Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/99944-taxa-auto-masinile-rulate.html)

B-99-SAA 20-09-10 12:24

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3670461)
Se va tripla numarul masinilor inscrie in bulgaria vrei sa zici. Si statul o va lua in mana. Am deja 2 prieteni cu masini inscrise, atentie, pe Romania care se gandesc serios sa isi treaca masinile pe BG pentru ca ii rup impozitele.

Corect! La BG e 500 euro inmatricularea daca ai maxim 160 cai, si vreo 800 (parca asa stiam) daca depasesti 160 cai. Asigurarea, impozit si ITP sunt undeva la 100 euro pe an, deci cred si eu ca prietenii tai se gandesc sa se mute din RO la BG cu masina, e de multe ori mai avantajos!

Guvernul nostru este prost, iesit din comun de idiot! Cum sa pui taxa la masini euro 5???? Inseamna ca nici la masina noua nu mai scap de taxa asta. Ganditi-va cine are nevoie sa cumpere o duba sau ceva cu motor mai mare, gen 2.5 sau 3.0... Traim intr-o tara de c***t, si de fapt ei nu vor sa descrajeze aducerea de masini SH, ci sa bage bani la buget, cel putin asa spuneau acum 1 saptamana... si sa mi-l aratati si mie pe ala care va plati 21.000 euro pt o masina Euro 3 cu motor 3.0.....

GADEA 20-09-10 12:26

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
salut doar ce miam luat si eu o kia shuma hackback din italia si mar interesa foarte mult cam cat mar ajunge taxa de prima inmatriculare
mentionez ca are motor de 1.5 de fapt 1495 88 de cai si e din octombrie 99 full option si coeficient de co2 ori de 165 ori de 185 nu stiu exact

B-99-SAA 20-09-10 12:29

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by GADEA (Post 3670529)
salut doar ce miam luat si eu o kia shuma hackback din italia si mar interesa foarte mult cam cat mar ajunge taxa de prima inmatriculare
mentionez ca are motor de 1.5 de fapt 1495 88 de cai si e din octombrie 99 full option si coeficient de co2 ori de 165 ori de 185 nu stiu exact

Daca e Euro 2 -> Taxa=2100 euro (fff scump, mergi la BG :D)
Daca e Euro 3 -> Taxa=810 euro (to mi se pare scump, ca pe masina nu cred ca ai dat foarte mult...).

// Edit: cred ca puteai sa te uiti dinainte cat te costa, ca sa nu stai stresat dupaia... pt cine mai e interesat, aruncati o privire aici inainte sa cumparati masina.

GADEA 20-09-10 12:33

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
problema e ca un prieten deal meu a inmatriculat un golf 3 din 94 cu 800 de euro si mie pe site-u lor drpcv imi da taxa de 400 si ceva dar pe altele de 2000 nici eu nu stiu ce sa mai cred in acte masina imiu da euro 2 akuma...:???::???: daleas foc cu taxa lor ca nu toti ne permitem sa ne luam masini noi

cangri 20-09-10 12:34

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
nu conteaza cat mai e
mergi la Bulgari
nu rebuie sa-ti faci griji la radarele cu poza ca nu trimite nimeni poza in Bulgaria
e si mai ieftin
sa le facem Bulgarilor economie ca a nostra poate sa moara;)

GADEA 20-09-10 12:35

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
ok va multumes frumos ptr raspunsuri

cangri 20-09-10 12:36

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by GADEA (Post 3670536)
problema e ca un prieten deal meu a inmatriculat un golf 3 din 94 cu 800 de euro si mie pe site-u lor drpcv imi da taxa de 400 si ceva dar pe altele de 2000 nici eu nu stiu ce sa mai cred in acte masina imiu da euro 2 akuma...:???::???: daleas foc cu taxa lor ca nu toti ne permitem sa ne luam masini noi

calculatorul de taxe de pe sit este doar informativ
singura metoda este sa te duci la RAR sa o calculeze deoarece taxa depinde de mai multi factori nu numai de euro si capacitatea motorului
poti sa ai euro 5 dar daca e motorul distus si are multe noxe poate il catalogheaza la euro 3 si ai luat-o in barba

