Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36 (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/88517-trucuri-secrete-info-stiam-e36.html)

VN23TDR 28-10-10 08:44

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by Crystiano8 (Post 3762752)
spuneti-mi si mie va rog cum se scoate panou de clima acela cu rotite ca sa pot sa ii schimb becurile ca nu imi mai lumineaza nici un buton :sad:

Trage de rotitele si sub ele vei gasi 2 surubele. Desfaci suruburile alea si o sa poti scoate fatza. Sub fata ai pe mijloc un singur bec ce lumineaza toata consola.
Succes

wolverine 28-10-10 15:47

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
am si eu o problema....imi da rateuri cand bag picioru brusc in ea, mai ales la ture joase si bine inteles ca nu mai trage bine....bujiile, debitmetru sunt ok

trusca 28-10-10 17:37

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
care sti cum dau lampiile de la nr jos ?
vreau sa le schimb beculetele ?
mersi !

Maniak22 28-10-10 18:24

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Uitate la pagina 166 si ai sa vezi detalii...

Daniel_Toa 28-10-10 20:22

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Ce dimensiuni au stergatoarele la un e36 sedan ? Ca vreau maine sa cumpar unele noi si sa stiu ce sa cer .

trusca 28-10-10 20:32

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by Maniak22 (Post 3765256)
Uitate la pagina 166 si ai sa vezi detalii...

mersi mult !

Maniak22 28-10-10 22:24

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Spuneti si mie este la egala latimea pragurile normale de e36 fata de cele in X de M ? sunt cumva mai joase cele M sau dimensiunile sunt la fel si doar forma difera?

mistreku 01-11-10 17:12

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
quick tech question:

am problema asta de vreun an de zile cred.. s-a aprins imediat dupa ce m-am invartit cateva minute cu ea. imi mai facuse o data aceiasi schema dar s-a stins dupa ce am oprit si repornit motorul. a doua oara insa nu s-a mai stins.

abs-ul functioneaza ca si inainte, isi face testul ala cand pui contactul, se simte un usor "sut" in pedala, doar ca acum nu se mai stinge.

aveti vreunul idee la ce ar trebui sa ma uit? in afara de senzorii de abs, care banuiesc ca snt functionali, de vreme ce abs-ul in sine merge.

sprinter 01-11-10 17:24

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by mistreku (Post 3775770)
quick tech question:

am problema asta de vreun an de zile cred.. s-a aprins imediat dupa ce m-am invartit cateva minute cu ea. imi mai facuse o data aceiasi schema dar s-a stins dupa ce am oprit si repornit motorul. a doua oara insa nu s-a mai stins.

abs-ul functioneaza ca si inainte, isi face testul ala cand pui contactul, se simte un usor "sut" in pedala, doar ca acum nu se mai stinge.

aveti vreunul idee la ce ar trebui sa ma uit? in afara de senzorii de abs, care banuiesc ca snt functionali, de vreme ce abs-ul in sine merge.

Modul & pompa abs?

mistreku 02-11-10 01:47

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by sprinter (Post 3775804)
Modul & pompa abs?

nope, ca ar trebui sa nu mai fie functional ABS-ul in cazul ala. aflai acum care e treaba, la burn-out, drift etc rotile de fata se invart mult mai incet decat cele de spate iar calcu ia o eroare. teoretic, eroarea se reseteaza dupa ce opresti motorul si il pornesti din nou. prima oara, asa a facut si la mine, a doua insa nu s-a mai stins.

asta e, o sa o pun pe un tester, desi cre'ca nu va da nici un cod. daca avea vreo eroare stocata, mi-ar fi aprins check engine.

in fine, poate aia pe la reprezantanta sa aiba vreun tester mai destept cu care sa o stearga. nu ma deranjeaza asa tare, de vreme ce abs-ul merge. doar ca e naspa martorul ala in bord, plus ca toti care se suie in masina ma intreaba acelasi lucru: "da' de ce nu merge ABS-ul?" :D

sharpe 02-11-10 05:12

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
stie cineva care-i procedura de "dat ceasu inapoi" la obc-ul simplu cu 7 butoane? de fapt de modificat ora:minut

ravenclaw 02-11-10 07:25

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
si eu am problema asta.... cred ca cel mai simplu e sa scoti borna la baterie

Crystiano8 02-11-10 08:00

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
Quote:

Originally Posted by sharpe (Post 3777326)
stie cineva care-i procedura de "dat ceasu inapoi" la obc-ul simplu cu 7 butoane? de fapt de modificat ora:minut

apesi pe butonul de la OBC(ora\dat)si tii apast pana incepe sa palpaie cele 2 puncte de la ceas dupaia apesi pe cele 2 butoane de sub ceas sa reglezi ora respectiv minutele apesi pe (set tot de la OBC)si reglezi si data la fel din cele 2 butoane de sub ceas si apesi iar butonul set si e gata :D

trusca 02-11-10 08:47

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
si eu am becul de la placute aprins ...dar le-am schimbat placutele cu unele noi ...oaree dc nu s-a stins ...sau ce ar trebui sa fac sa se stinga ?sa imi fi atins vreun senzor ceva?

FireBlad3 02-11-10 10:23

Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36
 
daca ai schimbat placutele tarziu si a ajuns senzorul sa frece pe disc trebuie si el schimbat.....am schimbat si eu zilele trecute setul de placute fata si senzorul (e numai un senzor pe fata)...acum nu mai sta aprins in bord




cine e in domeniu si poate sa imi spuna si mie daca pot pune un alternator mai mare (peste 100amperi) pe un 316 1.6 '96 ?, de la ce modele se potrivesc ?ce marci ? pe ea acum am un 80A Valeo care nu mai incarca la capacitate(13V max)....


All times are GMT +2. The time now is 18:34.

- Copyright 2026 4Tuning