![]() |
Re: Xenon pe dacie?
stiu ce fac...dar TOTI care au pe dacie(1310 cn3 cn4 solenza nova) atatea am vazut eu, nu au nici un geam clar ;) daca sunt reglate bine nu e nevoie ,si i-am vazut de multe ori din fata si nu sunt deranjante...
|
Re: Xenon pe dacie?
Deci consumul de curent este acelasi ca si unui bec normal...OK..Multumesc pt informatii...;)
|
Re: Xenon pe dacie?
este mai mic...sunt becuri de 55w si xenoane am vazut la 35w
|
Re: Xenon pe dacie?
Fratilor sunt niste chetii...
Presupun ca e destul de scumpa acea instalatie de xenon. Am avut cumparat din magazin acele halogene Xenon de 100W faza lunga si 95W faza scurta.....Le-am dat jos...am inteles ca fara releu imi arde blocul de lumin.... Exista vreo diferenta intre o instalatie xenon si acele halogene de cumparat? |
Re: Xenon pe dacie?
da..exista...consuma mai putin si lumineaza mai mult
cat despre striatiile din sticlele farurilor...faceti ce vreti...da sa nu va mire daca intra unu in voi ca l-ati orbit |
Re: Xenon pe dacie?
Dupa ce am tot citit pe aici, si gandit foarte mult, am ajuns la concluzia ca vreau sa schimb becurile de la masina, am patru faruri, deci voi avea nevoie de 2 instalatii , am becuri normale philips de 55 W lumina e una galbena si chioara parca mai mult lumineaza o lanterna , voi ce becuri imi recomandati sa pun ? prefer sa nu pun la instalatie diverse rereuri etc, doar sa cumpar alte becuri si sa le pun in locul celor care le am acum.
|
Re: Xenon pe dacie?
pai daca ai h4,pune 4 becuri cu halogen sau faci o combinatie pui pe faza scurta becuri de 65w si faza lunga de 100w sau invers.eu la masina am becuri H4 100w/90w 5000k si nu am probleme...am si vizibilitate buna,si o culoare a farului albastruie.
|
Re: Xenon pe dacie?
Decat cumpar alte becuri si le pun ? atat ? fara nici o alta modificare la instalatie elecrica ? Intreb pentru ca un electrician mi a facut capul luna cand am spus ca vreau sa schimb becurile , ca trebuie sigurante sa nu se arda, relee etc .
|
Re: Xenon pe dacie?
Quote:
Si pun pariu ca becurile alea albastrui de 90/100w nu fac mai multa lumina decat niste halogene normale, si consuma si bateria degeaba. |
Re: Xenon pe dacie?
Deci : am mai spus mai sus ca am de 55w philips normal ... si doresc si lumina mai puternica , ce ma sfatuiesti sa fac ?
|
Re: Xenon pe dacie?
Pentru cei care au spus ca xenonul consuma mai putin curent..atat e becul (35w), dar consumul per total nu e atat, in instalatie inervine si modulul ridicator de tensiune, care are si el un randament..
|
Re: Xenon pe dacie?
Domnilor...haideti sa fim seriosi...xenon pe dacie? :shock:In primul rand iti va face instalatia electrica scrum....:|..!:rolleyes2
Mai bine iti pui niste becuri care imita xenonul(am vazut eu pe un site...si in targ..in autovit...) Lumina este putin mai slaba decat la xenon dar seamana foarte mult...!;);) Asta este sfatul meu..!!:D |
Re: Xenon pe dacie?
Quote:
|
Re: Xenon pe dacie?
intalatie xenon pe dacie cn4(zambetu' lu' iliescu) e mai mult decat perfecta , lumineaza foarte bine , nu tre nicio modificare , plug & play :D iar faza cu sticla clara este o aberatie , nu faci decat sa faci din faruri lanterne. este o dacie break cu bixenon cu TAX la nr , e superba instalatia
|
Re: Xenon pe dacie?
1 Attachment(s)
Ca idee, ce mica este diferenta intre xenon si becuri normale....
|
| All times are GMT +2. The time now is 01:12. |
- Copyright 2026 4Tuning