Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/210078-inmatricularea-bulgaria-pro-contra.html)

GTA 10-09-11 01:18

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by FXA- (Post 4573682)
Nici eu nu sunt de acord cu inscrisul pe Bulgaria dar fii sigur ca si daca le dai romanilor banii tot n-o sa vezi un metru de autostrada. Stiu ei mai bine ce vilute sa-si faca cu ei :lol:

Nici eu nu sunt de acord cu Biserica,cu D-zeu,cu Obama,cu Basescu,cu UE,de fapt nu sunt de acord cu nimic din ceea ce exista insa...fara argumente solide normal ca nimeni nu ma ia in serios.Asa ca hai sa fim seriosi si sa ne argumentam pozitia vis-a-vis de diverse situatii.

a3ds 10-09-11 02:17

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by GTA (Post 4576398)
Nici eu nu sunt de acord cu Biserica,cu D-zeu,cu Obama,cu Basescu,cu UE,de fapt nu sunt de acord cu nimic din ceea ce exista insa...fara argumente solide normal ca nimeni nu ma ia in serios.Asa ca hai sa fim seriosi si sa ne argumentam pozitia vis-a-vis de diverse situatii.

Asta cu "nu sunt de acord cu inscrisul in bulgaria" este din categoria "nu sunt de acord cu vara ca nu e ca iarna". Nu iti cere nimeni acordul, e vorba de argumente obiective pro-contra, adica, de ce e mai bine sau mai rau sa inscrii o masina in .bg sau in .ro . La bulgaria, ai toate argumentele pro, de la taxe asigurari mici decente dupa buget pana la lipsa taxelor de inmatriculare de ordinul a mii de euro, de multe ori mai mari decat pretul masinii. Singurul dezavantaj este ca te vaneaza militia rutiera in trafic, dar daca esti ok cu actele si nu o arzi ca tiganii cu asigurari false n shit, e totul in regula.

bobby9635 10-09-11 13:31

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
ne fiind de acord inseamna ca eu nu as proceda in felul asta.....
prefer sa am masina pe numele meu si sa nu ma trezesc dupa 2 ani cu banca in fata usii pentru ca bulgaru sia luat credit pe masina mea si nici cu poltia care vine sa imi ia masina ca am stat mai mult de 3 luni in tara.
uite m-am interesat in danemarca ca vreau sa ma duc la master acolo si trebuie sa imi fac rezidenta acolo ....iar in conditiile astea numa 3 sapt am voie sa circul cu numere de ro (adica neinscrisa la ei ) si altfel imi confisca masina pana platesc taxa de inmatriculare care e dubla ca la noi

a3ds 10-09-11 21:37

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Si ce legatura are politica cretina a unui stat cu inscrierea masinii in bulgaria? Daca preferi sa o ai inscrisa pe numele tau, foarte bine, e inca legal si la noi sa detii o masina si sa mergi cu ea.

Momentan in Romania nu exista nici o restrictie de circulatie a masinilor cu numere de bulgaria sau de anglia sau de orice.

Daca asta se va schimba, bizonu' roman fiind cretin in esenta si votand cu aceiasi cacati care si-au batut joc de el, poti oricand cu 4 500 de euro sa iti deschizi o firma in bg si sa iti inscrii masina pe firma, pe numele tau, e practic aceeasi suma pe care o dai unui samsar sa ti-o inscrie pe numele altcuiva.

Daca ai bani sa iti iei masina si sa o inscrii in ro sa platesti taxe si impozite aberante sau ilegale, foarte bine, sa fii fericit. Eu din principiu nu o sa imi mai inscriu nici o masina in .ro, deseurile astea de basescu&comp nu merita sa le dai nici un leut.

bobby9635 13-09-11 10:18

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 4577803)
Eu din principiu nu o sa imi mai inscriu nici o masina in .ro, deseurile astea de basescu&comp nu merita sa le dai nici un leut.

