Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   vag 2.0 tdi 140cp (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/35819-vag-2-0-tdi-140cp.html)

bluey 14-11-07 14:56

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Astept rezultatul cu duba.
Cat despre a ta sper sa nu o mai dai cotita vinerea asta.
Ai aflat cati cp ai ??
Macar fa niste calcule rapide pe hartie.

siadimet 14-11-07 15:49

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
crx-ul din clip nu mai avea in el nici mocheta.si ii punea intre curse benzina dintr-o sticla.si renault-ul ala megane era din cate imi aduc eu aminte 1,6 16 v,adica exact 107 cai.cum te asteptai sa stea treaba?

scorpio GL 14-11-07 17:25

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
ma nene, incerc vineri, e cam stock,acum. dupa ce am schimbat flansa aia imi sta la 2500 de ture la relanti.dar nu e problema, e pentru distractie. Teoretic caii sant asa de putini ca mai bine nu spun, ca dupa aia or sa te provoace si astia cu lada 1200. ;)

shadowro 14-11-07 23:27

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by siadimet (Post 1199022)
crx-ul din clip nu mai avea in el nici mocheta.si ii punea intre curse benzina dintr-o sticla.si renault-ul ala megane era din cate imi aduc eu aminte 1,6 16 v,adica exact 107 cai.cum te asteptai sa stea treaba?

piezi esentialul. adica o dai in balarii ce nu isi au sensul, offtopic am putea spune.

rabbit85 15-02-08 08:31

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
am si eu o intrebare...cumva daca ii maresti puterea...nu trebuie sa aschimbi si kitul de ambreiaj....ca am auzit ca nu prea ar rezista...si ca ar trebui unul sport..:?:

B11EAU 15-02-08 08:38

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by rabbit85 (Post 1358344)
am si eu o intrebare...cumva daca ii maresti puterea...nu trebuie sa aschimbi si kitul de ambreiaj....ca am auzit ca nu prea ar rezista...si ca ar trebui unul sport..:?:

Daca prin marire de putere te referi doar la soft nu trebuie sa iti faci probleme de ambreiaj! Ambreiajul stock al acestui motor rezista pana la 450 nm declarat de producator, desi s-au vazut cazuri cand a rezistat si la mai mult!

bogdan_wrc 15-02-08 08:41

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
depinde si de cum conduci. poti strica ambreiajul si cu caii cu care a iesit din fabrica.

Lucian 15-02-08 08:42

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Asta e valabil cam la orice masina. Incearca un EVO 9 stock si patineaza putin ambreiajul ;)

bluey 15-02-08 09:57

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Al meu deja da semne ca nu mai poate...:(
desi el e ok in treptele superioare cuplul mare il face sa patineze.
Am mai auzit de masini la care desi ambreiajul functioneaza ok , nu suporta cresterile bruste de cuplu.
Eu am luat masina cu 40k km si ma gandesc ca poate motivul ar fi ca fusese condusa inainte de o femeie.
Avionu zicea ca nu are probleme cu ambreiajul la 2.0TDi desi pe dyno avea 450Nm fata de 430 ai mei.

Avionu 15-02-08 11:58

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Si nici acum nu am la 88000 km. Depinde f mult cum conduci, cum ii dai si cand ii dai.

Avionu 15-02-08 12:07

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
In postul anterior am vrut sa spun ca inca nu imi patineaza. Eu am alte probleme cu ambreiajul....din cand in cand cupleaza f jos si in acel moment intra si iesi greu din viteze.Daca pun masina putin in miscare, isi revine. Nu am avut timp sa-l desfac sa vad ce are. Probabil ca e placa de presiune care e cu autoreglaj(din cate stiu eu)

o.t. Aiurea faza cu cele maxim 5 minute pt edit

bluey 15-02-08 16:04

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Mai nou am aflat ca Seatul Toledo 2.0TDI are si alt tip de cutie cu alte rapoarte decat A3 si Octavia 2.
O cutie care ar trebui sa favorizeze consumul si sa defavorizeze timpul 0/100.
Deh masina de familie :P

rabbit85 15-02-08 23:19

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 1358479)
Al meu deja da semne ca nu mai poate...:(
desi el e ok in treptele superioare cuplul mare il face sa patineze.
Am mai auzit de masini la care desi ambreiajul functioneaza ok , nu suporta cresterile bruste de cuplu.
Eu am luat masina cu 40k km si ma gandesc ca poate motivul ar fi ca fusese condusa inainte de o femeie.
Avionu zicea ca nu are probleme cu ambreiajul la 2.0TDi desi pe dyno avea 450Nm fata de 430 ai mei.

Cat de bruste sa fie cresterile de cuplu...la 2.0 TDI nu mi se pare mult de la 320/350 la 450...
la mine as vrea la golf 1.9 tdi 101 (240 nm) sal duc la 131 cp (310nm) adica cat are unu normal..de 131 cp....ca doar nu or avea ambreiajurile diferite...banuiesc ca sunt la fel...

RUDY20140TDI 16-02-08 15:00

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Sal,
As vrea si io o lista cu piese de tuning care trebuiesc cumparate + preturi pentru un motor 2.0 tdi/140 cp de pe Passat b6 ca sa-l aduc la vre-o 220-250 cp.
Ma refer stict la piese nu soft si filtru + toba finala ca astea le am (infara de soft).
Eventual si codurile la fiecare in parte?
Multumesc anticipat.

bluey 17-02-08 14:33

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by RUDY20140TDI (Post 1361721)
Sal,
As vrea si io o lista cu piese de tuning care trebuiesc cumparate + preturi pentru un motor 2.0 tdi/140 cp de pe Passat b6 ca sa-l aduc la vre-o 220-250 cp.
Ma refer stict la piese nu soft si filtru + toba finala ca astea le am (infara de soft).
Eventual si codurile la fiecare in parte?
Multumesc anticipat.

Pai fa-ti soft si invata sa mergi cu masina resoftata ca e alta masina dupa care te gandesti daca vrei mai mult.
Dar dupa soft o sa iti doresti frane si suspensii mai mult decat putere mai mare.


All times are GMT +2. The time now is 10:38.

- Copyright 2026 4Tuning