![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Nu va-nteleg, are si Gixer momentele lui cand exagereaza, dar cand vorbim de motoare bmw, sunt foarte multi care nu pot nega faptul ca motoarele lor sunt printre cele mai bune din domeniu.
In legatura cu consumul, s-a demonstrat de n ori ca spre exemplu un e46 320d facelift poate consuma sub 5, asta-i realitatea, vorbim de 150 cp ! la fel s-a demonstrat si discutat de n ori de ce 525d, comsuma mai putin decat 520d, chiar nu-nteleg de ce va mira faptul ca bmw consuma putin, vad ca multi au ramas cu ideea anilor 80-90, macar vorbiti din propria experienta referindu-va la generatiile mileniului 3. Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Deci motorul mai mare si mai puternic 525d consuma mai putin decat cel mai mic si cu mai putina putere 520d :D
Scoate puterea din apa de la stergatoarele de parbriz. Ai dracu hibrizii astia. Cred ca de aia motoarele mai mari sunt mai scumpe, ca sunt mai economice si iti recuperezi banii.Probabil se ajunge la un punct in care un motor infinit consuma 0% si furnizeaza o putere infinita. Fuck Einstein,Newton, Galileo si pe ceilalti fotbalisti. Avem propriile noastre genii. L.E. Daca mergi ca un om normal, un 1.6d consuma in jur de 4%.Avantaj de diesel.Si poate sa roada posesorul de 525i la tastatura cat o vrea masina aia nici im mersul cel mai economic nu o sa consume cat maximul lui 1.6d. Si surprinzator pentru unii, motoarele mai mari cu puteri mari consuma mai mult decat motoarele mici cu puteri mici.Haaaaa blasfemiee!!!! |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Ok. Imi cer scuze ca nu am fost atent la topic si ma bag ca musca.
Se discuta de 1.6d pus pe golf2. Aia e masina care consuma aproape cat un 525i. Acum na. Si eu mai mint dar unii intrec si otv-ul. Eu m-as simti nevoit sa calc pedala la fel si in 525d si in 520d. Nu se calculeaza consumurile la o masina la ralanti si la cealalta in sarcina maxima. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
intradevar, la o masina cu motor mai mic daca o calci consuma cat una cu motor mai mare(sau mai mult) si nici nu ajungi la performantele aleia daaar, daca mergi incet cu 520d-ul ala scoti consum mult mai mic decat scoti cu un 525d in aceleasi conditii...nu toti si-au luat masina sa faca raliuri pe strada |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Quote:
@Stage1: N-a zis nimeni ca motoarele mici nu consuma, dar nu compara un 520 care dai blana in el, si un 525 care merge la consum, si rezulta ca au aceiasi performanta. Ca fapt divers... ti se pare BMW cea mai rentabila si economica masina? Nu cred. Sunt alte motoare care fac ce trebuie, cu atat cat trebuie, in schimb BMW (mai ales troacele de 20 ani care le ridica unii in slavi) are un consum mai maricel decat restul. E46 320D poate sa scoata undeva pana in 5.5 maxim 5, mai jos de atat nu cred pe nimeni, ala nu e nici consum de Matiz. Iar colegu Gixer face niste afirmatii gen "daca merg eu cu golfu ala 1.6D ii scot consum de 20% ca dau in el", in schimb se lauda cu un consum de 10% la el... il invit sa dea la el in 525i cat vrea, apoi sa vina cu un consum REAL. Iar ca sa scoti un consum "de laudat", o sa se intample ce zice a3ds mai sus, si clar nu se merita. Edit: Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Prietene tu ai tico,noi vorbim aici niste serii putin mai avansate,incearca sa nu te tragi cu mine ca "nu am mancat din aceeasi farfurie" ; nu mai sari de gura ca in realitate parca vad ca esti un mucea , de fapt dupa masina se intelege despre tine. Revin-o cand esti in tema despre subiect , pana atunci nu mai fi asa agitat ca...tu esti baiatu cu tico , nu stiu cum poti vorbi de 525d , consum mare sau mic... Tu esti la alt sector,fara suparare nu s-a bagat nimeni in treaba ta cu tico,dar spune-mi te rog unde ai reusit sa dobandesti atatea informatii despre bmw ? din proiectul cu TIKO DRIFT ? Ne mai contraziceam , mai vorbim in contradictoriu , dar prea multa ura strica prietene,stai linistit.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Cum a mai spus si colegul de mai sus, nu iti iei BMW daca esti obsedat de consum, BMW este(ar trebui sa fie) altceva, o masina de clasa superioara mai scumpa decat restul marcilor "populare" la care ai alte pretentii nu neaparat consumul, anume tinuta de drum, ergonomia, placerea condusului, un motor mai sprintar decat au alte masini(chit ca e diesel), RWD, in fine, ALTCEVA nu economie de combustibil(blue motion shit fuck).
