Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Subaru (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru.html)
-   -   STI - RC (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru/8400-sti-rc.html)

SEBASTIAN 28-06-10 17:48

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Sudura de la turbina este facuta de specialist iar ambele piese au fost furnizate de producatorul de turbo Greddy.
Nu am nici cea mai mica indoiala privind sudura, pentru ca oamenii care o lucreaza se pricep la asta. Dar nu confundati o sudura frumoasa cu una rezistenta.
Eu nu ma pricep la sudura doar ca am insistat sa nu prelucreze sudura la exterior, la interior totul este slefuit.

Sunt bucuros ca astazi le-am luat de la ceramizat.
Costul operatiei pentru piesele din imagine este de 300RON.
Operatia a fost facuta la www.srz.ro cu bunavointa lui Mihai alias ELSPA si a celorlalti de acolo.

https://img692.imageshack.us/img692/8746/image341.jpg

https://img683.imageshack.us/img683/7554/image339.jpg
Uploaded with ImageShack.us

https://img696.imageshack.us/img696/425/image340r.jpg
Uploaded with ImageShack.us

Voi folosi si banza izolatoare, dar nu cu Azbest ci cu Cr-Ni pentru inalta temperatura.

Drag_Event_Addict 28-06-10 20:03

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
hmm looking good :D.

sergiulik83 05-07-10 12:38

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Compression ratio cu stroker-ul de la JUN?Pistoanele sunt tot Cosworth?Și nu īn ultimul rānd ce stand-alone se va folosi?

SEBASTIAN 05-07-10 22:28

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Electronica va purta semnatura casei Racing Code.
Setul motor este un Jun cu pistoane marca Cosworth de ultima generatie, fiind putin diferite de cele din setul original.
Raportul de compresie nu reprezinta o informatie publica.

Drag_Event_Addict 23-08-10 01:00

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
cum mai merge treaba....nu ai mai dat nici un semn de ceva vreme....eu unu sunt f nerabdator sa vad ce o sa iasa!oricum bafta in continuare...

SEBASTIAN 23-08-10 05:54

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Multumesc de intrebare!
Raspunsul ar putea suna cam asa:
"Incet dar sigur."
Din pdv mecanic este aproape gata fiind doar o mica problema de rezolvat si asezarea accesoriilor la motor.
Pentru a introduce turbina sub capota a fost necesara modificarea compartimentului motor, operatie de tincichigerie, de finete.
Am sa ma duc la masina cand revin in Bucuresti si am sa fac cateva poze.

mitza mtb 23-08-10 23:37

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Imi place cum se lucreaza , si " sloganul " ca sa zic asa .
Cam ce putere va avea masina la final ? Sau cel putin , la cat te astepti ?

SEBASTIAN 24-08-10 02:12

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Ce sens au presupunerile cand in curtea noastra exista dyno Mustang?
Vom vedea exact la momentul oportun.

fokerix 27-08-10 00:05

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Frumos si interesant proiect. Iti doresc mult succes in continuare.

SEBASTIAN 27-08-10 08:43

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
https://a.imageshack.us/img830/8412/image619v.jpg
https://a.imageshack.us/img843/4439/image618.jpg
Uploaded with ImageShack.us

sergiulik83 18-09-10 15:49

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Īn ce stadiu ești cu Subaru?

SEBASTIAN 18-09-10 16:35

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Putin mai avansat decat se vede.
A fost mult de lucru si ..., dar trebuie sa transform asta intr-o prioritate.

TM32CIP 23-11-10 23:11

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Imi cer scuze daca deranjez, dar mi-a sarit in ochi o replica de-a ta Sebastian, si anume :

" Blocul motor a suferit modificari radicale in vederea rigidizarii lui find peste ceea ce se vinde sub denumirea de closed deck care arata asa "

poti dezvolta te rog frumos ideea ? Manopera pentru un closed deck nu e tocmai ieftina (a propos`, unde ai efectuat operatiunea si la cat s-a ridicat costul manoperei ? ) si conform cunostintelor mele, e cam maximul ce se poate efectua blocului de serie EJ20 in vederea rigidizarii pentru a suporta boost mai mare. Daca ma insel, te rog corecteaza-ma, postul e cu caracter constructiv :-)

Multumesc anticipat !

SEBASTIAN 24-11-10 02:49

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Da se poate face mai mult decat CD.
CD este de fapt o depunere de material in acest caz AL sau aliaj de AL in parte de sus blocului asica spre PMS.
Aceasta depunere se face cu material topit sau "pieptane" presat si ulterior sudat.
Surplusul de material se inlatura prin prelucrare mecanica, deschizand suficient de mult traseele de apa.
Ceea ce am modificat eu implica o alta abordare cu rezultat mult superior, dar cu riscuri foarte mari la executie. Riscul este distrugerea irecuperabila a blocului motor.
Cine doreste sa faca astfel de operatiune este asteptat la noi, discutam isi asuma riscul si metgem inainte.
Pretul in acest caz trece in plan secundar si se face la final in funtie de cat de mult s-a lucrat.
Este nevoie de materiale, dispozitive speciale si mult curaj.

