![]() |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Vezi ca ai inteles gresit , 90 de zile PE AN ...nu merge vrajeala cu 3 luni aici si 3 zile acolo si apoi iar , s-au gandit ei si la astea , ca daca ar fi facut asa ar fi dat faliment si Kauflandul si alte super-magazine :)))) |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
O.T. Legea nu are cum sa reziste dintr-un sigur motiv (a vorbit si un avocat la TV de acest motiv): Exp: eu am un Peugeot 406 din 2002, motor 2.o euro 3, valoare de piata:4000-4500euro, taxa de poluare: 3500euro. Avocatul spune ca prin acesta lege se pierde valoarea bunului pe care il ai in posesie si practic nu mai poti sa iti valorifici bunul la adevarata lui valoare. Sunt cazuri in care taxa este mai mare decat valoarea masinii. Un alt motiv ar fi: masinile aduse de afara inainte de 2007 si care au platit vama la intrarea in tara. Taxa de vama ar trebuii restituita. Oricum cel mai in masura sa ne sfatuiasca este tot un avocat bun. P.S. in cer scuze daca ce stiam eu, s-a mai discutat, nu am avut "rabdarea" necesara ca citesc tot ce s-a scris pana acum. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Crezi ca as avea vreun motiv sa vreau sa par inteligent pe forum? As putea sa tac si sa tin pentru mine sau chiar sa-mi deschid un topic unde sa-mi fac reclama: Hai cu taxa, 3 la 10.000! , ca am vazut ca se poarta in ultima vreme. Problema taxei se dezbate pe acest topic de multa vreme, s-au scris multe pagini, dar tu te-ai multumit sa citesti ultimul reply si sa dai un raspuns total pe langa... ce naiba, asta-i tot ce ai citit/inteles tu din reply-ul respectiv? Ca e 1997 cand trebuia sa fie scris 2007? Si dupa toate astea, mai dai si un raspuns de genul celui pe care l-ai dat, ca ai auzit tu ca a spus un avocat la tv ca e mai scumpa taxa ca masina :rolleyes2 si de-asta e taxa nelegala... Noi ne judecam cu statul de ani de zile, vorbim pe lucruri concrete, pe motivari ale instantelor, nu pe ce vi se pare voua ca nu e corect si frumos. Curtea Europeana nu a spus nimic de costul taxei raportat la valoarea masinii, nu a fost niciodata vorba de asa ceva, ci de alte aspecte. Daca nu le stii, afla-le, apoi vino sa-ti dai cu parerea. Nu are nimeni nevoie de idei care nu ajuta la nimic. Nu spun ca eu am rezolvat problema, nici pe departe, dar macar nu vorbesc PE LANGA subiect. Incearca tu sa deschizi un proces pe noua taxa, cu o asemenea motivare din ce-ai spus mai sus, sa vezi ce raspuns vei primi. PS: Timis, Timis se cheama judetul. Timisoara e municipiu. PS2: AR TREBUII se scrie cu un singur I. ...sau poate ai scris asa, cu greseli pentru ca ai vrut sa nu pari inteligent :rolleyes2 sa stii ca ti-a iesit! |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Asta pentru ca nu vrea nimeni sa dea banii de sarbatori pe amenzi. Daca esti asa devotat cauzei, de ce nu faci rost de aprobari si sa vedem cati oameni or sa vina. Nu ai nimic de pierdut nu? |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
PS. N-am nimic cu tine. Semnati voi 10 mii de petitii pe site-uri,formuri,stalpi,copaci,masina vecinului si ce mai vreti voi caci cu lucrul asta mai mult de 1% n-aveti sanse sa schimbati ceva.:rolleyes2 |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
probabil ca o sa iesim noi in strada fara sa intrbam pe nimeni si sa le dam in cap cand nu vor mai avea ce sa mai ia de pe noi, insa atunci va fi ca in 89 unde se va lasa cu oameni nevinovati morti. insa pana atunci o tot noi o sa suferim. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
De unde stii tu cum era in '89?. Nici eu nu stiu si probabil nici 95% din userii de pe forumul asta, chiar daca ar avea varsta necesara ;) Inteleg ca ti-ai luat si tu o masina, sau vrei sa vinzi o masina si iti pune piedici aceasta lege, aceasta conducere, sau toata lumea ca nu se aduna cu tine in fata parlamentului. Vad ca esti din Deva, mai mult ca sigur ai sa fii si tu printre cei ce se vor aduna acolo. Eu nu inteleg ce vreti voi sa obtineti scriind comentarii pe forumuri, neavand ce face pe acasa, ca si mine dealtfel. Fapte nu vorbe...vreau sa vad maine la tv ca un cetatean pe nume cristi a fost in fata parlamentului de unul singur si a protestat, si nimeni nu a fost acolo sa il sustina... Atunci o sa ai de ce sa plangi pe forumuri ca viata e nedreapta si toata lumea te va intelege si te va sustine, poate o sa te invite la un nou protest sa le aratam noi lor O zi buna si sarbatori fericite. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
pana nu ajungeti prim-ministrii sau macar presedinti de scara de bloc tot degeaba semnati la petitii si va certati.
:) |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
tocmai ce ma hotarasem sa cumpar o masina pt sotie (incepatoare) si sa o inmatriculez la bg :( , dar se pare ca m-am hotarat cam tarziu sau la timp pt a nu face o greseala. credeti ca se va gasi o portita pentru a se continua cu inmatricularile pe bg? s-a gasit deja?
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
direct pe numele meu..... este legal oare? am voie sa circul mai mult de 90 zile in tara? Banuiesc ca o sa figurez in bulgaria ca am de platit impozit pe masina si mai stiu eu ce bazaconii?
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:09. |
- Copyright 2026 4Tuning