![]() |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Guvernul nostru este prost, iesit din comun de idiot! Cum sa pui taxa la masini euro 5???? Inseamna ca nici la masina noua nu mai scap de taxa asta. Ganditi-va cine are nevoie sa cumpere o duba sau ceva cu motor mai mare, gen 2.5 sau 3.0... Traim intr-o tara de c***t, si de fapt ei nu vor sa descrajeze aducerea de masini SH, ci sa bage bani la buget, cel putin asa spuneau acum 1 saptamana... si sa mi-l aratati si mie pe ala care va plati 21.000 euro pt o masina Euro 3 cu motor 3.0..... |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
salut doar ce miam luat si eu o kia shuma hackback din italia si mar interesa foarte mult cam cat mar ajunge taxa de prima inmatriculare
mentionez ca are motor de 1.5 de fapt 1495 88 de cai si e din octombrie 99 full option si coeficient de co2 ori de 165 ori de 185 nu stiu exact |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
Daca e Euro 3 -> Taxa=810 euro (to mi se pare scump, ca pe masina nu cred ca ai dat foarte mult...). // Edit: cred ca puteai sa te uiti dinainte cat te costa, ca sa nu stai stresat dupaia... pt cine mai e interesat, aruncati o privire aici inainte sa cumparati masina. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
problema e ca un prieten deal meu a inmatriculat un golf 3 din 94 cu 800 de euro si mie pe site-u lor drpcv imi da taxa de 400 si ceva dar pe altele de 2000 nici eu nu stiu ce sa mai cred in acte masina imiu da euro 2 akuma...:???::???: daleas foc cu taxa lor ca nu toti ne permitem sa ne luam masini noi
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
nu conteaza cat mai e
mergi la Bulgari nu rebuie sa-ti faci griji la radarele cu poza ca nu trimite nimeni poza in Bulgaria e si mai ieftin sa le facem Bulgarilor economie ca a nostra poate sa moara;) |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
ok va multumes frumos ptr raspunsuri
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
singura metoda este sa te duci la RAR sa o calculeze deoarece taxa depinde de mai multi factori nu numai de euro si capacitatea motorului poti sa ai euro 5 dar daca e motorul distus si are multe noxe poate il catalogheaza la euro 3 si ai luat-o in barba |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
E o tampenie ce fac incapabilii astia in conditii de criza faci marire de taxe si impozite..Nu inteleg de ce nu pun o taxa unica de inmatriculare :sa fie taxa in functie de cantitatea de co2 emisa nu in functie de capacitatea cilindrica (daca ai masina de 2.2 poate ai emisii mai mici decat un 1.6 1.8) iar la automobilele sub 100g C02 statul sa plateasca un bonus de 1000 de euro si o scutire de impozit pe 5 ani .Sa faca impozit diferentiat in functie de nivelul de poluare dar nu in halul in care s-a ajuns cu impozitul acuma plus taxate mai drastic rabele autobuzele vechi si facut zonele in marile orase ca dincolo cu coduri de culori in functie de poluare..
Iara nu inteleg de ce un Hybrid cum este X6 Hybrid este scutit de taxa de inmatriculare cand el are ditamai motorul de 4.8l si tot 17-20 de litri consuma in oras..Asigurarea sa fie in functie de pretul masinii asigurate nu de capacitatea cilindrica.. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
eu cel putin numi pot permite sa platesc tampenia aia de taxa muncesc de 3 luni in italia sami pot lua o masina prima masina si sa mai dau si 2000 pe taxa prefer sa ma duc la bulgarii...... dau 500 de euro pe platforma plus alte chichite pe aici la cat ajung
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
am un autoturism cumparat din germania iar contractul de vanzare-cumparare e pe numele prietenei mele.
deci, cum o trec pe numele meu? pot face contractul pe numele meu la un notar? sau cand o inmatriculez o trec pe numele meu? a-si dori si eu un sfat de la cunoscatori. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
ms mult
|
| All times are GMT +2. The time now is 08:23. |
- Copyright 2026 4Tuning