![]() |
Daca ai amplificator cu doua canale leaga fiecare canal la cate un set de conectori al difuzorului... merita incercat...
|
Varianta corecta este cea pe care a spus-o Big MAc am doua bobine de 4 ohmi iar cand voi lega la 8 ohmi leg la un plus de la una si la un minus de la cealalta . :lol:
|
2 Attachment(s)
Am o veste proasta :( :( :( . Idiotul ala de tamplar cand a bagat suruburile i-a scapat bormasina in membrana si a gauritoo :( :( :( :( .
Dar totusi am poze asa cum e subwooferu fara cutie azi le-am facut ca nu l-am mai bagat in cutie . :( . Voi ce spuneti sa fac : A)Sa ii schimb membrana ? B)Sa il pun sa-mi dea banii pe el ? C)Sa ascult asa la el ? Si va rog frumos raspundeti si voi si dati-va cu parerea. Totusi uitati poze : |
Din fericire nu e prea mare gaura. E pe suspensie, nu pe membrana. Lipeste-o finutz cu prenadez sau neopren si o sa mearga perfect.
Tamplarul ar trebui sa-ti dea ceva despagubiri. Sau sa-ti cumpere un dif nou. |
Intrebare : cum a ajuns cu bormasina acolo ? Normal trebuia sa dea semne si sa gaureasca fara difuzor !!!!
Parerea mea : cere-i banii . Poate ca o sa tina lipita , poate ca o sa se auda bine dar la fel - cam slabe sanse . Cutia cum ti-ai facut-o ? Cu sau fara bass-reflex ? Daca este \"sealed \" vei avea o cursa mai mare la difuzor si nu cred ca o sa tina . Daca este \" vented \" - bass reflex s-ar putea sa mearga . In ambele situatii - cere-i despagubiri !! |
ala-i difuzor de 2 mil de pe Maica Domnului si duce vreo 130W rms-150W rms
pune-l sa-ti dea banii ca ti l-a stricat definitiv -aia-i membrana f tare si o sa vezi ce patesti; CUTIILE SE FAC FARA DIFUZOR!, asta chiar nu stiti? |
1 Attachment(s)
Eu zic ca se repara. Dar bineinteles cea mai buna solutie e sa-ti dea banii pe el si iti iei unul nou.
Paranteza: de aia folosesc eu doar suruburi Torx sau Allen/BTR pentru prins difuzoarele... din astea nu fuge niciodata surubelnita. ;) |
Chiar acum am fost la unu care face si repara difuzoare , face cutii si statii . Omu a zis ca imi imbraca cutia , imi schimba gaura unde intra subwooferu ca ala nu o daduse nici pe aia bine imi pune airisire mai mare si a spus ca il cun. pe ala de la care am luat dif si o sa vb. cu el sa ii dam o spaga si sa imi dea altul nou iar pe ala sa il trimita inapoi la depozit .
SI TOATE ASTEA MA COSTA NUMAI 450 DE MII :lol: . Si cu ocazia asta l-a testat asa cu membrana rupta pe o statie de 100 W rms si se auzea super bine in aer liber . :lol: :D :wink: |
Bine ca s-a rezolvat.
Cu ce iti imbraci cutia? mocheta speciala? de unde? cat costa? :D |
O sa ma interesez sambata cand e gata totul si iti spun si cu ocazia asta o sa pun si poze . Eu zic ca mocheta ar fi speciala pentru ca omu m-a intrebat si daca o pun pe masina si i-am zis ca da si a spus sa il las sa-mi puna mocheta de-aia.
|
Maine o sa fie gata totul , membrana s-a lipit perfect , si tot maine o sa fac niste poze si le pun pe site .
|
2 Attachment(s)
E gata aveti aici poze . Apropo de mocheta eu zic ca este pentru boxe pentru ca numai acolo am vazut-o pusa . Cat despre subwoofer l-am nimerit pe om acasa cu o statie de 180 W rms si l-am rugat frumos sa mi-l bage si sa de cat poate in el dar nu s-a dus nici la 180 si cineva a spus ca la frecventa lui pe care o am pe el duce max 200 W rms. Bun acu poze ! : :wink:
|
arata binisor pt pretzu asta...auditie placuta
|
Daca vrei sa legi diful cu ambele bobine pe canale separate ale amplifului sa ii dai semnal mono la amplif altfel distrugi bobinele
|
Re: CUTIE SUBWOOFER
cine ma ajuta si pe mine cu o indicatie???am 2 difuzoare sony x-plode xs-l152p5s de 15 inch 450 watt rms si vreau sa fac un subwoofer de masina.Am nevoie de un amplificator...Ma poate ajuta cineva cu o sugestie???Ce firma??Ce model???Inca ceva....As vrea sa fac cutia din plexi-glass si nu stiu cat costa.......:cry:
|
| All times are GMT +2. The time now is 03:46. |
- Copyright 2026 4Tuning