![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
ce diferente sau avantaje sunt intre benzina Efix 95 benzina Alto 101 de la Rompetrol? |
Re: Benzina sau motorina ?
Diferenta este la pret, la miros si la cum trage masina. Daca ai 50CP nu prea o sa simti mare lucru, daca ai 100CP parca parca, daca ai 300CP si o pui pe dyno o sa vezi cativa CP. Si sunetul motorului difera de la o benzina proasta la una buna si evident consumul. Aia de la Petrom mi se pare ca zboara intr-o veselie si nu sunt singurul.
PS @ bluey - nu e chiar asa, majoritatea motoarelor diesel noi sunt foarte sensibile la calitatea motorinei, pui ceva de calitate indoielnica si o sa bagi bani in motor destul de repede. Filtrul ala are si el rolul lui dar nu poate transforma o motorina plina de gunoaie, apa, fara aditivi si cu cine stie ce alte ingrediente in Alto 55 oricat de des l-ai schimba. Chiar si TIR-urile moderne sunt sensibile la motorina proasta. Am un prieten care trebuie sa schimbe un injector de Renault (36 milioane) si pe un Iveco Stralis cineva deja le-a schimbat pe toate (undeva la 200 milioane), de atunci numai motorina de peco intra in TIR, s-au lecuit. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
deci povesti cu motorina de Petrom si Lukoil auzi la tot pasul unii ca e cea mai buna altii ca strica injectoare eu zic ca nu conteaza de unde o bagi ci cine lucreaza acolo daca lucra gheorghe si arunca 5 galeti de apa sau cine stie ce mai face asta e.. |
Re: Benzina sau motorina ?
Carburantul de la Petrom nu e cel mai stralucit. Zilele astea am avut tangenta si cu motorina lor, am avut pe mana masina unui prieten (320d steptronic) pentru cateva zile. Avea in rezervor motorina Petrom, am terminat-o pe toata (cred ca mai erau maxim 2 litri) si am alimentat de 100 lei de la Rompetrol cu Alto. Diferenta era vizibila, orice nesimtit si-ar fi dat seama si consuma si mai putina. M-am plimbat de 100 lei de mi s-a acrit in timp ce sfertul ala de rezervor de la Petrom s-a evaporat prea repede.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
La MOL curge destul de greu, chiar si la Petrom. La Rompetrol ceva mai repede, cel mai repede mi se pare la PetromV. Sigur nu este asta un criteriu de calitate decat intr-o situatie ca cea de sus, unde la o pompa e filtru iar la alta nu este desi e cam greu de crezut.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Stiu ca e greu de crezut, dar la ce oameni avem in toate domeniile e de asteptat. Uitati-va numai la unele service-uri ale marcilor celebre ce oameni lucreaza acolo, daca ar lucra numai mecanici si ingineri straini ar fi o treaba dar asa romanii nostri au tendinta de a "maneliza" tot ce prind. Ca un exemplu: ce reprezinta BOSCH, OMW etc in Romania si cum e vazut in Vest.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Incredibil unde a ajuns si aceasta discutie !!
Apropo de benzina de 95 si cea de 100 . Incercati la motocicleta sa vedeti acolo diferenta intre ele :D Cu benzina de 100 zici ca zboara, e o diferenta mare dar cred ca o si consuma mai repede :D. |
Re: Benzina sau motorina ?
Nu am incercat la motocicleta, dar la scuter efectul e opus. Cu benzina buna merge cam 90, si cu benzina proasta merge cam 95, si are si acceleratie mai buna.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
rapoarte de compresie mai mari
|
| All times are GMT +2. The time now is 07:03. |
|
- Copyright 2026 4Tuning