vgroza 31-01-11 00:23

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Noutati despre masina ? Oricum frumos clipul intre tine si ONO

SEBASTIAN 31-01-11 05:47

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Acum sunt putin blocat de asteptarea unor mici piese.
Dupa ce acestea sunt disponibile, sper saptamana asta sa continuam lucrarile.
Oricum intre timp se dezvolta la noi si alte proiecte.

werwceul 08-02-11 17:50

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
fara sa fiu ironic, rautacios, sa te atac sau mai stiu eu ce, dar in primele pagini parca era vorba nu de +750 cai, ci de 1000 cai, si vin 5 chinezoi sa faca masina asta sa fie printre primele 5 subaru din lume (cele mai puternice, cele mai rapide la 400m) oare am citit gresit?
in fine, unii mai vorbim, mai facem ceva, altii mai vorbim ce visam, alti facem ce vorbim dar totusi, masina asta o sa fie vreodata gata?
daca o sa fie gata, cand as putea s-o vad in actiune intr-un cadru organizat, legal?
nu te trag la raspundere, doamne fereste, inteleg, este vorba de bani multi, poate n-ai tot timpul timp, esti obosit...dar de 2 ani doar discutii fara filme!
adica daca zici ca faci o masina care sa mearga repede...un filmulet pe youtube cu ea (sa fie dintr-un cadru organizat perfect legal...sa nu zica lumea ca ai depasit viteza maxima admisa) !!!
oricum bafta si o seara faina iti doresc

Originally Posted by SEBASTIAN
Daca are 800cp o bat sigur.
Daca are 1000cp ma dau sa vedem iar daca ne dam peste doua luni poate sa aiba si 1200cp tot il joc cum vreau eu.

postul 635 si 636

SEBASTIAN 13-04-11 21:16

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Asa s-a si intmplat. ;)

TURBOSS 23-04-11 18:25

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
este gata pt 1 mai?

Bryan 23-04-11 18:42

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
specifica anul.

vgroza 23-04-11 20:41

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Sebastian, are o noua jucarie, un Mitsubishi Evolution X, Sti-ul e pe planul doi acum cel putin asa se pare:D

SEBASTIAN 24-04-11 05:55

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Nu este un proiect usor, se lucreaza cu atentie si dureaza.
Sunt piese care sunt confectionate custom, iar fiecare pas este atent facut.
Nu are cum sa fie gata pana de 1 Mai, eventual pornita doar in acea perioada.
In acest moment nu gasesc injectoare de la 1600cc in sus de tipul side feed injectors. As prefera sa fie 1800-2000cc la 3 bari.
Deasemenea mai are sa fie de lucru la sisemul de alimentare care trebuie sa fie unul foarte performant, dar aici este voba de timp si bani.
Performantele extreme nu se obin usor ieftin si cu piese din raft.

Evo X nu este o masina de curse, este masina mea de strada si este deja perfect functionala dupa micile modificari aduse.
https://forum.4tuning.ro/19-facem-ros...tiple-map.html

vgroza 24-04-11 11:11

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Vi cu Evo-ul la Arad?

SEBASTIAN 24-04-11 14:22

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
De data asta nu vin, oricum este doar o masina de strada nu are veleitati fantastice pentru 402m. Multumesc de intrebare!
Poate cu Subaru dar nu la primele etape, asa cum am mai spus mai e putin de lucru, urmeaza pornirea, rodajul, post rodajul si apoi se fac alte interventii care depind de timp si bani.

ZAUBER 29-08-11 23:20

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
parca aveai facut mai demult un cielo. mai participa la curse, sau este la un pasionat care doar se plimba cu ea?

SEBASTIAN 30-08-11 06:14

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Masina exista si este la un pasionat.
Acesta a luat masina pt ca i-a placut f mult si m-a ajutat sa o modificam mai mult.
A iesit cu ea in varianta aspirata si facea furori, dupa care a echipat masina cu N2O si accelera fantastic iar acum e echipata cu turbo, doar ca nu are setarea facuta.
Sei este proprietarul si are acum si un Subaru foarte interesant ce se afla in rodaj.

TSC-Us 30-08-11 22:49

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
cielo ce motor are la baza, de calibra?

SEBASTIAN 31-08-11 04:56

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
C20XE de Kadet GSI.
Este prima varianta de motor de acest tip cu delco si fise clasice.
Ulterior au fost cele cu modul de aprindere fara delco.
Varianta de baza a motorului avea 156PS si de aici s-a tot dezvoltat.

mad max 31-08-11 09:05

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Acel Cielo a facut furori pe la curse si de fiecare data s-a aliniat la start pregatit. A fost un etalon pentru multi in acea vreme si un model pentru altii(printre care marturisesc ca ma aflu si eu). Sunt convins ca si despre acest Subaru vom spune acelasi lucru mai tarziu si Sebi va face lucrurile in felul lui. Bafta!

