![]() |
|
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
1 Attachment(s)
AJUTOR ! Cine ma poate ajuta cu poze cu fosta masina a lui MArcel Stan!
Ma rugat actualul proprietar daca il putem ajuta . Multumesc si astept! MARCEL STAN R 12 GORDINI NR DE IMATRICULARE 7-B-484 |
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
Quote:
|
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
1 Attachment(s)
Especialy for Mr. Nemtanu o adresa unde oameni calificati in sport auto (sper sa nu se supere moderatorii, dar nu este reclama la alt forum...este o informatie pe specific) fac chestii constructive si se agita sa fim informati CORECT !
http://www.puru.de/pff86.html si uitete la rubrica de la sfarsit cu clasamentul sa vezi si romanii care sau batut cu balaurii din CPP... Gesamtwertung Formel Easter bis 1300ccm si cursa de la Schleitz 1986 http://www.balticrace.lv/?l=3&mu=149&news= si clasamentul final CUPA PACII SI PRIETENIEI 1986 / 5 Etapa Nr: 5. Schleiz (DDR) Cup of Peace 1.-3.8.1986 Formel Easter 1300ccm 12 ture = 91.572 km la Start 29 la Finis 20 masini 1. Bernd Kasper /DDR / MT 77-1 /35:20.9 = 155.434km/h 2. Vaclaw Lim /CSSR /Avia /35:21.7 3. Heinz Siegert /DDR /MT 77-2 /35:44.2 - - 15. Eugen Peteanu /Rumänien /-1 tur 17. Cornel Bibiri /Rumänien /-2 ture 18. Tibiriu Gideaon /Rumänien /-2 ture. cel mai rapid tur : Lim 2:54.2 = 157.701 km/h Clasament natiuni: 1. DDR 2. CSSR 3. Rumänien 4. Polen 5. UdSSR 6. Ungarn in poza in stanga lui Eugen eram eu cu masina rosie... |
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
postul de mai sus lam bagat special pt cei care nu stiu cu ce se mancau Easterele atunci...asa cum am mers noi pe acele "dispozitive" rudimentare sunt de acord, dar curajul de a merge pe ele era mai presus de riscuri....am iesit pe locul 3 la natiuni, iar mielu ala de sebastian sa stea in banca lui sasi vada de de electronica lu' peshte, ceea ce inseamna ca eram si noi acolo o echipa a Romaniei gata de bataie cu toate neajunsurile tehnologice de atunci...era pasiunea si dorinta de a ne bate cu cei mai tari...asa inveti automobilsmul sportiv...NOTA BENE !
|
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
Hallo Cornel
Artizanul care a conceput masina lui Werner(barcheta)este Stefan Meszaros acelasi care a conceput shi esterele.Daca doreste cineva amanunte despre barcheta sau esterele de la Resite cea ce stiu pot sa postez cu drag Tibi Gedeon |
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
Quote:
Cu acelaşi drag, te aşteptăm cu amănunte şi cu orice alte chestiuni interesante Tibi. Rusănescu |
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
Asteptam si multe poze de la Tibi!!!:D
|
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
Quote:
Chiar asteptam sa postezi ! E normal sa veniti cu noutati, cu amanunte specifice din acei ani ! |
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
Quote:
|
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
Sa intamplat imposibilul pe acest forum....AM RUGAT MODERATORII SA LASE MAI MULTA LIBERTATE DE EXPRIMARE PE AICI...se pare ca e de bine...incep sa apara oameni, fosti piloti cu rezultate, astept sa apara si Mihai Iancovici din America (baiatul regretatului +rip STEFAN IANCOVICI) baiatul lui GEORGE PREOTEASA(cu care am vb tot pe PM), Eugen Peteanu, Luci Hora, cu pareri personale...din pacate toti ma contacteaza pe PM din cauza ca nusi pot exprima liber opiniile aici...cu buna vointa si exprimare libera se poate rezolva si afla niste info foarte pretioase...ramane la latitudinea moderatorilor...dar sa nu ne lasam condusi de evolutia sportului auto de acum si de regulamentele draconice care sau facut...ce sa facut atunci a fost FOARTE BINE si sa facut cu priceperea noastra de mecanici si piloti
Multumesc de intelegere!!! |
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
Cornele, noi am mai avut discutii despre libertatea exprimarii, pe care eu, personal, nu vreau si nici nu consider ca o ingradesc. Da-mi voie sa ma indoiesc de cele spuse de tine, cum ca ti-a spus vreunul din cei enumerati ca le-a fost ingradita libertatea de exprimare, din moment ce NU au postat nici macar un mesaj. Sper sa ca niciunul din cei mentionati de tine sa nu se ascunda sub userul zbvz, pe care cu mare placere l-am banat :)
|
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
Quote:
|
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
hallo la toti care iubesc sportul cu motor
in primul rand va rog sami iertati greselile gramaticale sau cele de exprimare Draga Cornel imi pare bine ca ai ramas lafel de entusiast ca pe acele vremuri cea ce scri tu este adevarat,din ce am invatat atunci traiesc eu astazi eu lucrez ca sef de atelier service la BMW din pacate Werner este departe de mine,dar vorbesc cu el la telefon dae si el a inbatranit(ca noi toti) si acum cateva detali technice barcheta cadru teava rotunda sudata parbriz D1300 motor Alfasud boxer 4 cilindri,racit cu apa,2 curele dintate,2 carburatoare Weber,ambreiaj original,cutia de viteze alfa,5 trepte cu rapoarte modificate(spezialitatea lui Werner)doecamdata atat in cea ce priveste pozele am sa caut dar multe sant deja postate daca mai sant intrebabari,indiferent de care,daca pot va raspund cu placere sper ca nu va plictisesc prea tare cu drag Tibi |
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
1 Attachment(s)
Stai linistit Tibi ca nu plictisesti pe nimeni, iar eu personal ma bucur ca ai aparut aici in mica familie de fosti piloti, mecanici, arbitrii si nu in ultimul rand sefi de federatie, care mai depanam si noi amintiri despre cum se facea sportul auto atunci si in masura in care putem sa dam un sfat bun tinerilor piloti o facem cu placere...orice informatie chiar despre Easterul tau, date tehnice si poze sunt aur pt noi...sa auzim de bine !!!
pana una alta ia de la moshu' o poza cu tine facuta de nevastamea :) |
Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
Hallo
Poze am sa caut,din pacate au ramas multe in tara cind am plecat. Easterul meu au fost de fapt 3,primul din teava sudata facut impreuna cu Tibi Ciurciu,im primul an eu am mers numai la coasta am avut numai licenta de coasta.Mai multe amanunte data viitoare Toate cele bune la toti Tibi |
| All times are GMT +2. The time now is 21:39. |
|
- Copyright 2026 4Tuning