Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

D_DooM 23-03-08 12:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io am 1.50 RC3 si am 9 ... app .. cine stie sa modeleze nsite aripi d inger/demon ?? :D

Cobra2007 26-03-08 23:44

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cine imi poate spune si mie va rog frumos, de unde pot marii densitatea de shadows la skylight.

D_DooM 02-04-08 01:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
care ma paote ajuta si p mine q o masina mid/high poly care sa aibe un interior ?? ... k vreau sa vad qm sunt facute laturile intre interior si exterior ... qm sunt modelate anumite lucruri .. etc .... p post d referinta sa am :D

Pion33r 02-04-08 11:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
3d modelshttp://sw-in.narod.ru/ pe partea stanga 8)8)
pt mau multe linkuri intrati aici http://www.vray-materials.de/forum/s...ead.php?tid=39

D_DooM 02-04-08 11:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
si nu imi traduci si mie :D

Pion33r 02-04-08 12:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by D_DooM (Post 1460623)
si nu imi traduci si mie :D

habar nu am :dizzy::dizzy:

D_DooM 02-04-08 16:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
miam dat seama d cam c e p acolo .. ms :)

Cobra2007 05-04-08 12:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
hai baieti ca la asta va pricepeti toti f bine si va cer si eu ajutoru ca deobicei...ce sa fac, noob si eu...incerc sa avansez:D Cum pot baga slow motion intr-o animatie ? spre ex, am pus o camera care se misca in juru unui obiect sau unei masini...si vreau sa se miste mai in "Reluare" ma intelegeti voi...si vreau sa stiu CUM? :-)
thx, sanatate;)

D_DooM 05-04-08 12:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
uite aici .. park asta era
http://www.3dlessons.com/tutorials/B...x-5-02998.html

Cobra2007 06-04-08 01:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mane ok am inteles ideea cu chestia asta, dar am lasato balta si m-am apucat de un tunel virtual....o camera care se plimba prin tunelu acela, dar chestia e ca in momentu in care dau play se misca f rpd, si vreau sa se miste mai lent....de unde pot face asta ?

ruver 06-04-08 07:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
asta se face cu ajuroru numarului de freimuri care le are animatia cu cat numaru e mai mare cu atat animatiea e mai lunga si respectiv se misca mai incet... mai intervine si FPS (Frames Per Second) care te poate ajuta sa mai scapi scazi timpul de randare... dai ai grije daca scazi acest numar prea mult o sa ai o animatie sacadata... pentru o calitate video destul de bune se foloseste 23.976 FPS... dar asta inseamna un timp de render destul de mare....

Cobra2007 06-04-08 13:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ruver in tocmai asta am si facut.Am pus frameuri de la 0 pana la 100 si m-am dus la time configuration si am dat la speed pe cea mai mica 1/4x.Chestia ciudata pe care nu o inteleg, in max se misca incet si frumos, si cand a terminat de randat animatia.....facea ca toti dracii, mergea f rpd :|

mba 06-04-08 13:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si eu o intrebare....tot cu animatia....
cum pot sa fac sa mut pivotul in timpul animatiei...adik vreau sa invart 10 framuri o chestie in jurul la un punct...si urmatoarele 10 framuri in jurul la alt punct ...cum fac??? k nu ma lasa ...cand il modific il modifica pt toata animatia... cum se face??? pls

D_DooM 06-04-08 14:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu prea ma pricep la animatii ... da' incearca k rtirea sa o faci mutand u obiectul nu bazandute p pivot ... nush sati zic altfel

Mihaitza_fullspeed 06-04-08 20:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io cum fac sa ma inscriu:)),,LOL,,cum fac tuning virtual:)),,cn vrea sa ma ajute shi pe mn sa intre pe id mihaitza_fullspeed :D

Cobra2007 07-04-08 11:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1468659)
ruver in tocmai asta am si facut.Am pus frameuri de la 0 pana la 100 si m-am dus la time configuration si am dat la speed pe cea mai mica 1/4x.Chestia ciudata pe care nu o inteleg, in max se misca incet si frumos, si cand a terminat de randat animatia.....facea ca toti dracii, mergea f rpd :|

la mine stie cnv raspunsu ? va rog mult, makr explicati-mi din screenshots ca sa inteleg mai bn.Mersii frumos, sanatate.;)

ruver 07-04-08 11:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu ti-am explicat
de exemplu alegi sa ai 24 fps adica la 24 frameuri fac 1 secunda daca u ai decat 100 de frameuri atunci animata ta va dura 100/24= 4.16 sec....
ajustand numarul de frameuri cresti durata animatiei
sa zicem ca vrei o animatie de 30 sec la 24 fps atunci trebuie sa ai 30x24... 720 frameuri
spec ca acum ai inteles... deci mai multe frameuri inseamna mai mult timp in animatie si respectiv mai mult timp la randat... asta este cu animatile... pt. 30 de secunde ajungi sa randezi si 24 de ore... poate chiar mul mai mult
apropo nu trebuie neaparat sa ajustezi speed-ul

Cobra2007 08-04-08 13:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
ehe, uite mi-a iesit :D pakt insa ca nu e tot filmuletzu pt ca dura ff mult randarea :rolleyes2.Ruver tie cat ti-a luat animatia aceea cu Alfa ?

ruver 08-04-08 16:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ham nu mai tin minte exact pai am avut vre-o 600 de frameuri, o medie pe frame intre 1minut si 15 minute.... in total parca a durat vre 20 de ore sau mai putin nu stiu exact
+punerea la cap la cap... am lucrat la ea vre-o 2 zile cu totul... (nu non stop :))

Cobra2007 12-04-08 00:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
cum pot vizualiza umbra in viewport ? am vazut cateva screenshot'uri pe google, dar n-am gasit si cum se face.

