![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Senzatiile alea sunt date de sasiele bine gandite.
Si crede-ma ca nu se compara nimic la modul de accelerare al unui vtec cu al unui motor cu turbo. Dar probabil nu stiu eu si vorbesc sa ma bag in seama :) Sunt mult prea ... aspirate ca sa ofere senzatii in linie dreapta . Nu am zis ca nu pun puterea mai bine jos sau ca nu sunt mai eficiente pe circuit. Poate imi place mie mai mult turbo ca sa ma mai incante o depasire cu 2 retrogradari :) |
Re: Benzina sau motorina ?
Nu stiu ce am avut in luna iulie (poate pitici pe creier ) si am pastrat toate bonurile de motorina :) . Am bagat doar omv premium diesel si sprint(nu o sa mai bag sprint pe viitor , mi-a facut fitze intr-o zii , o acceleram si nu accelera , pornea greu , raman pe premium sau alto55) . Am inceput luna la 10800km iar acum am aproximativ 12.800km (fara 10-15km). Motorina am bagat de 391ron si 86l de unde rezulta un consum de 4.3l/100 , cu masina am mers si in oras si in afara(fac mai mult naveta) , deci un consum mixt , cu ac-ul pornit mai tot timpul . Am uitat sa zic ca masina din dotare este un logan diesel(85cp). Mai am o ruda in familie , tot cu un golan , care are motorul de 1.6 mpi(90cp) ,13.200 si ceva de km care teoretic ar fi in rodaj , dupa 20.000km se mai lasa motorul . Nu stiu daca el are un logan cu ghinion , dar face cam acelasi drum ca mine , si consumul afisat pe cb variaza intre 8.8l/100 si 10.4l/100 , la fel cu ac pornit , lumini etc... De alimentat , alimenteaza in jur de 800ron pe luna (tot cam 2000km face pe luna ).
Singurul minus ar fi pretul consumabilelor (filtrul de motorina care costa 120-150ron , in rest filtrul de ulei/aer/habitaclu si uleiul au acelasi pret la diesel si benzina ) . Eu fac intre 24.000-35.000 km pe an (depinde) si am ales diesel . La diesel costul de achizite este mai mare , dar cu timpul se amortizeaza . Sper ca v-am plictisit destul ... |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Sa fim realisti ! atat VTEC ul cat si VVTL-I -ul sunt motoare bune , dar atata timp cat sunt mentinute in plaja superioara de turatie . Se stie prea bine ca unul din punctele lor slabe , e cuplul motor ! e o aberatie sa poti spune ca acele motoare japoneze sunt superioare ca feeling unui benzinar turbo ! un 1.8 turbo sau un 2.0 turbo , matura cu vtec urile si vvtl i pe autostrada la reprize ! vorbim de stock ! pe autostrada eu nu ma pot tine de un 2.0 turbo stock ! |
Re: Benzina sau motorina ?
Eu dadeam doar un raspuns la cele 5000 rpm de la diesel, sunt pentru benzina turbo fara indoiala...si cuplu, si putere, si consum pe masura performantelor.
Ca o completare la ce a zis GTR, extrem de fiabile, nu doar fiabile. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
era o vorba , dar nu o mai tin bine minte ... era ceva de genul : acolo unde motoarele diesel isi dau duhul , prind viata cele pe benzina ! |
Re: Benzina sau motorina ?
mai exact era asa:sportivitatea incepe acolo unde dieselul se termina
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Da, ai dreptate, cand ma duc la circuit ma intereseaza consumul. NOT.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Stiu foarte bine ce poate face un 3.0 turbo , facand o mica comparatie intre 3.0 turbo si 3.0 turbodiesel puterile sunt aproximative .... diferenta facand o plaja de turatii si consumul ! Hmm uite un exemplu elocvent , eu caut sa cumpar o masina , am zis ca o sa fie ori un 3.0d biturbo ori 3.0 biturbo benzina [ e90 sau e60 ] , din ce stiu eu pana acum , un 3.0d biturbo consuma cam 11- 12 litri in oras la o putere de 286 de cai , iar un 3.0biturbo benzina , consuma cam 18-20 la suta in oras la o putere de 306 cai ! totusi e o diferenta sesizabila la consum ! |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Cu ce sa se duca? cu toyota aygo?:D PS : sa nu fiu inteles gresit , e doar o mica gluma ! |
Re: Benzina sau motorina ?
Saptamana viitoare track days @ hungaroring, ma duc cu czt-ul, aygo-ul l-am vandut de vreo 5 luni. Si daca as fi mers cu aygo nu vad care ar fi fost problema, banii mei distractia mea. Chiar nu inteleg care e problema.
LE: sunt curios la ce categorie ma baga, Slow e sub 110 kw, Fast e peste 110 kw. Eu am fix 110 kw in talon. |
| All times are GMT +2. The time now is 15:42. |
|
- Copyright 2026 4Tuning