Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E30 - 325i, masina pt pasiune... (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/242571-e30-325i-masina-pt-pasiune.html)

DEVIL's Style 07-04-11 18:27

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by detroit muscle (Post 4234915)
frate mai fac si eu o intrebare decat sa ma aflu in treaba aiurea...ce inseamna (ex.motor m50 b20)stiu ca nu e bine da am dat un ex ca sa intelegeti la ce ma refer.ms


Ma mir ca intrebi asa ceva , doar esti posesor al acestui tip de motor , e codul motorului , asa cum e la caroserii , de ex : bmw e36 , bmw e60 etc , asa si motoarele au codurile lor , pentru a fi identificate mai usor .

detroit muscle 07-04-11 19:10

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by DEVIL's Style (Post 4235556)
Ma mir ca intrebi asa ceva , doar esti posesor al acestui tip de motor , e codul motorului , asa cum e la caroserii , de ex : bmw e36 , bmw e60 etc , asa si motoarele au codurile lor , pentru a fi identificate mai usor .

ms frate da sa iti zic ceva sa nu auda si ceilalti semnatura mea e de "fenta" ;)intelegi.da sa vorbim in soapta sa nu zuda cineva.ma inca o data

RacerJunior 07-04-11 20:28

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
OFF-TOPIC ( necesar ):

Sa luam 3 exemple:
1.
M60B40
M- motor de strada
60- un tip al motorului. In cazul acesta V8 32v
B- cilindreea
40- in acest caz 4 litri.
2.
S50B32
S- motor pus pe M. Divizia de strada a BMW M GMBH.
50- tipul de motor din care deriva motorul M(de regula). In acest caz M50. Sunt si cazuri cum e S14 cand e o combinatie intre M10 si M20.
B-cilindreea
32- motor de 3.2 litri
3.
P60B40
P- motor pus pe masinile de curse
60- la fel ca la 2 numai ca deriva din M60.
B- cilindreea
40- motor de 4 litri.

Rog pe cei care se pricep mai bine sa ma corecteze si sa mai adauge. Ca mai sunt si motoare cu N in fata. Alea cred ca sunt cele turbo.

13tsp 07-04-11 20:38

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by RacerJunior (Post 4235922)
OFF-TOPIC ( necesar ):

Sa luam 3 exemple:
1.
M60B40
M- motor de strada
60- un tip al motorului. In cazul acesta V8 32v
B- cilindreea
40- in acest caz 4 litri.
2.
S50B32
S- motor pus pe M. Divizia de strada a BMW M GMBH.
50- tipul de motor din care deriva motorul M(de regula). In acest caz M50. Sunt si cazuri cum e S14 cand e o combinatie intre M10 si M20.
B-cilindreea
32- motor de 3.2 litri
3.
P60B40
P- motor pus pe masinile de curse
60- la fel ca la 2 numai ca deriva din M60.
B- cilindreea
40- motor de 4 litri.

Rog pe cei care se pricep mai bine sa ma corecteze si sa mai adauge. Ca mai sunt si motoare cu N in fata. Alea cred ca sunt cele turbo.


M-motor
60-tip motor
B-benzina
40-4 litri.

M47D20
M-motor
47-tip motor
D-diesel
20-2 litri.

M52TUB25
M-motor
52-tip motor
TU-Tehnical Upgrade
B-benzina
25-2,5 litri
Dupa tipul motor poti sa-ti dai seama de exemplu daca masina e vanos, dublu vanos sau non-vanos.

;)

kyler_iulian 07-04-11 21:38

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by 13tsp (Post 4235959)
M-motor
60-tip motor
B-benzina
40-4 litri.

M47D20
M-motor
47-tip motor
D-diesel
20-2 litri.

M52TUB25
M-motor
52-tip motor
TU-Tehnical Upgrade
B-benzina
25-2,5 litri
Dupa tipul motor poti sa-ti dai seama de exemplu daca masina e vanos, dublu vanos sau non-vanos.

;)

sa lasam un pic chestiile astea de o parte si sa anunt PE TOATA LUMEA CARE VOR SA VINA MAINE SEARA KM 30 IESIRE DE PE AUTOSTRADA IMEDIAT STANGA DREPT INAINTE , NE STRANGEM PT O ........:rolleyes2 O DISCUTIE ETC,,,

opia 07-04-11 21:41

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by kyler_iulian (Post 4236172)
sa lasam un pic chestiile astea de o parte si sa anunt PE TOATA LUMEA CARE VOR SA VINA MAINE SEARA KM 30 IESIRE DE PE AUTOSTRADA IMEDIAT STANGA DREPT INAINTE , NE STRANGEM PT O LINIUTA O DISCUTIE ETC,,,

NU SE SPUN ASTFEL DE LUCRURI PE FORUM!!!...Nu doar noi ne uitam pe aici...

kyler_iulian 07-04-11 21:47

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by opia (Post 4236181)
NU SE SPUN ASTFEL DE LUCRURI PE FORUM!!!...Nu doar noi ne uitam pe aici...

PAI CE AM SPUS FRATE !!!!!!!!!!!!! ASA GRAV

opia 07-04-11 21:53

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
Intalnirile unde se tin lucruri nu foarte legale nu se spun pe forumuri publice pentru ca se mai uita si alti oameni pe ele...

NightClubRacer 07-04-11 21:56

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
alt racer....*****ie nene ca esti numaru 1 la cursele ilegale si o sa devi zeul nostru :lol:

kyler_iulian 07-04-11 21:57

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by opia (Post 4236213)
Intalnirile unde se tin lucruri nu foarte legale nu se spun pe forumuri publice pentru ca se mai uita si alti oameni pe ele...

si care e problema, pot sa vina si ei !:D doar nu facem nimic ilegal ;)

NightClubRacer 07-04-11 22:00

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by kyler_iulian (Post 4236236)
si care e problema, pot sa vina si ei !:D doar nu facem nimic ilegal ;)

fi mai diplomat...ce trebuie sa stie toata lumea ce se face si unde...sau vrei sa vina toti mancatorii de seminte, exemplu: coboara 6 din logan cu un cico, o samanta si gata bairamu ;)

spor cu ursu!

kyler_iulian 07-04-11 22:05

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by NightClubRacer (Post 4236247)
fi mai diplomat...ce trebuie sa stie toata lumea ce se face si unde...sau vrei sa vina toti mancatorii de seminte, exemplu: coboara 6 din logan cu un cico, o samanta si gata bairamu ;)

spor cu ursu!

altfel; cum pot sa va anunt ????? si pana la urma ne vedem la o discutie!8) da nici eu nu sunt de acord cu 6 in masina k spectatori dar ce sa faci nu scapi de asa ceva ...

AndreiHTX 07-04-11 22:31

Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by kyler_iulian (Post 4133057)
pe mine ma vazut lumea in spania cand conduceam un ford mustang gt 500 shelby,

cat cacat poti sa mananci?

kyler_iulian 07-04-11 22:44

Re: bmw e30 325i - masina pt pasiune...
 
Quote:

Originally Posted by AndreiHTX (Post 4236362)
cat cacat poti sa mananci?

alt retardat nesimtit ,!:shock:

AndreiHTX 07-04-11 23:05

Re: E30 - 325i, masina pt pasiune...
 
retardat... nu...nesimtit...in niciun caz... insa mor cand vad atata prostie pe unele thread-uri si atata lipsa de respect pentru anumiti membri..bafta la "intalnirea" aia sa nu uitati sucu` si semintele!


All times are GMT +2. The time now is 11:10.

- Copyright 2026 4Tuning