1.cine l-o votat pe basescu ....eu nu.
2.chiar crezi ca vreodata vreodata o sa ne mearga mai bine oricine ar fi la putere.....?
3.ai doua soulutii :
-te conformezi
-te muti
nu vad cum ai putea sa schimbi ceva

pese 18-09-11 23:29

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by bobby9635 (Post 4573659)
nu mi se pare normala taxa auto dar nici inmatricularea pe bulgaria nu e o solutie.
mie nu imi convine ca toti cei care au masini pe bg sa plateasca impozit, asigurare si ce mai trebuie in bulgaria si sa circule in romania.
va e greu sa inmatriculati masina in ro si sa asteptati 3-4 luni sa va luati taxa inapoi ? in primul rand pentru linistea voastra ca masina e pe numele tau si in al doilea rand preferi sa dai bani la bulgari sa isi faca iei autostrazi si drumuri si tu sa circuli pe gropiile din romania ?

auzi aici taxa la opelu meu din 2002 este 5000e tu ai asteptat atat timp pentru bani astia k eu unu nu mai bine bulgaria

razy88 18-09-11 23:52

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by bobby9635 (Post 4573659)
nu mi se pare normala taxa auto dar nici inmatricularea pe bulgaria nu e o solutie.
mie nu imi convine ca toti cei care au masini pe bg sa plateasca impozit, asigurare si ce mai trebuie in bulgaria si sa circule in romania.
va e greu sa inmatriculati masina in ro si sa asteptati 3-4 luni sa va luati taxa inapoi ? in primul rand pentru linistea voastra ca masina e pe numele tau si in al doilea rand preferi sa dai bani la bulgari sa isi faca iei autostrazi si drumuri si tu sa circuli pe gropiile din romania ?

Da as prefera sa isi faca aia drumuri si autostrazi, decat sa platesc o taxa ilegala si aberanta ! Si sa circul eu prin gropile din romania, ca sa fim seriosi...oricum nu or sa faca astia nimic ! asa ca.. la mUE :twisted: cat pentru bulgari...numai respect :D

3TURBOnos 19-09-11 00:04

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by bobby9635 (Post 4573659)
nu mi se pare normala taxa auto dar nici inmatricularea pe bulgaria nu e o solutie.
mie nu imi convine ca toti cei care au masini pe bg sa plateasca impozit, asigurare si ce mai trebuie in bulgaria si sa circule in romania.
va e greu sa inmatriculati masina in ro si sa asteptati 3-4 luni sa va luati taxa inapoi ? in primul rand pentru linistea voastra ca masina e pe numele tau si in al doilea rand preferi sa dai bani la bulgari sa isi faca iei autostrazi si drumuri si tu sa circuli pe gropiile din romania ?

daca ai o masina cu motor peste 3001 cm este belea si nu numai. la 2500 platesti 980 lei/h. in bg platesti 150 e pt tot: itp, asigurare, impozit.
nu am masina pe bg si nu vad dc ar fii o problema. vb colegului de mai sus, ce plm eu imi rup spatele pt statul asta jegos sa le dau atatea taxe? ma ajuta ei cu ceva? imi cauta loc de munca, nu am curaj sa zic macar binisor platit.
ma ajuta ei pe mine sa cumpar o masina frumoasa, poate peste 3000 cm? imi dau ei bani de benzina/motorina, piese IMPOZIT ASIGURARE...ETC...?

daca aveam bani plecam din tara, nu ca mi-as dorii din tot sufletul, dar tara asta merita parasita. numai jigodii ne conduc, fac tot felul de invarteli cu banii din 1001 taxe/cetatean "de onoare" al Ro.
ma doare sa gandesc asa, dar ei te imping la asemenea ganduri si fapte.

