![]() |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Astept rezultatul cu duba.
Cat despre a ta sper sa nu o mai dai cotita vinerea asta. Ai aflat cati cp ai ?? Macar fa niste calcule rapide pe hartie. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
crx-ul din clip nu mai avea in el nici mocheta.si ii punea intre curse benzina dintr-o sticla.si renault-ul ala megane era din cate imi aduc eu aminte 1,6 16 v,adica exact 107 cai.cum te asteptai sa stea treaba?
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
ma nene, incerc vineri, e cam stock,acum. dupa ce am schimbat flansa aia imi sta la 2500 de ture la relanti.dar nu e problema, e pentru distractie. Teoretic caii sant asa de putini ca mai bine nu spun, ca dupa aia or sa te provoace si astia cu lada 1200. ;)
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
am si eu o intrebare...cumva daca ii maresti puterea...nu trebuie sa aschimbi si kitul de ambreiaj....ca am auzit ca nu prea ar rezista...si ca ar trebui unul sport..:?:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
depinde si de cum conduci. poti strica ambreiajul si cu caii cu care a iesit din fabrica.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Asta e valabil cam la orice masina. Incearca un EVO 9 stock si patineaza putin ambreiajul ;)
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Al meu deja da semne ca nu mai poate...:(
desi el e ok in treptele superioare cuplul mare il face sa patineze. Am mai auzit de masini la care desi ambreiajul functioneaza ok , nu suporta cresterile bruste de cuplu. Eu am luat masina cu 40k km si ma gandesc ca poate motivul ar fi ca fusese condusa inainte de o femeie. Avionu zicea ca nu are probleme cu ambreiajul la 2.0TDi desi pe dyno avea 450Nm fata de 430 ai mei. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Si nici acum nu am la 88000 km. Depinde f mult cum conduci, cum ii dai si cand ii dai.
|
Re: vag 2.0 tdi 140cp
In postul anterior am vrut sa spun ca inca nu imi patineaza. Eu am alte probleme cu ambreiajul....din cand in cand cupleaza f jos si in acel moment intra si iesi greu din viteze.Daca pun masina putin in miscare, isi revine. Nu am avut timp sa-l desfac sa vad ce are. Probabil ca e placa de presiune care e cu autoreglaj(din cate stiu eu)
o.t. Aiurea faza cu cele maxim 5 minute pt edit |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Mai nou am aflat ca Seatul Toledo 2.0TDI are si alt tip de cutie cu alte rapoarte decat A3 si Octavia 2.
O cutie care ar trebui sa favorizeze consumul si sa defavorizeze timpul 0/100. Deh masina de familie :P |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
la mine as vrea la golf 1.9 tdi 101 (240 nm) sal duc la 131 cp (310nm) adica cat are unu normal..de 131 cp....ca doar nu or avea ambreiajurile diferite...banuiesc ca sunt la fel... |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Sal,
As vrea si io o lista cu piese de tuning care trebuiesc cumparate + preturi pentru un motor 2.0 tdi/140 cp de pe Passat b6 ca sa-l aduc la vre-o 220-250 cp. Ma refer stict la piese nu soft si filtru + toba finala ca astea le am (infara de soft). Eventual si codurile la fiecare in parte? Multumesc anticipat. |
Re: vag 2.0 tdi 140cp
Quote:
Dar dupa soft o sa iti doresti frane si suspensii mai mult decat putere mai mare. |
| All times are GMT +2. The time now is 10:38. |
- Copyright 2026 4Tuning