Cobra2007 21-04-08 16:20

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1480407)
cum pot vizualiza umbra in viewport ? am vazut cateva screenshot'uri pe google, dar n-am gasit si cum se face.

please...nu stie nimeni ?:cry:

D_DooM 21-04-08 16:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io nam nici cea mai mik idee .. dc aflii spunemi si mie k pare folositor:)

Cobra2007 23-04-08 22:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by D_DooM (Post 1495324)
io nam nici cea mai mik idee .. dc aflii spunemi si mie k pare folositor:)

gata mane :D am aflat .....at least :rolleyes2
deci : tre sa ai 3dsmax 2008 (versiunea 3dsmax 9 nu are optiunea respectiva)
@Pui o sursa de lumina (oricare sursa) dupa care dai click dreapta pe ea si te duci la > Viewportlighting and shadows > viewport shading > selectezi BEST
@si tot din acel meniu trebuie selectat > Enable viewport shadows selected.
Bafta !

Spookie 24-04-08 05:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Am si eu o problema.. nu stiu pe ce am apasat dar a disparut o bara de sub optiunile alea de sus "File edit tools group views create.." acolo aveam undo , move , mai multe optiuni care ma ajutau foarte mult , are cineva idee cum o pun inapoi ? :D

Cobra2007 24-04-08 11:08

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Spookie (Post 1499959)
Am si eu o problema.. nu stiu pe ce am apasat dar a disparut o bara de sub optiunile alea de sus "File edit tools group views create.." acolo aveam undo , move , mai multe optiuni care ma ajutau foarte mult , are cineva idee cum o pun inapoi ? :D

probabil ai activat "expert mode".....incearca ctrl+x

Spookie 24-04-08 12:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Nup , nu era de la ctrl+x , am dezactivat de la toolbar optiunea tools.. :) ms oricum :p

Cobra2007 24-04-08 22:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
stie cnv cum pot scoate efectu de smoth pe un material ? .....as vrea sa pun la masina ca sa iasa reflexiile de la soare mai "smoth" :D

D_DooM 25-04-08 09:37

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
unde e parte q reflexia la material ai IOR park (daca folosesti q fresnel) si umblii la IOR acu nu mai stiu daca trebuia sa fie mare sau mic k sa iasa smooth .... incearca

IuLiaNo 07-05-08 00:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Scuze de off topic. ma poate ajuta cineva cu blueprint-urile la bmw e30 ?

no limits design 07-05-08 00:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
.................................................. ......

Cobra2007 14-05-08 00:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
stie cineva cum pot atasa un cerc din sectiunea shapes, la un Box :???: ca am incercat....si am vrut sa fac un fel de difuzor pt o boxa si nu-mi iese.....

mba 20-05-08 21:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
am un problem ... miau intrat sagetile la apa ... adica sunt mai mici decat normal... am mai vazut intrebarea asta pe undeva...da nam gasito... sper k pricepeti...si stiti.
...voi participati la concursu de la peugeot? :D

D_DooM 21-05-08 18:46

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
apasa x ;)

mba 21-05-08 19:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu e de la x....:D is mai mici decat normalu ...si nush cum se fac la loc:((

cris_max 22-05-08 14:49

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
apasa "+" sau "-" ca sa le maresti, respectiv sa le micsorezi.

"X" este pentru a le activa/dezactiva.

mba 22-05-08 16:12

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
dap...merci cris ..am incercat si eu + si - ...da alea de la num ... la astea nu mam gandit :D ... ms

mba 25-05-08 15:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mno..alta problema acuma ...
cand folosesc VrayLightMtl trebuie sa fie activat GI ... se poate folosi si fara? dak da ...cum?? dak nu folosesc GI ?? k au fost niste sfaturi pe aici ca ar fi mai bine fara ...dar am nevoie neaparat de "becurile " alea... sau stiti alte metode d a imita lumina d la bec/neon

ps: eu sunt singuru care am probleme??? sau singuru care mai lucrez in 3d max???

D_DooM 25-05-08 16:35

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mie imi merge materialul fara GI .. mi se pare k ar trebui isa mearga chair p default .. da' depinde si c rezultat doresti

Cobra2007 27-05-08 23:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
stie cineva care sunt pasii pentru a creea un covoras pentru interior ???

GRIGO 30-05-08 19:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
baetii ce ziceti pornim edition 4 ? :D asa amical intre noi :D


All times are GMT +2. The time now is 15:24.

- Copyright 2026 4Tuning