adrian78bmw 20-09-10 12:39

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
E o tampenie ce fac incapabilii astia in conditii de criza faci marire de taxe si impozite..Nu inteleg de ce nu pun o taxa unica de inmatriculare :sa fie taxa in functie de cantitatea de co2 emisa nu in functie de capacitatea cilindrica (daca ai masina de 2.2 poate ai emisii mai mici decat un 1.6 1.8) iar la automobilele sub 100g C02 statul sa plateasca un bonus de 1000 de euro si o scutire de impozit pe 5 ani .Sa faca impozit diferentiat in functie de nivelul de poluare dar nu in halul in care s-a ajuns cu impozitul acuma plus taxate mai drastic rabele autobuzele vechi si facut zonele in marile orase ca dincolo cu coduri de culori in functie de poluare..
Iara nu inteleg de ce un Hybrid cum este X6 Hybrid este scutit de taxa de inmatriculare cand el are ditamai motorul de 4.8l si tot 17-20 de litri consuma in oras..Asigurarea sa fie in functie de pretul masinii asigurate nu de capacitatea cilindrica..

GADEA 20-09-10 12:43

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by adrian78bmw (Post 3670563)
E o tampenie ce fac incapabilii astia in conditii de criza faci marire de taxe si impozite..Nu inteleg de ce nu pun o taxa unica de inmatriculare :sa fie taxa in functie de cantitatea de co2 emisa nu in functie de capacitatea cilindrica (daca ai masina de 2.2 poate ai emisii mai mici decat un 1.6 1.8) iar la automobilele sub 100g C02 statul sa plateasca un bonus de 1000 de euro si o scutire de impozit pe 5 ani .Sa faca impozit diferentiat in functie de nivelul de poluare dar nu in halul in care s-a ajuns cu impozitul acuma plus taxate mai drastic rabele autobuzele vechi si facut zonele in marile orase ca dincolo cu coduri de culori in functie de poluare..
Iara nu inteleg de ce un Hybrid cum este X6 Hybrid este scutit de taxa de inmatriculare cand el are ditamai motorul de 4.8l si tot 17-20 de litri consuma in oras..Asigurarea sa fie in functie de pretul masinii asigurate nu de capacitatea cilindrica..

ee in italia si in restul tarilor civilizate nu exista asa ceva da ai asigurare mai mare ptr o masina mai veche ai impozitu mai mare un pic da nu te pune nimeni sa platesti 2000 de euro o taxa cel mult platesti asigurarea 1000 pe an si o poti plati in 2 3 rate si credema ca in italia cel putin iti poti permite da in romania ce sa fac am dat 2000 pe masina mai dau 2000 pe taxa niciodata mai bn ma duc si le dau lu altii de cat sa le dau lor

cangri 20-09-10 12:48

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
stiti cine iese bine la faza asta??

astia : http://www.google.ro/#hl=ro&source=h...bf7b1339b07278

GADEA 20-09-10 12:54

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
eu cel putin numi pot permite sa platesc tampenia aia de taxa muncesc de 3 luni in italia sami pot lua o masina prima masina si sa mai dau si 2000 pe taxa prefer sa ma duc la bulgarii...... dau 500 de euro pe platforma plus alte chichite pe aici la cat ajung

B-99-SAA 20-09-10 12:55

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by cangri (Post 3670587)
stiti cine iese bine la faza asta??

astia : http://www.google.ro/#hl=ro&source=h...bf7b1339b07278

Da asa e :lol: Doar ca nu trebuie sa cauti de nebun asa... pe google... cauta pe forum aici cine si-a mai inscris masina pe BG ca sunt destui, te indruma si te ajuta, adica iti fac ei inscrierea. :twisted:

Maniak22 20-09-10 17:00

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
am un autoturism cumparat din germania iar contractul de vanzare-cumparare e pe numele prietenei mele.

deci, cum o trec pe numele meu?
pot face contractul pe numele meu la un notar?
sau cand o inmatriculez o trec pe numele meu?


a-si dori si eu un sfat de la cunoscatori.

B-99-SAA 21-09-10 13:04

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3671221)
am un autoturism cumparat din germania iar contractul de vanzare-cumparare e pe numele prietenei mele.

deci, cum o trec pe numele meu?
pot face contractul pe numele meu la un notar?
sau cand o inmatriculez o trec pe numele meu?


a-si dori si eu un sfat de la cunoscatori.

Mergi la un birou d-asta sau ghereta care fac acte auto si faci contract vanzare-cumparare intre tine si prietena ta! Apoi cu ambele contracte mergi la fiscal sa o iei in evidenta masina (ca sa poti plati impozit), apoi la RAR, apoi taxa, apoi la politie, etc...

Maniak22 21-09-10 21:59

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
ms mult


All times are GMT +2. The time now is 08:23.

- Copyright 2026 4Tuning