![]() |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
......................:lol:
" LE..fac pariu pe orice ca daca se tine KOE la bucuresti, sebi si inca 1-2 care sunt f rapizi in teorie n-o sa apara din motive "f intemeiate" pe care o sa le expuna pe forum drept scuze (patetice). " :clap: |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
imi aduc aminte de regina curselor intre portocala mecanica si aluminiu sablat .... nu a adus discutii ....decat vreo 400 de pagini scrise in care ba unul era dat castigator ba altul.... |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
si cum ramane cu treaba ca porschele are cilindree dubla fata de evo ? |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
prea putin important Cristi, nu ai inteles esentialul. Acest STi este o legenda, cea mai rapida masina din lume, facuta in cel mai mare secret, care a avut parte de modificari despre care nici un roman nu a auzit, toate in cel mai mare secret (desi un topic inseamna a PREZENTA imbunatatirile aduse masinii, altfel nu isi are rostul !! ) si culmea, nu are adversar !!
Nu contesta nimeni faptul ca masina nu e rapida, 99% din comentariile tuturor se leaga de aroganta faptului ca nu o si arata. Lumea nu vrea vorbe baieti, in caz ca nu ati inteles. Daca Sebastian a facut acest subaru prin forte si cunostinte proprii, TOATA STIMA ! Dar daca a facut'o PENTRU EL - DE CE isi prezinta doar caroseria pe acest forum ?! La o adica se poate prezenta pana si ultima saiba, ca doar romanii nu au cum sa egaleze nu ? din moment ce masina pur si simplu straluceste ;) pe scurt : fapte nu vorbe, altfel topicul acesta este in zadar. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
da sebastian unde`i ?sa ne zica el .
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
SEBASTIAN: Pentru moment accesul meu la acest forum este restrictionat permanent din motive nedemne, eu consider ca este fairplay sa va tin la current cu situatia actuala.
Sigur exista si cateva elemente pe care moderatorii din lipsa de … le pierd cu vederea, asa cum ar fi postul de mai sus. Dar sa trecem cu vederea ineptiile pentru ca astfel de diletanti se gasesc peste tot. In ultimul timp mecanica a fost facuta de firma Marsilauto, anterior de J&B, acum am considerat ca este cazul sa fac un nou pas evolutiv. Masina a fost luata astazi si dusa la un alt atelier mecanic, unde am considerat ca pot continua evolutia. Actualmente, de la ultimul atelier mecanic, masina a plecat cu motorul refacut intr-o reteta originala de mare rezistenta, folosind piese de foarte buna calitate, iar cutia de viteze datorita puterilor ridicate la care a fost utilizata si bineinteles a utilizarii in regim de maxima forta a fost revizuita. Poate ca pare totul simplu si frumos, avand impresia ca a mai ramas putin de lucrat. Lista completa ar fi foarte lunga si probabil plictisitoare. Am sa incep cu interiorul motorului care are cateva nouatati pe care nu le cunoasteti. *Are alte pistoane si alte biele, mai rezistente ehilibrate pentru 10500rpm. *Blocul motor a suferit modificari radicale in vederea rigidizarii lui find peste ceea ce se vinde sub denumirea de closed deck care arata asa: https://img230.imageshack.us/img230/8319/img0534on0.jpg Un bloc de serie ej20 arata asa: https://img63.imageshack.us/img63/910...kblockej20.jpg *Chiulasele si blocul meu se pot vedea in aceste poze chiar inainte de montaj: https://img63.imageshack.us/img63/6105/topbloc.jpg *Toata lumea stie ca setul motor de la masina mea este un Custom Kit JUN 2.2, putand vorbi acum de un ej22 si mai customizat. Desi nu am avut nimic de reprosat acestui set motor, in dorinta de a ridica performantele am considerat ca este bine sa ridic rezistenta si capacitatile lui. *Am schimbat pistoanele cu altele