SEBASTIAN 31-08-11 16:41

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Multumesc pentru cuvintele frumoase si pentru sprijinul moral acordat.
Apropo de Cielo am un filmulet cu o cursa din mers in in compania celui mai rapid Subaru de la acea ora:
https://www.youtube.com/user/SEBY2009...23/7TdicD1M30c
Din pacate datorita turatiei f mari de functionare cutia de viteze facea figuri sicronizarea avand de suferit.
Subarul STI astazi a facut inca un pas mare s-a dat la cheie.
Acum performantele au crescut cu mult in randul participantilor dar cred ca in clasa lui a masinilor de strada 4x4 cu 2.0 turbo o sa aiba de spus un cuvant greu de exprimat. Asta nu ineamna ca nu o sa fie pregatit pentru orice confruntare ;).

cren 31-08-11 19:54

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Mult succes in continuare si sa te bucuri de roadele muncii tale ,esti de admirat pentru rabdarea pe care o ai de a face un lucru cum trebuie.

BAMBAKE 31-08-11 20:07

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
chiar vreau sa vad masina asta. este asteptata de multi si mult timp. sper si cred ca ai facut-o si ceva fiabila. sper sa nu ai probleme cu ea. acum o sa mearga intr-un rodaj. chiar ce presupune un rodaj corect la o asa masina? sa mergi in penultima viteza cu sprinturi de la 2000-7000(de ex)rot/min aproape de maxim? eu asa stiu, sunt curios cum o sa faci tu.

masina este facuta in colaborare cu rc jp, care urmeaza o reteta de succes de pe acolo, banuiesc. tu stii mai bine.

SEBASTIAN 31-08-11 20:32

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Initial reteta a fost intradevar condimentata de partenerii din Japonia, acum insa credem ca ne-am luat zborul din cuib si o sa reusim pe cont propriu.
Rodajul am sa-l fac clasic daca pot cu mers variat la sarcini usoare cu turatie de maxim 4000rpm.
Posibil sa fac o parte de rodaj chiar pe dyno.
Inca nu sunt gata de rodaj mai trebuie schimbat ECU si alte cateva chestiuni raman de pus la punct.
Am cumparat si am dus astazi si solenoidul de comanda a presiunii in turbo.
In trecut presiunea in turbo era comandata de un electronic boost controler pe care sincer il detest desi functioneaza exceptional pentru ceea ce este gandit.
Presiunea in turbo acum trebuie sa fie controlata de ECU si urmarind debitele necesare variatia presiunii se face in functie de sarcina si foarte multi alti parametrii.

Manufacturer: GrimmSpeed
GrimmSpeed Subaru 3-Port Electronic Boost Control Solenoids (EBCS)

Aici este adresa unde se pot citi mai multe amanunte despre aceste produse.
http://www.hptmotorsports.com/grimms...noids_ebcs.php
Este foarte important de stiu ca se anclaseaza in 12.5ms si elibereaza in 8ms.

Controlul turbinei este foarte important din multe puncte de vedere.
Atunci cand vrei sa cresti presiunea vrei sa o faci repede si cand vrei sa o scazi trebuie sa te misti si mai repede.
E important pentru buna functionare, pentru putere si pentru siguranta.

BAMBAKE 02-09-11 01:02

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
sunt convins ca's firme specializate in tuning extrem, care fac unele piese care's mai bune decat cele facute de "mama" lor, dar sunt si piese care costa mult si nu isi fac treaba cum zic in reclama. cand cumperi de fapt comanzi o asa piesa trebuie sa stii unde o pui si cum o setezi. ce faci tu, din ce citesc pe topic la tine, se face ca in jp. nu stiu daca sunt 5 in romania care dau atentie la toate detaliile si fine-tuningului.

o sa vin sa vad live ce face masina asta cand o sa fie aliniata la "semafor".

SEBASTIAN 02-09-11 06:57

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Din pacate banii, programul si colaboratorii nu-mi permit un ritm mai sustinut.
In plus am si schimbat din anumite motive o echipa mecanica.
Este greu si scump, iar ce nu inteleg multi este ca eu am facut experimente pe masina mea nu pe masinile clientilor. Daca distrug masina mea e fix problema mea in schimb masinile clientilor au primit doar solutii verificate si fiabile.
Multumesc pentru increderea acordata.

exo_luci 20-09-11 20:54

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Frumos proiect sa ai parte de ea cand e gata

TURBOSS 21-09-11 07:39

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by exo_luci (Post 4596852)
Frumos proiect sa ai parte de ea cand e gata

anul asta in nici un caz!

SEBASTIAN 21-09-11 15:34

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Ba da chiar este aproape gata ;).

B_60UPE 21-09-11 15:54

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 4598238)
Ba da chiar este aproape gata ;).

abea astept sa o vad la KOE:evil:

SEBASTIAN 21-09-11 16:45

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Nu am spus ca are sa participe la KOE.
Nici macar nu o pornesc pana atunci ca sa nu fiu tentat sa vin.


All times are GMT +2. The time now is 21:55.

- Copyright 2026 4Tuning