nu stiu prea multe ce vrea sa schimbe si ce vrea sa faca dar atat cat stiu va zic si va tin la curent si eu si el cat putem,cu pozele o sa fie umpic mai greu ca am aparat da n-am cablu :))

-deci in concluzie numai fiti rautaciosi daca vreti sa ajutati bine daca nu,numai stricati topicul omului,salutare si toate cele bune

lau88 13-05-09 19:57

Re: Proiect Dacia VTM
 
5 Attachment(s)
Se lucreaza la masina , am cam terminat de demontat , ne apucam de tinichigerie si de domeniul meu vopsitorie. S-a cam luat o pauza in wichend am fos la Rasnov la VTM . cateva poze

bodo 14-05-09 23:51

Re: Proiect Dacia VTM
 
printre picaturi s-a mai muncit la masina,sau mai demontat unele chestii,am mai descoperit niste rugina,pedalierul va fi schimbat la fel ca si pragurile,usile dreapta si aripa spate dreapta (motiv: rugina+un mic incident) sau facut cateva poze,maine la scot,intre timp am fost si la rasnov la raliu

-rog pe cineva care cunoaste pt. intarirea suspensiilor la un pret mai de criza asa :P sa lase un mesaj sau un nr. de telefon

Cristi01 15-05-09 23:36

Re: Proiect Dacia VTM
 
Bafta la proiect,astept varianta finala :D:D

bodo 16-05-09 00:34

Re: Proiect Dacia VTM
 
multumim,dar mai e pana la final,poate cu sfaturi despre una alta de la cine stie ne va fi mai usor ,ms

TZG@ 16-05-09 05:43

Re: Proiect Dacia VTM
 
eu zic ca o sa-ti iasa ce-ti propui, din motorul ala cel putin cred ca poti scoate 100 cp... nu mi se pare atat de greu... poate iti faci o admisie cu 4 carburi, sau 2 dublucorp... oricum, cred ca motorul de 1.6 de nova se poate transforma in 1.8... daca ai chef vorbim pe mess,cred ca ne putem ajuta cu niste sfaturi,sau macar tu pe mine :), si eu ma gandesc sa storc un aspirat

Buga 16-05-09 10:47

Re: Dacia proiect coasta......sau nu
 
Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 2298930)
si crezi ca o sa faci mare branza la VTM cu un 1.6 de nova dublu carb.....sunt motoare mult mai puternice care merg pe dacie daca chiar vrei sa faci o masina competenta de VTM!

eu stiu un baiat care are motor de 1.1 pe masina si vrea sa se duca cu el la VTM ....


cat despre motorul de 1.6 cred ca una bucata axa ar fi o treaba buna


numai bine

lau88 16-05-09 20:10

Re: Proiect Dacia VTM
 
multumesc baieti,, din motorul de 1,6 nova se pot scoate usor 100 de cai doar cu un dublu carb , chiuloasa modificata , volanta usurata si alte fleacuri care zic eu ca contaza munlt.

Sirius 18-05-09 19:50

Re: Proiect Dacia VTM
 
nu cred ca scoti 100 de cai din carb chiul si volanta!

TZG@: "oricum, cred ca motorul de 1.6 de nova se poate transforma in 1.8..."

esti sigur? si ce pistoane pui pe ce biele?

bolidu' 18-05-09 20:49

Re: Proiect Dacia VTM
 
1.6 provine deja din 1.4 alezat si cursa a pistonului mai mare cu 4mm mai mare .....asa ca de unde scoti tu 1.8 sau 100 Cp tare sunt curios.nu vreau sa par critic dar nu te chinui...


All times are GMT +2. The time now is 15:23.

- Copyright 2026 4Tuning