Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

D_DooM 30-05-08 20:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
daca astepti sa treaca sesiunea (suntem cativa q sesiune ... io pana p 22) ... i'm in :)

L.E. as avea si sugestie pt masina :)

frost_dani 30-05-08 20:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
si ce sugestie ai avea?:).....un transformer?:P

D_DooM 30-05-08 21:01

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
hahaha .. da :lol: ... defapt ... o skoda fabia (varianta veche)

GRIGO 31-05-08 01:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mai asteptam cateva confirmari ... si vedem cum facem si cu tema ;)

kantzorf 31-05-08 10:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Ma bag si eu, ca tot vine vacanta.
Sper doar ca masina nu va fi la alegere :D.

frost_dani 31-05-08 11:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu zic sa se fac la fel ca in prima etapa....sa se faca un poll ca sa alegem masina:)

GRIGO 31-05-08 13:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu stiu momentan cum o sa facem dar sigur nu va fi la alegere ;)
ne gandim pana dupa sesiune

D_DooM 31-05-08 15:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io vreau skoda :-w :P

smaily 11-06-08 21:11

Re: Virtual Tuning 3D User Group
 
cine ma ajuta si p mine c un program pentru tuning 3d ?


intrebarile se pun aici
GRIGO

nytrous_oxide05 14-06-08 19:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Am si eu nevoie de putin ajutor baieti:D....am facut o janta + cauciuc...problema e ca mi-am dat seama putin prea tarziu...ca janta nu e smooth...si n-o mai pot face nici cu turbo smooth nici cu mesh smooth pt ca se stafideste :))))....stie cineva vreo metoda prin care pot repara chestia asta? va zic ms in avans

P.S. Am postat o randare a jantei...(nu luati in seama materialele ca le-am facut in vreo 15 secunde amandoua:)))..la asta o sa mai lucrez eu dupa ce rezolv probl asta)

mba 14-06-08 20:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
si c se intampla daca dai turbosmooth??? ...daca vad poate te pot ajuta...daca nu ..sa zica altcineva care stie :D

nytrous_oxide05 14-06-08 20:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by mba (Post 1591399)
si c se intampla daca dai turbosmooth??? ...daca vad poate te pot ajuta...daca nu ..sa zica altcineva care stie :D

stai asa ca dau acu si postez imediat...:D..ms;)



Uite ce se intampla............

Ace Axel 15-06-08 12:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cred k mai bine ar fi sa pui un wireframe ...

nytrous_oxide05 15-06-08 13:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am rezolvat...ms mult...;)

shock-down 27-06-08 00:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am si eu o problema in 3dsmax... am urmarit un tutorial cu a3 pe net...si am incercat si eu sa il fac...deci dupa ce am aranjat blueprinturile alea poza fata si cea spate dupa cum vedeti se vad neclare...si a doua chestie ca in panele front si side nu apare poza cu masina din fata si dintr-o parte...si celui care facea tutorial ii aparea pentru ca mai apoi sa aseze pozele bine sunt incepator pls help




nu mai pune imagini mari, se strica linia forumului (GRIGO)

Pion33r 27-06-08 11:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by shock-down (Post 1615387)
am si eu o problema in 3dsmax... am urmarit un tutorial cu a3 pe net...si am incercat si eu sa il fac...deci dupa ce am aranjat blueprinturile alea poza fata si cea spate dupa cum vedeti se vad neclare...si a doua chestie ca in panele front si side nu apare poza cu masina din fata si dintr-o parte...si celui care facea tutorial ii aparea pentru ca mai apoi sa aseze pozele bine sunt incepator pls help


apasa F3 ,F4 .
daca vrei sa se vada liniile masina mai bine fa urmatoarele :d

bafta

mba 27-06-08 12:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
chestia aia cu top left front back... a aparut in 3d max 2009?? sau se poate baga si la alea mai vechi (max 8 )... k e interesanta ...eu am facut o casa...si 2 laterale is exact la fel...si ma cam incurc...si ar fi buna :d...

