![]() |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
daca are litera V la serie caroserie, masina fiind 12.96 , euro 2, motor 1.6 , pentru taxa iese anul 97 sau 96? Are vre-o influenta litera sau conteaza data primei inmatriculari ???
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Data primei inmatriculari conteaza pentru calcularea varstei.
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
mai astept pareri.. ms fain :)
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
stie cineva cum se procedeaza cu deprecierea taxei la rar?
am auzit 2 variante : 1 - iti face un certificat de depreciere cu care mergi la stabilirea taxei sau 2 - ti se stabileste taxa dupa care mergi la rar faci deprecierea si revii la administrata financiara unde iti refac calculul taxei multumesc |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
cauta pe aici http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/index.jsp
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
nu ma ajuta , eu vroiam sa stiu daca atunci cand duci o masina sa ii faci rarul ii poti face si certificat de depreciere pe loc
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
da si tu un telefon la RAR si intreaba daca ti-l da pe loc ;)
ti-am dat link-ul ala ca sa-l citesti, dar vad ca ti-e lene (4) Tariful privind efectuarea expertizei tehnice se stabileşte de Regia Autonomă "Registrul Auto Romān" īn funcţie de operaţiunile aferente expertizei şi nu poate depăşi costul acestora. (5) Rezultatul expertizei tehnice se consemnează īntr-un document eliberat de Regia Autonomă "Registrul Auto Romān", care cuprinde informaţiile corespunzătoare fiecăruia dintre elementele prevăzute la alin. (2) şi cota de reducere care decurge din acestea. (6) Documentul privind rezultatul expertizei tehnice eliberat de Regia Autonomă "Registrul Auto Romān" se prezintă de către plătitorul taxei autorităţii fiscale competente. (7) La primirea documentului prevăzut la alin. (6), autoritatea fiscală competentă va proceda la recalcularea sumei de plată reprezentānd taxa, care poate conduce la restituirea diferenţei de taxă faţă de cea plătită cu ocazia inmatricularii. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
hai ca pana la urma am sunat la rar , nu este nevoie de un drum la fisc deprecierea se face pe loc , se elibereaza acel certificat si cu ala mers la fisc pentru stabilirea taxei
merci de info |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
deprecierea asta se face in functie de ce? si cam cat scade ..in mare.., poate puteti da un exemplu , multumesc.
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
http://www.**************/stiri/din-...ime-19123.html
cred ca asa va fi cel mai corect. o taxa pentru toata lumea la impozit. |
Re: Taxa auto va fi platita incepand cu 2010 si de cei care au masini dotate cu Euro
Quote:
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Ce se mai aude cu http://www.legestart.ro/Legea-335-20...zQxODQ1%29.htm
S-a interesat cineva cu legea in mana? Sau a trecut fara a fi inca observata ? S-ar reduce de trei ori taxa pentru masinile mai vechi. |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
vad ca prin legea asta s-a respins ordonanta 208 din dec 2008...
acum este in vigoare OUG 7/2009 |
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Da, asta doar modifica textul pentru calculul taxei pentru auto aduse inainte de 15 dec 2008, in rest se calculeaza dupa cea anulata...
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
sal all
care stie..ce si cum...cu taxa pe 2010...???se plateste impozit anual?sau cum? de ex.... cat as da taxa pt un polo din 98 motor 1.4 euro 2?ms frumos!!! |
| All times are GMT +2. The time now is 09:44. |
- Copyright 2026 4Tuning