Pentru consum redus de carburant ai alte marci si alte motorizari, nu seria 5 de 2.5 sau 3L diesel/benzina, motor de consum inseamna 1.3 1.4 1.6 diesel pe masini mici si/sau usoare gen Logan/clio/c3 whatever, pe respectivii proprietari i-as intelege sa se mandreasca cu bestiile care le consuma 5-6 in oras(atat consuma un logan dci daca nu ma insel). Deja cand iti pui problema de consum la un seria 5 nu prea este in regula, inseamna ca nu iti permiti masina. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Nu consumul iti umple/goleste neaparat buzunarul. Mai sunt costuri de intretinere,piese,impozite,asigurari mai mari , chiar daca un 530d manual consuma putin peste un 1.9tdi , un 530d in schimb are niste costuri de intretinere mult mai mari ca o masina mai obijnuita,cu un motor modest. Nu vorbesc din auzite/situri/burta,din pacate conduc ambele masini spre deosebire de alti profesori la consum si pot sa compar x cu y . E foarte simplu nu stiu de ce e asa greu de inteles si de ce se agita atata lume pentru niste cifre , in special cei care nu au avut sau nu au condus niciodata masina in cauza,dar vin cu niste afirmatii fantastice. |
Re: Benzina sau motorina ?
Nu te poti astepta la consumuri mici de la o masina premium. E ca si cum ai vrea un Sklasse AMG dar cu consum de polo bluemotion.
Cine isi ia BMW, MERC sau AUDI de la seria5/eklasse/a6 in sus, numai pentru consum sau distractie nu-l ia. Iar daca te plangi de consum inseamna ca esti scartzar. Eu zic sa incetam comparatii inutile si astronomice intre seria 5 si golf 2 sau seria 5 si tico. Hai totusi sa lasam copilariile. |
Re: Benzina sau motorina ?
Totuşi n-aţi vrea să vă ţigăniţi mai puţin?
Gixer, şlefuieşte-ţi limbajul, şi īnvaţă să īţi pui toate ideile īntr-un singur post(logic şi realist, dacă s-ar şi putea), şi aşa ai atrage mai puţine răspunsuri caustice... Iar pe restul, dacă vă deranjează postările lui, poate reuşiţi să găsiţi o formulă de răspuns care să nu conţină toţi sfinţii din calendar... |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Ai cumparat 15w40.....si te-ai ales cu un ulei de motor mineral, nici macar semi-sintetic nu e. Unii posesori de masini nici macar in oltcit sau dacie nu baga asa ceva. Apoi 15w40 nu e Mobil1 e Mobil (Gama Mobil Super) asa cum zicea cineva mai sus deci gama ieftina. Acest ulei se poate pune si la motoare diesel si la benzina. Nu vreau sa iti fac ziua proasta mai ales ca multi sunt de parere ca tot aceeasi "umplutura" e asa cum e si Cola fata de Adria Cola doar gustul difera :D Nu fa nici o poza la bidon, fa mai bine o poza la masina ta sa vedem si noi cum arata, de curiozitate nu de altceva |
Re: Benzina sau motorina ?
Ulei sh nu exista???
Sau benzina sh. Conteaza??? Drift sa face :D |
| All times are GMT +2. The time now is 22:26. |
|
- Copyright 2026 4Tuning