maverick1508 19-09-11 02:04

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Pai unde in lume iti da plicul cu bani sa mergi sa-ti iei masinuta ?
Iar legat de disputa voastra : Cainii latra, ursul merge :)
Fiecare face cum crede de cuvinta, RO, BG sau pleaca unde vede cu ochii sa-si incerce norocul.

nicholas 19-09-11 09:44

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar nu sunt de acord cu inmatricularea pe Bulgaria. Inteleg ca nu sunt bani, ca lumea nu are ce manca in multe cazuri, ca unii stau in niste grajduri pe care le numesc case (si eu le-as numi la fel daca as fi in cazul lor), asta e situatia, Romania e bagata in r***t pana peste cap, dar nu e obligatoriu ca fiecare sa aiba masina personala. Chiar nu e nevoie de asta. In primul rand, marea majoritate a masinilor inmatriculate pe BG sunt vechi si cu motoare mari. E logic sa fie o taxa mare pentru astfel de masini, cu toate ca multe dintre ele ar trebui scoase din circulatie. In mod normal, daca masina ta nu e minim euro2 (un exemplu), nu ar mai trebui sa poti circula cu ea. Daca esti prins ti se confisca si este dusa la remat.

bobby9635 19-09-11 11:12

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by nicholas (Post 4593517)
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar nu sunt de acord cu inmatricularea pe Bulgaria. Inteleg ca nu sunt bani, ca lumea nu are ce manca in multe cazuri, ca unii stau in niste grajduri pe care le numesc case (si eu le-as numi la fel daca as fi in cazul lor), asta e situatia, Romania e bagata in r***t pana peste cap, dar nu e obligatoriu ca fiecare sa aiba masina personala. Chiar nu e nevoie de asta. In primul rand, marea majoritate a masinilor inmatriculate pe BG sunt vechi si cu motoare mari. E logic sa fie o taxa mare pentru astfel de masini, cu toate ca multe dintre ele ar trebui scoase din circulatie. In mod normal, daca masina ta nu e minim euro2 (un exemplu), nu ar mai trebui sa poti circula cu ea. Daca esti prins ti se confisca si este dusa la remat.

90%de acord

Quote:

Originally Posted by nicholas (Post 4593517)
Daca esti prins ti se confisca si este dusa la remat.

dar nu poate confisca o masina care e inscrisa de 20-30 de ani in romania
gandestete poate e a unui mos care are 90 de ani .....de ce si-a lua alta daca maine moare :D

maverick1508 19-09-11 13:38

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Aia cu rematu' e maxima :rolleyes2
Domnu' din MIAMI, nu toate masinile vechi sunt rable! De vehicule istorice ai auzit ? Aia cu confiscatul e din vremea comunista sau ?! Ti se poate indeplini visul decat daca-i prinde pe drum si ii ia la verificat sau cand merg la itp.

a3ds 19-09-11 13:46

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Opinions are like assholes, everyone's got one. :rolleyes2

nicholas 19-09-11 13:58

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Quote:

Originally Posted by maverick1508 (Post 4594017)
Aia cu rematu' e maxima :rolleyes2
Domnu' din MIAMI, nu toate masinile vechi sunt rable! De vehicule istorice ai auzit ? Aia cu confiscatul e din vremea comunista sau ?! Ti se poate indeplini visul decat daca-i prinde pe drum si ii ia la verificat sau cand merg la itp.

Vehicul istoric e una, rabla care circula pe strazi e altceva. Cea cu confiscatul e din perioada actuala, a democratiei. Se practica in multe tari in caz ca habar nu aveai.

maverick1508 19-09-11 14:28

Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA
 
Pai chiar n-am. In ce tari ?
Eu stiam doar daca nu e inscrisa in tara respectiva, nu ca e din '80 toamna si jeneaza pe cineva prezenta ei pe drumurile publice(atata timp cat are verificarea tehnica la zi), caci la asta te-ai referit.


All times are GMT +2. The time now is 10:28.

- Copyright 2026 4Tuning