Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

bluey 31-07-10 20:20

Re: Benzina sau motorina ?
 
Senzatiile alea sunt date de sasiele bine gandite.
Si crede-ma ca nu se compara nimic la modul de accelerare al unui vtec cu al unui motor cu turbo.
Dar probabil nu stiu eu si vorbesc sa ma bag in seama :)
Sunt mult prea ... aspirate ca sa ofere senzatii in linie dreapta .
Nu am zis ca nu pun puterea mai bine jos sau ca nu sunt mai eficiente pe circuit. Poate imi place mie mai mult turbo ca sa ma mai incante o depasire cu 2 retrogradari :)

Geko 31-07-10 20:22

Re: Benzina sau motorina ?
 
Nu stiu ce am avut in luna iulie (poate pitici pe creier ) si am pastrat toate bonurile de motorina :) . Am bagat doar omv premium diesel si sprint(nu o sa mai bag sprint pe viitor , mi-a facut fitze intr-o zii , o acceleram si nu accelera , pornea greu , raman pe premium sau alto55) . Am inceput luna la 10800km iar acum am aproximativ 12.800km (fara 10-15km). Motorina am bagat de 391ron si 86l de unde rezulta un consum de 4.3l/100 , cu masina am mers si in oras si in afara(fac mai mult naveta) , deci un consum mixt , cu ac-ul pornit mai tot timpul . Am uitat sa zic ca masina din dotare este un logan diesel(85cp). Mai am o ruda in familie , tot cu un golan , care are motorul de 1.6 mpi(90cp) ,13.200 si ceva de km care teoretic ar fi in rodaj , dupa 20.000km se mai lasa motorul . Nu stiu daca el are un logan cu ghinion , dar face cam acelasi drum ca mine , si consumul afisat pe cb variaza intre 8.8l/100 si 10.4l/100 , la fel cu ac pornit , lumini etc... De alimentat , alimenteaza in jur de 800ron pe luna (tot cam 2000km face pe luna ).
Singurul minus ar fi pretul consumabilelor (filtrul de motorina care costa 120-150ron , in rest filtrul de ulei/aer/habitaclu si uleiul au acelasi pret la diesel si benzina ) . Eu fac intre 24.000-35.000 km pe an (depinde) si am ales diesel . La diesel costul de achizite este mai mare , dar cu timpul se amortizeaza . Sper ca v-am plictisit destul ...

DEVIL's Style 31-07-10 20:33

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3555594)
Epic post in an epic thread!!!! HAHAHA, tare. Fenomenul VTEC ahahaha, senzatia din aspirat fara pic te cuplu superioara celui din turbo, incredibili si revolutionari japonezii astia frate. Dude, esti din ce in ce mai tare, jur.



Sa fim realisti ! atat VTEC ul cat si VVTL-I -ul sunt motoare bune , dar atata timp cat sunt mentinute in plaja superioara de turatie . Se stie prea bine ca unul din punctele lor slabe , e cuplul motor !
e o aberatie sa poti spune ca acele motoare japoneze sunt superioare ca feeling unui benzinar turbo ! un 1.8 turbo sau un 2.0 turbo , matura cu vtec urile si vvtl i pe autostrada la reprize ! vorbim de stock ! pe autostrada eu nu ma pot tine de un 2.0 turbo stock !

Crisskro 31-07-10 21:48

Re: Benzina sau motorina ?
 
Eu dadeam doar un raspuns la cele 5000 rpm de la diesel, sunt pentru benzina turbo fara indoiala...si cuplu, si putere, si consum pe masura performantelor.
Ca o completare la ce a zis GTR, extrem de fiabile, nu doar fiabile.

DEVIL's Style 31-07-10 22:39

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Crisskro (Post 3555772)
Eu dadeam doar un raspuns la cele 5000 rpm de la diesel, sunt pentru benzina turbo fara indoiala...si cuplu, si putere, si consum pe masura performantelor.
Ca o completare la ce a zis GTR, extrem de fiabile, nu doar fiabile.


era o vorba , dar nu o mai tin bine minte ... era ceva de genul : acolo unde motoarele diesel isi dau duhul , prind viata cele pe benzina !

