Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/99944-taxa-auto-masinile-rulate.html)

blu3s0ul 06-12-11 11:24

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
pana la urma s-a publicat decizia in monitorul oficial?

ANDU41 08-12-11 21:24

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Nu s-a votat inca noua lege ,asa ca nu avea cum sa se publice in MO .Poate de la 1 ianuarie 2012.

blu3s0ul 09-12-11 01:21

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
ce treaba are cu noua lege? deja este o lege(ordonata,aia 50/2008) in vigoare(adica nu e suspendata/anulata ) si hotararea respectiva se refera la ea. deci cat dureaza pana se publica in m.o hotararea aia de pe 14.11.2011?

ANDU41 09-12-11 20:56

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Cea de pe 14 nu se va publica in MO si nu are nici o legatura cu aprobarea unei legi sau ordonante.

blu3s0ul 10-12-11 01:44

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
auzit... daca ai ceva de spus si spune. daca nu te rog sa taci si sa iti vezi de treaba ta.
poate justifici si tu de ce nu se publica hotararea aia in m.o?
si poate reusesti sa explici si asta:
După redactarea considerentelor şi semnarea deciziilor, acestea se vor publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Purtător de cuvânt al

Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie

judecător Georgeta Barbălată

http://www.scj.ro/comunicate2011%5Cc...nov%202011.htm

nchivu 13-12-11 18:30

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Buna seara, am si eu o intrebare...
Pot si se merita sa recuperez o taxa in valoare de 600E, cam cat ar fi onorariul avocatului si alte cheltuiei?
Multumesc

oopscam 13-12-11 18:46

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by nchivu (Post 4776155)
Buna seara, am si eu o intrebare...
Pot si se merita sa recuperez o taxa in valoare de 600E, cam cat ar fi onorariul avocatului si alte cheltuiei?
Multumesc

poate sa fie maxim 150€ maxim onorariul... si eu zic ca MERITA 100% !!! Cheltuielile de judecata le iei inapoi... deci?! Dai in judecata de ****

BT21SAN 13-12-11 19:58

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Cheltuielile de judecata + dobanda + taxa iei inapoi, deci clar se merita.

ANDU41 13-12-11 22:57

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by BT21SAN (Post 4776278)
Cheltuielile de judecata + dobanda + taxa iei inapoi, deci clar se merita.

Sustin pe deplin afirmatia .

quick_5hifter 14-12-11 23:41

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by C.A.Coltuc (Post 4776934)
400 lei si taxa de timbru de 43

banii acestia se recupereaza ca si cheltuieli de judecata

Deci pana la urma e negociabil... ca dincolo era mai scump:

Casa de avocatura Coltuc este lider in Romania pe recuperarea /evitarea taxei de poluare administrand si rezolvand peste 5000 dosare. (...) VRETI SA VA RECUPERATI BANII RAPID SI SIMPLU SAU SA EVITATI PLATA TAXEI DE POLUARE? Cat costa? Pentru reprezentarea Dvs. si recuperarea efectiva sau evitarea taxei auto, percepem un onorariu fix de reprezentare de 500 RON.Se va mai plati o taxa de timbru catre statul roman de 43 lei.

Sursa: https://forum.4tuning.ro/221-colt-leg...comentati.html

ondin 15-12-11 14:23

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
aici este reducere pentru membrii forumului.

a3ds 15-12-11 15:44

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
http://0-100.hotnews.ro/2011/12/15/n...ea-in-vigoare/

PS: am apelat si eu la casa de avocatura Coltuc, o sa va tin la curent cum merge treaba si mai ales daca merge. :D Wish me luck.

Dj.Klaus 15-12-11 17:50

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by C.A.Coltuc (Post 4776934)
400 lei si taxa de timbru de 43

banii acestia se recupereaza ca si cheltuieli de judecata

Poti sa dai in judecata inainte de a plati taxa si sa castigi dreptul de a inmatricula masina fara taxa?

nchivu 15-12-11 18:07

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
da, dar pana se termina judecata nu poti sa circuli cu masina.

Dj.Klaus 15-12-11 18:10

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by nchivu (Post 4779589)
da, dar pana se termina judecata nu poti sa circuli cu masina.

nici daca ai acte valabile ?


All times are GMT +2. The time now is 21:40.

- Copyright 2026 4Tuning