![]() |
Re: Diverse discutii
mai bine faceai postu asta in 2 bukti!! prima parte cu amenintarea o bukta, si partea cu gluma sa postezi peste 5-10 minute; sa fiarba putin :))
|
Re: Diverse discutii
pai nu .. dar daca ai ceva de zis, zici clar si sa se inteleaga, atata timp cat e pe forum public... nu o iei cu ocolisuri, ramane cum am stabilit si alte alea.
|
Re: Diverse discutii
da iti multumesc skm ... esti un dragutz .. dar io chiar gandesc inainte sa fac ceva de genu asta ... !! sper ca v-ati lamurit si tu si donu !
|
Re: Diverse discutii
Eu m-am lamurit!
Maine seara se pleaca la munte. Mergem sa ne dam cu Bannerul! Ceva tare cu putzin suc e ca lumea! Maine seara facetzi prezentza la locatzia noastra la 20:30 totzi cei care mergetzi. |
Re: Diverse discutii
gata. end of forum pt mine pe anu asta. va pup. Sarbatoru fericite si presiune in turbina ...cine are...cine nu... sa-si puna !
|
Re: Diverse discutii
sarbatori fericite si tie........
|
Re: Diverse discutii
dupa ce ca va costa piesele cat 2... hai 3 paini mai si faceti atata gat astia cu opeluri. :)
sarbatori fericite veicine! |
Re: Diverse discutii
Sarbatori fericite Bogdan!
Sa ne vedem cu bine dupa sarbatori! |
Re: Diverse discutii
DOn, daca ai timp sper sa vii pe 12 ian la Buc...vom fi f f fmulti. vezi intalirie trecute vwf... suta de masini e asigurata...de la broscute, mk1,2,3,4,5 la raritati...
discutia o gasetsi pe vwf. ;) |
Re: Diverse discutii
Ca sa nu fac alt topic inutil , am o intrebare ...
Are cineva vreun parasolar pt partea dreapta de matiz ? SARBATORI FERICITE LA TOTI ! LA MULTI ANI sau BANI :mrgreen: ! |
Re: Diverse discutii
nu am facut un thread nou ca am vazut ca se supara lumea asa ca pun si eu o intrebare aici am un head unit sony si am cumparat o statie 400 w rms mtx de curand si as dori si eu sa stiu cam ce grosime sa fie cablu sa faca fata statia, si cum e ma indicat sa trag plus si minus de la baterie sau sa iau minusu de pe caroserie, si subu inca nu mi l-am luat astept niste pareri de la voi ce firma ce tip de incita(bass reflex, seald sau dual band) s-ar potrivi pentru un hatcback.dak mai trebuie sa pun ceva pe drum de la baterie la statie, si dak cdplyeru nu are iesire de sub ce posibilitate am sa nu-l schimb.si cum e mai indicat sa fac: statie volum mare si casetofon volum mic sau invers.orice indicatie este bine venita. multumesc si astept ajutorul vostru ca vreau sa fac ceva de calitate si sa nu fac alte prostii.
|
Re: Diverse discutii
ai absolvit ciclul gimnazial? daca da, ai dat spaga la romana sau n-ati apucat sa parcurgeti capitolul cu semnele de punctuatie si paragrafele? de unde apareti atatia frate?
