Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/5334-logan-1-6-ambition-vs-cielo-executive.html)

NWZeu 05-01-06 14:30

interesant
 
am vazut si eu postul si mi se pare aberanta discutia legata de fiabilitate , etc. exista o problema : care Executive (cel DOHC sau cel SOHC) exista o evidenta deosebire de motoare si cai. Logan cu 1.6 vs Cielo 1.5 DOHC - imi pare rau ptr posesorii de Logan dar acestia vor pierde - 2 axe cu came - 16 supape isi fac simtita prezenta - Cielo castiga aceasta batalie. multumesc

NWZeu 05-01-06 14:38

corectie
 
se pare ca am postat pe forum gresit :( topicul era altul si am postat acelasi anunt de 3 ori datorita netului (si gresit), ptr o comparatzie a celor 2 masini - Cielo a dovedit ce poate pe parcursul multilor ani de cand e pe piatza - este o masina buna - daca ar fi avut si acum DOHCul ar fi fost mult mai bine, la capitolul motor si dinamica condus Cielo castiga, la capitolul spatiu interior Logan castiga, la dotari Cielo castiga, la capitolul design - depinde de gust - remiza, capitolul financiar - Logan (datorita finantarii (credit pe nspee mii de ani)), asa ca ...... pana la o concluzie finala sa mai lasam Loganul pe strazi sa vedem cat de bun e si apoi comparatzia va fi mult mai echilibrata.

CT-82-PWR 08-01-06 17:42

Re: corectie
 
Quote:

Originally Posted by \"NWZeu\"
la dotari Cielo castiga, la capitolul design - depinde de gust - remiza, capitolul financiar - Logan (datorita finantarii (credit pe nspee mii de ani)), asa ca ...... pana la o concluzie finala sa mai lasam Loganul pe strazi sa vedem cat de bun e si apoi comparatzia va fi mult mai echilibrata.

Si care ar fi dotarile alea la care Cielo este castigator si Logan nu le are?...din contra as zice ca aici iese Logan castigator.
Iar la capitolul financiar sa stii ca iti poti lua Cielo pe cati ani vrei tu la fel de multi ca si in cazul lui Logan...exista banci ca BRD,Volksbank care dau credit pentru autoturisme pe 8 ani si rata pe luna e la fel ca la Logan.

Schumi 12-01-06 22:36

1 Attachment(s)
Parerea mea e ca daca intr-adevar nu vreti sa va luati o Dacie (nu am nimic impotriva Loganului) si oscilati intre un Cielo Executiv si un Logan mai bine scutitzi vreo 2500 EURO si la ceva in jur de 5500 EURO va cumparati un Espero 1.5 DOHC f bine intretinut, care o sa va dea o groaza de satisfactii. E mare, spatios, confortabil, cu mult mai elegant decat Loganul, sta mult mai bine pe sosea si cu restu de bani putetzi sa ii punetzi niste jante marfa & stuff. Deci dupa mine, daca exista incertitudine intre care e mai buna, Cielo sau Logan, Espero clar le depaseste pe amandoua. Pot da mai multe argumente, dar nu prea am timp acum. Aa..si apropo va spun de pe acum ca vb in cunostinta de cauza, odata pentru ca sunt posesorul unui Espero (am avut si Cielo) si in al doilea rand am prieteni posesori de Logan si m-am dat cu ei, am condus Loganul, au condus si ei Espero si ne-am lamuri. :lol: I'm the winner!

SEBASTIAN 12-01-06 23:12

cielo la orice ora

NOS 13-01-06 00:04

Ca si NWZeu si Sebastian merg si eu pe mana Cielo.
Motivul? Simplu... are plusuri la capitolul dinamica (centrul de greutate ft important), la capitolul pozitie de condus, la capitolul elasticitate a motorului, etc.

Schumi 13-01-06 14:35

I SAY ESPERO AGAIN!! E mai stabila, mai spatioasa, mai confortabila :) Nu'mi datzi in cap, e parerea mea...contraargumente??

NOS 13-01-06 17:12

Ti-am inteles parerea nu trebuie sa repeti ;)

SEBASTIAN 13-01-06 17:31

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Schumi\"
I SAY ESPERO AGAIN!! E mai stabila, mai spatioasa, mai confortabila :) Nu'mi datzi in cap, e parerea mea...contraargumente??

De ce sa-ti dea cineva in cap?
Stiti care e cea mai buna masina?

EvLSant0S 13-01-06 17:32

Aia pe care o ai ? ( nu neaaparat tu sebi .. ) in general

SEBASTIAN 13-01-06 17:53

Schumi are Espero 16v atunci se explica de ce o considera mai buna.

teddy 13-01-06 18:23

e bun espero insa nu se mai fabrica de ani buni.
la sh si mie mi se pare o afacere buna... dai 4000 pe un espero 1.5 de prin 97 in loc sa dai cam aceeasi bani pe un cielo din 96-97... espero a fost cu o clasa peste... ai direct motorul de executive (daca vrei cielo 16v costa mai mult), ai oricum full electrice, a/c, oglinzi electrice, espero e mai mare, consum ok, piese destul de ieftine si doar un casco ceva mai scump.
mie mi-e scarba la sh-uri de daewoo de atatia samsari... ei prefera cielo asa ca mai degraba as lua un espero decat sa-mi iau un cielo varza dar polishat, cu huse si teflon la motor.

NWZeu 14-01-06 12:01

topicul e Cielo vs Logan, nu Espero dar daca vine vb despre el .... sa vb .... e o masina buna dar problematica, a fost scoasa din productie repede si piesele sunt mult mai rare decat cele de Cielo si per total e cam aceeasi masina , motor/cutie/suspensii, asa ca .... sa scoatem Espero din discutie, si cand am afirmat cele din al2lea poest in aceasta sectiune legat de dotari/finantare/dinamica le-am facut din cunostinta de cauza, asadar problema tzine de gustul fiecaruia si nu in ultimul rand mentalitate si pentru ce va fi folosita masina si de cine, dar inca merg pe Cielo :D.

Schumi 15-01-06 22:57

Quote:

e o masina buna dar problematica, a fost scoasa din productie repede si piesele sunt mult mai rare decat cele de Cielo
Nush daca ce zici tu e chiar adevarat. Eu pot sa zis spre ex ca Espero s-a fabricat de prin 92-93, chiar daca pe piata noastra a aparut in 95, si a durat fabricatia lui pana in 98, cand a fost scos din fabricatie din cauza faptului ca a fost inlocuit de Nubira (mult mai putin reusita dupa parerea mea). Cielo nu a avut un inlocuitor (care ar fi trebuit sa fie Lanos) pe piata noastra. Iar despre piese tin sa te contrazic. Le gasesti la orice reprezentant/dealer cu piese de import Daewoo in aceeasi masura in care gasesti piesele de la Cielo. Bafta all!

NWZeu 15-01-06 23:23

Cielo s-a fabricat pana in 2005 cand i-a expirat licenta daca nu ma insel, cat de Espero nici eu dar nici tu nu stii anii de fabricatzie, cat despre piese te pot duce la o gramada magazine cu piese unde multe subansamble nu sunt disponibile pentru Espero si nici nu se mai fabrica pe cand la Cielo nu sunt o problema, si discutia asta a deviat mult de la subiect (daca continuam sa discutam despre Espero sa o facem intr-un alt topic nu aici sau privat) :!:


All times are GMT +2. The time now is 22:51.

- Copyright 2024 4Tuning