aceeasi marca care au in plus trei randuri de inele antidetonatie sin u doua cum au fost initial. Vechile pistoane nu aveau urme de detonatie. Nu agreez pistoanele cu ceramizare lasand pe fiecare sa studieze si sa afle de ce in ciuda relamelor am ajuns la aceasta concluzie. * Setul de segmenti a fost atent ales pentru a corespunde cerintelor mele. *Deasemnea foloseam biele foarte rezistente cu profil I (http://www.junauto.co.jp/products/cy...dex.html?en)si am trecut la H din cel mai rezistent material cu o geometrie special studiata pentru aplicatii extreme. *Cuzinetii sunt si ei din cea mai buna calitate pentru solicitari extreme. https://img715.imageshack.us/img715/9...000000000b.jpg *Arcurile de supapa sunt cu un alt modul de elasticitate https://img9.imageshack.us/img9/4809/valvespring.jpg *Aprinderea este “plasma” si modul HKS cu bujii speciale de la Greddy cu electrod de Aur. * Carniturile de chiulasa TOMEI. * Prezoane de chiulsasa intarite Ar mai fi si altele insa nu mi le amintesc acum pe moment. Acum in zona exterioara a motorului am sa mai fac cateva modificari si adaugiri eventual ajustari. * Injectia de apa exista si functiona din trecut de la faza trei de modificari. Este un AEM cu controller in functie de presiune, ma gandesc daca sa nu-i montez si un controller in functie de temp de admisie. *Supraalimentarea cu N2O era deja pe masina din faza trei de modificare si probabil ca are sa primeasca o alta setare. Injectoarele, rampa de injectie si sistemul de alimentare a fost modificat in vederea obtinerii unui randament mai bun. *Rampa are dubla alimentare si nemaifiind sitemul serie, ci o combinatie de serie/parallel, care dupa opinia mea si desigur a proiectantilor este cea mai eficienta asigurand la orice regim omogenitatea perfecta. * Injectoarele sunt un alt tip SIDE FEED, fata de cele cu arhitectura de serie care se alimentau pe sus TOP FEED. Dimensiunea lor a fost marita cu 31% la baza, fata de stadiul anterior. https://img683.imageshack.us/img683/1570/001n.gif *Pompa de bnezina a primit si ea un plus de cca 10% de productie japoneza, ca si majoritatea pieselor. *Regulatorul de benzina urmeaza sa fie majorat si v-a fi aceeasi marca ca in trecut, vorbind de debite mai mari se impunea sa folosim varianta de varf. *Turbina este tot un Greddy este o turbina care in trecut a fost folosita cu success de firma Jun, pe Impreza si a reusit sa obtina perfromante neegalate pana in prezent. Nu este o turbina de serie la vanzare, dar am avut acces la ea. * UP PIPE si DOWN PIPE sunt doua piese care trebuiesc confectionate pe noua pompa de aer care probabil ca ma obliga sa ii permit sa se aeriseasca putin prin capota. * Tubulatura de intercooler, admisia sunt si ele pe lista de noi modificari Faza ulterioara tine de electronica si am sa va dau mai multe amanunte la momentul oportun. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Vrajeala.......
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
prin 2020 iese la actiune.
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
ba daaa, toti 1000 frumosi tari di tăt...preparata la fat frumos customs si fiind si foarte apropiat de ileana cosanzeana, aceasta din urma a mai facut o ursarie si au mai venit cateva sute de cai in ajutor...revenind, masina avea probabil in jur de 550hp+/-, o putere la care un subaru/evo merge foarte foarte tare
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Niciodata in trecut nu s-a pus problema de 1000cp era vorba de mai putin, dar acum trecutul este mai putin important, desi nici o masina nu s-a ridicat la acel nivel de performanta. Comentarile pe care le fac unii sunt rautacioase sin u inteleg daca i-am deranjat cu ceva pe acei oameni care vorbesc asa. Problema lor de fapt nu-mi aduc cai si nici nu-mi iau .
