Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/99944-taxa-auto-masinile-rulate.html)

VaLeX 14-12-09 20:44

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
daca are litera V la serie caroserie, masina fiind 12.96 , euro 2, motor 1.6 , pentru taxa iese anul 97 sau 96? Are vre-o influenta litera sau conteaza data primei inmatriculari ???

dask137 14-12-09 20:48

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Data primei inmatriculari conteaza pentru calcularea varstei.

VaLeX 14-12-09 20:56

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
mai astept pareri.. ms fain :)

akileon 14-12-09 23:16

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
stie cineva cum se procedeaza cu deprecierea taxei la rar?

am auzit 2 variante : 1 - iti face un certificat de depreciere cu care mergi la stabilirea taxei sau 2 - ti se stabileste taxa dupa care mergi la rar faci deprecierea si revii la administrata financiara unde iti refac calculul taxei

multumesc

Tzepozzz 15-12-09 13:06

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
cauta pe aici http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/index.jsp

akileon 15-12-09 13:21

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
nu ma ajuta , eu vroiam sa stiu daca atunci cand duci o masina sa ii faci rarul ii poti face si certificat de depreciere pe loc

Tzepozzz 15-12-09 13:33

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
da si tu un telefon la RAR si intreaba daca ti-l da pe loc ;)
ti-am dat link-ul ala ca sa-l citesti, dar vad ca ti-e lene
(4) Tariful privind efectuarea expertizei tehnice se stabileşte de Regia Autonomă "Registrul Auto Romān" īn funcţie de operaţiunile aferente expertizei şi nu poate depăşi costul acestora.
(5) Rezultatul expertizei tehnice se consemnează īntr-un document eliberat de Regia Autonomă "Registrul Auto Romān", care cuprinde informaţiile corespunzătoare fiecăruia dintre elementele prevăzute la alin. (2) şi cota de reducere care decurge din acestea.
(6) Documentul privind rezultatul expertizei tehnice eliberat de Regia Autonomă "Registrul Auto Romān" se prezintă de către plătitorul taxei autorităţii fiscale competente.
(7) La primirea documentului prevăzut la alin. (6), autoritatea fiscală competentă va proceda la recalcularea sumei de plată reprezentānd taxa, care poate conduce la restituirea diferenţei de taxă faţă de cea
plătită cu ocazia inmatricularii.

akileon 15-12-09 14:07

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
hai ca pana la urma am sunat la rar , nu este nevoie de un drum la fisc deprecierea se face pe loc , se elibereaza acel certificat si cu ala mers la fisc pentru stabilirea taxei

merci de info

leonard 19-12-09 13:09

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
deprecierea asta se face in functie de ce? si cam cat scade ..in mare.., poate puteti da un exemplu , multumesc.

RA_2fast4u 19-12-09 14:18

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
http://www.**************/stiri/din-...ime-19123.html

cred ca asa va fi cel mai corect. o taxa pentru toata lumea la impozit.

oz__ 24-12-09 01:04

Re: Taxa auto va fi platita incepand cu 2010 si de cei care au masini dotate cu Euro
 
Quote:

Originally Posted by G0rdy (Post 2694288)
statul baga taxe peste taxe...romanul plateste...asta e.incep sa cred ca suntem un popor de cretini

EU SUNT EXCLUS TREBUIA SA PLATESC 20000 PT 2 MASINI:lol:

ionut daniel 30-12-09 20:16

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Ce se mai aude cu http://www.legestart.ro/Legea-335-20...zQxODQ1%29.htm

S-a interesat cineva cu legea in mana? Sau a trecut fara a fi inca observata ?

S-ar reduce de trei ori taxa pentru masinile mai vechi.

Tzepozzz 02-01-10 10:28

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
vad ca prin legea asta s-a respins ordonanta 208 din dec 2008...
acum este in vigoare OUG 7/2009

ionut daniel 02-01-10 10:36

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Da, asta doar modifica textul pentru calculul taxei pentru auto aduse inainte de 15 dec 2008, in rest se calculeaza dupa cea anulata...

tycu 06-01-10 16:10

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
sal all
care stie..ce si cum...cu taxa pe 2010...???se plateste impozit anual?sau cum? de ex.... cat as da taxa pt un polo din 98 motor 1.4 euro 2?ms frumos!!!


All times are GMT +2. The time now is 09:44.

- Copyright 2026 4Tuning