06XPT 31-07-10 22:59

Re: Benzina sau motorina ?
 
mai exact era asa:sportivitatea incepe acolo unde dieselul se termina

DEVIL's Style 31-07-10 23:32

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by 06XPT (Post 3555876)
mai exact era asa:sportivitatea incepe acolo unde dieselul se termina

Cam asa , numai ca vorba asta nu mai e atat de valabila , spre exemplu , motorul 3.0 turbo sau biturbo de la bmw sau 3.0 tdi de la audi si mai sunt , doar nu degeaba sunt poreclite dieseluri sportive !

fasso 01-08-10 07:59

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by 06XPT (Post 3555876)
mai exact era asa:sportivitatea incepe acolo unde dieselul se termina

genial !!!:lol:

Crisskro 01-08-10 11:34

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 3555928)
Cam asa , numai ca vorba asta nu mai e atat de valabila , spre exemplu , motorul 3.0 turbo sau biturbo de la bmw sau 3.0 tdi de la audi si mai sunt , doar nu degeaba sunt poreclite dieseluri sportive !

Acum gandeste-te ce ar face cu ele un motor de 3000 turbo benzina, daca skyline avea 2600 cmc si 330 de cai, si supra avea 320 de cai din 3000 cmc in 1993. Adica acum 17 ani. Si gandeste-te ce s-ar putea face in ziua de azi.

a3ds 01-08-10 11:40

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Crisskro (Post 3556395)
Acum gandeste-te ce ar face cu ele un motor de 3000 turbo benzina, daca skyline avea 2600 cmc si 330 de cai.

Ar fi o idee mai rapide pe circuit si ar consuma triplu? :)

Crisskro 01-08-10 11:44

Re: Benzina sau motorina ?
 
Da, ai dreptate, cand ma duc la circuit ma intereseaza consumul. NOT.

a3ds 01-08-10 11:51

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Crisskro (Post 3556423)
Da, ai dreptate, cand ma duc la circuit ma intereseaza consumul. NOT.

Te duci des? Cand ai fost ultima data?

DEVIL's Style 01-08-10 11:55

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by Crisskro (Post 3556395)
Acum gandeste-te ce ar face cu ele un motor de 3000 turbo benzina, daca skyline avea 2600 cmc si 330 de cai, si supra avea 320 de cai din 3000 cmc in 1993. Adica acum 17 ani. Si gandeste-te ce s-ar putea face in ziua de azi.


Stiu foarte bine ce poate face un 3.0 turbo , facand o mica comparatie intre 3.0 turbo si 3.0 turbodiesel puterile sunt aproximative .... diferenta facand o plaja de turatii si consumul ! Hmm uite un exemplu elocvent , eu caut sa cumpar o masina , am zis ca o sa fie ori un 3.0d biturbo ori 3.0 biturbo benzina [ e90 sau e60 ] , din ce stiu eu pana acum , un 3.0d biturbo consuma cam 11- 12 litri in oras la o putere de 286 de cai , iar un 3.0biturbo benzina , consuma cam 18-20 la suta in oras la o putere de 306 cai ! totusi e o diferenta sesizabila la consum !

DEVIL's Style 01-08-10 11:56

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3556437)
Te duci des? Cand ai fost ultima data?


Cu ce sa se duca? cu toyota aygo?:D

PS : sa nu fiu inteles gresit , e doar o mica gluma !

Crisskro 01-08-10 12:04

Re: Benzina sau motorina ?
 
Saptamana viitoare track days @ hungaroring, ma duc cu czt-ul, aygo-ul l-am vandut de vreo 5 luni. Si daca as fi mers cu aygo nu vad care ar fi fost problema, banii mei distractia mea. Chiar nu inteleg care e problema.

LE: sunt curios la ce categorie ma baga, Slow e sub 110 kw, Fast e peste 110 kw. Eu am fix 110 kw in talon.


All times are GMT +2. The time now is 15:42.

- Copyright 2026 4Tuning