Nu am de gand sa fac previziuni in ce priveste puterea viitoare, dar avem la sediu dyno Mustang care masoara realist si vom putea releva corect aceste valori lasand in urma orice dubiu. Am sa va pun cateva imagini cu turbinele care au echiapt si vor echipa pe viitor motorul meu de STI. Aici aveti in imagini turbine care echipa automabilul din fabrica, langa Greddy pe care l-am folosit : https://img641.imageshack.us/img641/4...paratie484.jpg https://img191.imageshack.us/img191/9...tiekompres.jpg Aici aveti imagini ale turbinei noi de la Greddy: https://img524.imageshack.us/img524/7167/turbos.jpg https://img294.imageshack.us/img294/1733/mg2888.jpg Sa nu uitati ca masina functiona asa in prima faza serioasa de tuning(engineering): https://www.youtube.com/watch?v=i7HLW0RDToc Pentru cine nu intelege STI vs moto filmat din RS6 cu soft DimSport. Va urez si voua succes!" |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
bafta si sper sa vad masina in actiune cat mai repede :D un pronostic ceva? cat suporta turbina?
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
am o curiozitate. ce fac injectoarele astea cu alimentare laterala in plus si de ce?
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Debitul este direct proportional cu suprafata .
Astfel aceste injectoare au o suprafata de umplere-alimentare mult mai mare de cateva ori mai mare decat aria gaurii din capul celor clasice. Acest fapt ajuta sa obti un debit de iesire corect constant intr-un timp bun de comanda. Cele cu alimentare pe sus sunt ceva mai restrictive. Pentru performanta sunt mai indicate cele cu alimentare laterala, prin mai multe parti, practic rampa este ca un bazin unde ele stau scufundate sub presiune de benzina. Greddy nu ofera datele exacte pentru turbine si intr-un fel este corect deoarece randamentul ei este dat de motorul pe care o exploatezi, dar sigur ca poate acoperi si 1000cp, avand o temeperatura nominala de functionare de cca 1000grade Celsius. Pretul ei este cat doau Garrett de dimensiune apropiata. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
1000 cai ? pai avea 750+ acum 4 ani la 4 tuning days, acum ca a pus si nos de 300 cai inseamna ca a sarit de 1000 cai, cai frumosi !! |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
Clar nu era vorba de 1000cp, poate mi-as dori dar sa fim realisti si sa spunem ca erau peste 300 si suficienti. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
oooooo..bine ai revenit
cum stai cu masina? ajungi la koe daca se tine in bucuresti? |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
Nu pot insa sa promit, iar de grabit ... nu-mi permit luxul asta. E clar ca oricine isi doreste, dar sti cum e nici KOE nu este sigur. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
acum 3 sau 4 ani la 4tuning days era scris mare cu rosu 750+ sa inteleg ca aia nu erau caii ? atunci ce erau? alta poza nu am gasit https://www.4tuning.ro/images/Expo/a7...8c4f9/Expo.jpg
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
pana la urma am gasit si dovada https://www.4tuning.ro/poze/Saloane-T...za-103838.html ps ar trebui sa te gandesti la o cariera in politica |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Imi pare rau ca ma obligi la offtopic, dar iti spun sincer ca nu am nici o placere sa discut cu tine si nici cu oameni de factura ta.
In al doilea rand ar fi bine sa iti rezolvi problema cu Speed Demon, user care aparuse aici si pe alte forumuri laudandu-se cu ceea ce ai tu la semnatura acum. Daca administrarea cere am sa va dau adrese unde puteti sa citi sa va faceti o idee despre "factura" la care fac referire. Frumos interesant, dar sunt chestii pe care le-am fumat din anii "90, incepand cu 1990. Aici este un topic unde eu imi prezint masina, fapt pe care am sa-l contiunui indiferent de atitudinea ta, sperand ca moderatorii vor intra si-si vor face treaba maturand gunoaiele. Acum masina asteapta sa-i ceramizez pentru izolare termica cateva piese ce pot functiona la rosu, pe partea de evacuare. Turbina a fost pozitionata. https://img169.imageshack.us/img169/7114/image186.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img15.imageshack.us/img15/5554/image185bc.jpg |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
nimeni nu a contestat ce faci tu la masina , eu chiar admir ce ii faci ... cu acel user nu am nici o problema nu stiu cine e si daca a copiat semnatura nu ma intereseaza ca nu am patent pe ea ... sigura chestie care ma deranjat este ca ai zis ca masina ta acum citva ani nu avea 750 cai si doar am pus dovada
si cu astea spuse ingropam securea razboiului. ps imi place la nebunie ce a iesit din subaru lui florian din cta bravo masina e bestie ( pe bune) |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Acum am gata up pipe, down pipe si trebuie sa le ceramizez inclusiv carcasa calda a turbocopresorului.
