Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung) (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/120585-dacia-sport-no-281-84-planuri-termen-lung.html)

PH 33 RNR 06-07-12 15:59

Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
Quote:

Originally Posted by popasan (Post 5092580)
Daca tot e canicula, mai punem un electroventilator :-) + o poza cu supapa de Alpine cu problema vs. una noua.

radiatorul este de dacie?mi se pare mai lung

b08ygs 06-07-12 17:14

Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
Quote:

Originally Posted by PH 33 RNR (Post 5092848)
radiatorul este de dacie?mi se pare mai lung

De Dacia Nova, nu are gura de umplere si este mai mare ca cel "mare" de Dacia 1310
Am si eu pe masina si este super bun:D

Cata_UNU 06-07-12 18:17

Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
Chiar aveai nevoie de 2?
Eu am racirea clasica si nu am probleme cu temperatura.

mesteru surubel 06-07-12 19:15

Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
2 Attachment(s)
ca o paranteza , radiatorul cel mai mare de 1310 cu umplere pe sus , daca nu ma insel este mai gros ca cel de nova , lungimea se vede din poze

PH 33 RNR 06-07-12 22:08

Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
Quote:

Originally Posted by Cata_UNU (Post 5092978)
Chiar aveai nevoie de 2?
Eu am racirea clasica si nu am probleme cu temperatura.

nu conteaza e smekerie ce a facut el acolo bv bv

BH 59 FIF 06-07-12 22:44

Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
Smecherie ca smecherie, da' unde pui radiatoru' de oloi? Nu pastrezi look-ul de Alpine Turbo? Si eu am in cap sa mai pun un ELV, da' il trantesc in fata radiatorului.

cheluakame 07-07-12 01:33

Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by tehkid (Post 5092737)
siguranta este neaparat necesara? ma gandesc odata ce exista releu..:)


P.S. pentru un singur ELV nu ai schita?:D

Da, siguranta este necesara. Ea are rolul de a "sari" prima in caz de scurt-circuit sau supra-sarcina.
Releul are doar rolul de a prelua amperajul, nu are nicio treaba cu scurt-circuitul. ELV are nevoie de ceva amperi, putere pe care termocupla nu o poate "suporta". Daca nu ai folosi un releu, dupa 2-3 minute de folosire, contactele din termocupla s-ar topi.

Pentru un singur ELV, elimini jumate din schita, ramane doar un releu cu un ELV si termocupla cu 1 pozitie.

P.S. Daca mai ai nevoie de ajutor, da-mi un pm, sa nu facem offtopic aici.

popasan 07-07-12 08:57

Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
@ BH 59 FIF - O sa-l pun, ori in fara radiatorului, ori ca SGM'u :-) ii fac eu loc.

julaikos 07-07-12 15:59

Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
O mica precizare,pinul 88 nu exista pe relee,este 86 :-P

popasan 10-07-12 19:27

Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
2 Attachment(s)
Termostat de 75, de "origine" cu holograma :lol: si am schimbat rezervorul de benzina cu unul nou, facut acum multa vreme.

bigathebest 10-07-12 19:33

Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
se mai gasesc la magazine??

popasan 10-07-12 19:41

Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
Eu am sunat la reprezentanta Dacia si au zis ca nu au pe stoc (la Alba Iulia), dar la Cluj aveau, sau la magazinele de import.

bigathebest 10-07-12 19:43

Re: Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
aha..si cam cat a costat...? ca al meu deschide pe la 90..

popasan 10-07-12 20:37

Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
La Dacia 20lei, la import 28lei, iar in piata de vechituri 10lei.

popasan 11-07-12 19:10

Dacia Sport No.281 '84 (cu planuri pe termen lung)
 
4 Attachment(s)
Si daca in macheta am scaune scoica si centuri, primul pas facut in privinta asta fiind una bucata scoica :-)


All times are GMT +2. The time now is 22:40.

- Copyright 2026 4Tuning