Cobra2007 27-06-08 14:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
stie cnv cum pot face sa apara axele acelea pe linii ?

shock-down 27-06-08 17:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Pion33r (Post 1615823)
apasa F3 ,F4 .
daca vrei sa se vada liniile masina mai bine fa urmatoarele :d

bafta

pai mie imi apare astahttp://img2.freeimagehosting.net/uploads/9fdb3972f0.jpg ma scz daca apare iar poza mare da nush cum sa o pun mica :|

Pion33r 27-06-08 17:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
in cazul tau pui asa ;)

Cobra2007 27-06-08 17:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1616161)
stie cnv cum pot face sa apara axele acelea pe linii ?

la mine stiti vreunu ?

shock-down 27-06-08 17:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Pion33r (Post 1616626)
in cazul tau pui asa ;)


mersi :-)

frost_dani 27-06-08 19:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1616639)
la mine stiti vreunu ?

apasa pe x si vezi daca e vreun rezultat :P

Cobra2007 27-06-08 19:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu e de asta...e vb de axele acelea nu sagetiile.

shock-down 28-06-08 14:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cum fac sa mut imaginea din top view...dupa ce iam dat freeze...adica nu vreau sa ii schimb locu in patratu ala de lam facut cand am montat blueprinturile...ci doar in top view vreau sa o dau mai sus ca nu se vede intreaga ? nush daca am explicat bine...8-|

Cobra2007 28-06-08 19:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pune o poza

shock-down 28-06-08 20:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
deci cum mut poza cu masina din top view mai sus ...fara sa le deranjez locu la celalate :sad:



cand dai reply ai mai jos manage atachaments dai acolo si selectezi poza de la tine din calc (GRIGO)

D_DooM 05-07-08 17:19

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 chesti am si io d itnrebat

1.zicetimi si mie o setara buna d material vray k sami iasa un geam d masian qm tre
2.la c rezilutie tre sa fac niste decaluri k sa iasa bine p capota spre exemplu?? am folosit unwrap p capota sa pun un dragon ... am exportat la rex 1280x1024 ... facut in PS taote bune si fruoase pana cand am ajuns la masina .. kdn am pus imaginea p capota imi era pixelata :| ... de ce? rendere nu mai am k d draci am sters :P

alexcump 06-07-08 11:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
mam apucat si eu si dupa ce am parcurs tutorialu de mai multe ori am facut un model al meu dar cand ii dau sa imi rendeze uitati ce imi apare,,,

Cobra2007 07-07-08 04:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
da click pe alta "fereastra" .....incearca din "perspective"

D_DooM 07-07-08 15:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mie d c nu imi mai sunt "salvate" mesajele p care le las p'aci ?? sau mi le sterge careva :|

Cobra2007 07-07-08 16:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by D_DooM (Post 1633077)
mie d c nu imi mai sunt "salvate" mesajele p care le las p'aci ?? sau mi le sterge careva :|

sunt toate aici dar nu stie nimeni sau poate si mai drastic, nu intereseaza p nimeni.Incearca la straini ;) da roade crede-ma. Bafta

D_DooM 07-07-08 17:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu...da' ii raspunsesem si io lu alex ala si vad k postu meu nu e ... si stiu k p'aici nu da roade

frost_dani 07-07-08 19:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
:)) pai cand ati mai vazut voi posturi pe aici??? numai cand sunt concursuri...atunci apar ca mustele si posteaza. acum...inca suntem sund steag negru si postim in liniste :))

GRIGO 07-07-08 20:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
esti sigur ca ai postat ?
eu nu am sters nimic si nici nu imi apare ca ar fi existat vreun post.

mba 07-07-08 22:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by D_DooM (Post 1630431)
2 chesti am si io d itnrebat

1.zicetimi si mie o setara buna d material vray k sami iasa un geam d masian qm tre
2.la c rezilutie tre sa fac niste decaluri k sa iasa bine p capota spre exemplu?? am folosit unwrap p capota sa pun un dragon ... am exportat la rex 1280x1024 ... facut in PS taote bune si fruoase pana cand am ajuns la masina .. kdn am pus imaginea p capota imi era pixelata :| ... de ce? rendere nu mai am k d draci am sters :P


eu zic ca a postat:P

shock-down 08-07-08 02:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
m'am luat si eu dupa tut cu a3...si am facut jumate de masina...cand dau symetry imi apare ca in poza...stie cineva cum rezolv asta?

Spookie 08-07-08 07:33

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Nu sunt foarte sigur dar acolo in dreapta in meniul "Parametres" cred ca trebuie sa dai flip , sa le intoarca.. :)

shock-down 08-07-08 08:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Spookie (Post 1634151)
Nu sunt foarte sigur dar acolo in dreapta in meniul "Parametres" cred ca trebuie sa dai flip , sa le intoarca.. :)

da ai dreptate...ms :D

alexcump 09-07-08 21:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
3 Attachment(s)
Am rezolvat, i-am dat rotate. Dati-mi si mie link-u cu a3-u
Uitati ce am lucrat
*dupa ce am facut de vreo trei ori dupa tut m-am apucat sa fac ceva asemanator.


All times are GMT +2. The time now is 11:35.

- Copyright 2026 4Tuning