UP PIPE CUSTOM https://img63.imageshack.us/img63/6912/image312y.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img14.imageshack.us/img14/1084/image313g.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img529.imageshack.us/img529/7760/image315.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img41.imageshack.us/img41/4529/image316q.jpg Uploaded with ImageShack.us DOWN PIPE CUSTOM 80mm https://img571.imageshack.us/img571/3111/image317.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img63.imageshack.us/img63/1337/image318v.jpg Uploaded with ImageShack.us Carcasa de turbo de la partea calda https://img41.imageshack.us/img41/9632/image311z.jpg Uploaded with ImageShack.us https://img63.imageshack.us/img63/3434/image310u.jpg Uploaded with ImageShack.us Dupa ceramizare vor fi invelite si cu banda pentru izolatii termice. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
unde le ceramizezi si cam cit costa procedeul?
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Inca nu stiu, se ocupa altcineva de ele.
Dar cand sunt gata le pozez, aflu si va comunic preturile, contact... |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Scuze ca ma bag ca musca......dar sudurile arata urat de tot!!!
Ar trebui polizate si resudate de cineva care stie ce face!!! |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Cele de pe tevile exterioare sunt intradevar urate, dar la interior totul e polizat si pe afara nu am vrut sa-i las sa polizeze deoarece se acopera cu strat ceramic si peste strat de panza izolatoare termic.
Nici mie nu-mi plac estetic cum arata insa am preferat acele asperitati pt a fixa mai bine panza de izolatie termica. Dar sudura din turbina iti place? |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
sebi o idee unde sa iti pozitionezi turbina
[IMG]https://img689.imageshack.us/img689/1...4subaruwrx.jpg[/IMG] |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Dar de ce nu mai are nevoie de IC?
Din fotografie nu se vede. O fi pentru masini folosite la cercul polar :D |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
PAI trage direct aer rece :)) ce sa mai raceasca :d e un fel de force induction :)) si cai in acelasi timp :D
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Daca nu e si electromotor si diferential degeaba :)
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Multumesc pentru sfat, idee, insa aceasta problema este realmente rezolvata, datorita unui inginer-mecanic de mare clasa.
Sincer nu am crezut ca v-a reusi atat de bine operatia de repozitionare. Facand o paranteza, o analiza a imaginii respective intradevar realizez ca nu mai foloseste intercooler, solutie posibila doar in cateva cazuti: - temperatura mediului foarte scazuta - injectie de apa-alcool - utilizare alcoole pe post de combustibil si sau benzine cu cifre octanice de peste 120 - N2O Sau utilizeaza masina la puteri f mici pana in 450-500hp, neavand nevoie de debite prin care sa comprime aerul sa-l incinga. Turbina comprimand aerul il incinge, ca atunci cand umfli roata la bicicleta cu pompa si te arde la palma.;) - sau poate-mi scapa ceva, nu vad in imagine... |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
foarte tare proiectu.sper sa obtii ceea ce iti doresti.....dar din curiozitate intreb-Cam cand estimezi ca o sa fie gata masina?
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Din nefericire este greu sa estimez termenul.
Oricum nu este graba, mai ales ca este masina mea si nu una de client. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Sudura din turbina chiar arata profi.............dar cea de la downpipe si colector......Doamneeeeeeeeeeee ce uratanie!!!!
Deci acum fara nici un fel remarca rautacioasa dar sudura aia parca e facuta de un incepator absolut (plina de suprainaltari, porozitati). App sudura de pe turbo a fost facuta cu electrozi speciali de fonta???? Daca nu ar fi trebui detensionata in timpul si dupa sudare.....altfel va crapa! |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Oricum nu va tine foarte mult la temperaturile alea chiar si cu electrozii speciali si cu preincalzire.
Acum depinde si in ce regim va functiona masina :) 10000km facuti in bucati de 400m inseamna foarte mult. |
| All times are GMT +2. The time now is 12:02. |
- Copyright 2026 4Tuning