ca sa nu se ia moderatorii de mine: un cablu gauge 10-12 (sau 4-6 mm grosime, depinde unde intrebi) e ok, izolatia e bine sa fie siliconica, fiind mult mai flexibila si rezistenta la frig, micsorandu-se astfel posibilitatea de sectionare accidentala. recomand si copex unde spatiul permite, in special in compartimentul motor si-n zona de trecere in interior. daca ai posibilitatea si e cazul, e bine sa inlocuiesti si alimentarea head-unitului. faci un calcul cam cata putere crezi ca absoarbe statia (P=U*I, P - putere, U - tensiune, I - curent, presupunand ca urme de aritmetica si fizica elementara cunosti, desi...) si iei o singuranta cat mai apropiata de valoarea obtinuta din calcule pe care o pui pe cablul de "plus" de la baterie, cat mai aproape de borna. tine cont ca atunci cand motorul eeste pornit tensiunea in reteaua electrica a masinii va fi de 13,8-14,4V (daca totul e in ordine) si nu 12V ca atunci cand este oprit. calculezi pentru tensiunea cea mai mare. e destul de importanta siguranta, de unde si numele ei, ca urmare ar fi bine sa nu sari pasul asta. mai explic de ce? cablul de "ground" sau "minus" il iei de pe caroserie, recomandarea e ca lungimea acestuia sa fie cat mai mica. daca-l iei de la baterie s-ar putea sa ai zgomot in statie (din cauza diferitilor consumatori mari aflati foarte aproape de baterie si trebuie filtre... ma rog, complicat). nu exista incinte potrivite pt. hatchback in schimb exista potrivite pt. diverse scopuri. daca te intereseaza sa "bubuie", fara prea mare acuratete a sunetului, iei bass-reflex in timp ce daca vrei calitate iei sealed. astea ar fi extremele, celelalte tipuri de incinte sunt compromisuri in acest interval. difuzorul de bass sa fie minim de 400W rms si sa coboare cat mai jos in frecventa (orice difuzor coboara sub 50 Hz cu un randament decent e bun). difuzoarele cu diametru mare "bubuie" mai tare, cele mai reduse ca dimensiuni sunt mai precise. nu exista incinte dual band ci bandpass. :) daca head-unitul nu are iesire de linie poti folosi un convertor de nivel hi-low care se monteaza in paralel cu difuzorul si reduce nivelul semnalului astfel incat sa-l poti folosi pt. statie. ca principiu multe statii au incluse intrari pt. nivel inalt nefiind necesar un astfel de convertor insa mai bine te uiti in manual sa vezi daca poti face o asemenea conexiune directa. nu inteleg ultima intrebare a ta ca urmare n-am cum sa raspund. ca scule, pe langa cele uzuale un aparat de masura si un pistol de lipit ar fi binevenite. asadar, cand faci pauza de tigara in timpul montajului iei si un manual de romana sa te documentezi, da? daca nu te descurci va trebui sa chemi un specialist... in ambele cazuri. :) |
Re: Diverse discutii
Tre,park (,) cablul de 10 mm duce pana la 300 W RMS,eu zic sa isi puna pe 20 mm k e mai sigur,iar treaba cu playerul k nu are iesire e cam aiurea,parerea mea e sa il schimbi,k o sa dai ceva bani pe convertorul ala si o sa ajungi mai scump decat un player ca lumea,plus k ala o sa ti "mamance"2 iesiri de la player,asa k parerea mea e sa il dai si sa iti iei ceva ca lumea (Pioneer,Alpine,Clarion) pt k Sony nu prea le are la playere de masina (reglaje mai deloc).Este doar o parere personala,desi nu prea ma pricep asa mult la domeniul audio,dar tine cont si de ce ti am zis eu ;)
|
Re: Diverse discutii
Quote:
|
Re: Diverse discutii
Dementzial! Atat pot sa spun. Dementzial!
|
Re: Diverse discutii
200 km/h + o partie + un banner + 6 nebuni = ( ...... ) :lol:
|
Re: Diverse discutii
Deci zici ca sunt dupa razboi !:lol:
|
Re: Diverse discutii
pe mine ma dor bucile de mor :lol:
|
Re: Diverse discutii
multumesc tree imi pare rau dar am scris cum sunt obisnuit dupa messenger, m-am apucat azi sa imi trag cablajele pentru statie si pe la jumatate cand am inceput pauza de tigara am sunat la un nr de telefon care l-am primit pe PM si era de la un baiat care mi-a zis sa sun la nr ala de telefon, si sa ii spun baiatului care sun de la cine am nr de telefon si sa ii spun problema ca ma ajuta sigur, asa am si facut dar din paca a spus ca nu se mai ocupa de asa ceva si mi-a zis ca ii pare rau. de 2 zile si deja am suparat lumea de numai vrea sa ajute :(
|
Re: Diverse discutii
Quote:
|
Re: Diverse discutii
Quote:
|
Re: Diverse discutii
Quote:
|
Re: Diverse discutii
vreau si eu un alt program de vizionat filme in afara de bsplayer si mplayerclassic.... si sa pot folosi subtitrari...?
|
Re: Diverse discutii
Micro DVD Player Vibe-ule...
Ma cam doare un pic la shezut si pe mine, insa a meritat efortul escaladarii per pedes a intregii partii. Cursa cu Banner-ul a fost dementziala. Oare si cursele astea sunt trecute tot la ilegale? Sa vedem de Craciun cum o comitem again... :peace: |
Re: Diverse discutii
cand o sa fie doua bannere aliniate pe partie atunci putem spune ca au loc curse ilegale :) deja ma gandesc ce o sa fie data viitoare :lol:
|
Re: Diverse discutii
Quote:
|
Re: Diverse discutii
Lasama ca m-am zgariat si pe spate cu gheata dinaia!
|
Re: Diverse discutii
Quote:
|
Re: Diverse discutii
Quote:
bass_powa tot in cartea de fizica gasesti si formula de calcul pt. aria sectiunii pe care trebuie s-o aiba cablul de alimentare. din cate tin minte pt. cupru curentul este de 4A/mmp deci 10 mmp (ca la asta se refera ratingul cu gauge) ar trebui sa fie arhisuficient (~560W). cum aria cercului=pi*r^2=>r^2=~3,179=>d=~3,566 deci ~4mm e ok. |
Re: Diverse discutii
tre`ule statia d masina are sursa chopata si consuma mai mult. calculul tau este valabil dupa sursa chopata, dar inainte de sursa adik la 12V este alt consum, cu cat cablul e mai gros cu atat mai bine ;)
|
Re: Diverse discutii
aaah si nu recomand conectarea cu convertoare in paralel sau cum le numiti voi, adik high input, intrarea de linie este sfanta, asa k scapa de sony care mi se pare cea mai slaba firma in domeniul automotive si cumpara un cd cu iesire dedicata pentru subwoofer, asta dak vrei sa ai fidelitate nu distorsiuni, si la ultima intrebare dak HU pe care il vei cumpara are filtru LPF si HPF adik sa taie basul din boxele masinii si sa lase doar pe subwoofer reglezi cum iti place tie sa se auda si sa nu ai distorsiuni, dak nu statia aproape de maxim basul la minim din HU, ma rog astea sunt reglaje care se fac dupa urechea fiecaruia ;)
c ma enerveaza edit`u asta k dureaza doar 5 minute |
Re: Diverse discutii
Quote:
in fine, daca o statie poate produce 400W rms, sigur nu va absorbi doar 400W din reteaua electrica ci mai mult. cat exact nu se poate afla decat cu ajutorul unui aparat de masura. da, evident ca cu cat cablul e mai gros cu atat mai bine, doh! e la mintea cocosului, dar are rost sa-si ia ga20 daca el trebuie sa alimenteze doar 3-400W? legat de sony, cel putin la calitatea sunetului sunt praf. in fine, omul voia sa nu schimbe hu si d-aia i-am zis de convertoarele hi-lo |
Re: Diverse discutii
The higher the gauge number, the smaller the diameter and the thinner the wire. cauta gauge to mm conversion
|
Re: Diverse discutii
da, imi cer scuze le-am incurcat, americanii astia. mai bine ramanem la metric unde formulele sunt clare.
"The clearest way to give a wire thickness is to state the actual diameter of the wire, in millimeters or decimals of inches. This can be measured with calipers. Gauge numbers are often used as a common point of reference, and most suppliers of wire and rings give gauges instead of (or in addition to) actual diameter measurements. This can become a tricky issue, since there are several different systems for designating wire gauge. [...] Two of the most common gauge systems are AWG (American Wire Gauge, also known as Browne & Sharpe) and SWG (Imperial Standard Wire Gauge)." |
Re: Diverse discutii
Pentru ca nu am sa mai fiu pe aici ....
Am sa va urez de pe acum un Craciun Fericit alaturi de cei dragi ! Si distractie maxima oriunde v-ati duce ! |
Re: Diverse discutii
Multumim la fel TNG,si sarbatori fericite,tuturor ;)
|
Re: Diverse discutii
CRACIUN FERICIT tuturor , la multi ani , noul an sa fie de 10 ori mai bun ca asta :D ...
|
Re: Diverse discutii
sarbatori fericite tng!
|
Re: Diverse discutii
Am pierdut multzi prieteni, am pierdut multzi bani, am invatzat din toate cate ceva, am invatzat sa tzinem capul sus atunci cand a fost mai rau, dar si cand ne-a fost bine. Suntem o comunitate unita si asa trebuie sa ramanem.
4TUNING PLOIESTI, NSL PLOIESTI, MIDNIGHT RACERS PLOIESTI, INFERNO PLOIESTI - PLOIESTI - Impreuna pana la capat!!! Capatul lui 402 si nunumai! |
Re: Diverse discutii
Amin...!:lol:
|
| All times are GMT +2. The time now is 05:29. |
- Copyright 2026 4Tuning