![]() |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
https://www.youtube.com/watch?v=JpduH...e=channel_page https://www.youtube.com/watch?v=8GSCM...e=channel_page https://www.youtube.com/watch?v=Zovj-...e=channel_page cat de sigur esti ca nu exista?? |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Alea da reprize scurte, haha. Ceea ce ma face sa ma intreb, cu riscul de a pune o intrebare de-a dreptul pionereasca. Oare nu ar avantaja motorul, cu evidenta diferenta absolut enorma de putere fata de stoc, de niste rapoarte modificate in conformitate? Pana reuseste boxerul meu sa dezvolte cuplul necesar pentru a termina treapta 1, Sebastian a ars-o deja pe-a treia :lol:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
alea sunt treptele stock de la cutia de sti de 2.0...jdm style cu a 5-a si a 6-a putin mai lungi pt europa/america nu stiu exact cum e dar e ceva la genu 1-40 2-80 3-120 4-160
la stiul de 2.5 sunt mult mai lungi 1-45 2-95 3-140 4-180 pe acolo +/- 5km la fiecare depinde unde schimbi |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Vai, da` ce mergea Elodia cand traia, domnu` Dan
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Va rog sa mi scuzati tupeul de a posta in acest topic si daca se poate sa mi exprim si eu o mica parere. Sunt vechi pe forum de aproximativ 3-4 ani , il citesc pentru ca incerc sa invat cateceva despre tot ce tine de tuning . Din tot ce am citit pe acest topic am vazut ca masina e modificata din punct de vedere tehnic si nu estetic. Am vazut ca sunt si unele persoane care nu cred ,ca aceasta masina exista si in realitate , ori cele 4 filmulete dovedesc exact contrariu , dar cel mai important e filmuletul cu acea cursa dintre sebastian si ono , unde acel porsche din cate stiu eu are [avea ] aproximativ 700 de cai putere in acel moment si din cate se vede in filmulet , sti ul sa tinut la egalitate cu el. Stiu ca sunt mai multe variabile [ greutate , rapoarte cutie de viteze , etc] , dar totusi se poate face o idee despre puterea sti ului , cu toate ca a trecut aproape un an de cand a fost urcat filmuletul pe youtube.
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
Pe urma..`toata lumea` se ia de Sebastian pt ca el este cum este.. Bashini la maxim si nimic concret. Daca ai observat, cred ca a batut recordul la ban-uri pe forumuri. Gata, nu mai postez aici pt ca el nu poate replica avand ban probabil si de la Microsoft, sa nu mai poata accesa nimic. Adevarul e ca noi doar vorbim..dar sa vedeti cand o iesi Elodia cu 19.000 de cai...dar de fapt nici asta nu conteaza pt ca oricum nu se da cu nimeni, ea fiind construita sa fie expusa la muzeul tehnicii. Bafta multa Sebi, e gata loganul de cupa? sau si aia iese pt sezonul 2033? |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Si tu ai dreptate in ceea ce spui oarecum , ca masina e abia vazuta , sau ca dureaza de prea mult timp proiectul , dar aici e in functie de modul fiecaruia de operare. Am citit topicuri despre masini foarte reusite din punct de vedere mecanic , exemple sunt destule , gen fosta dacie sgm , marius txa , baiatul cu acel coraddo din iasi ,x ray ,uga etc. Cel putin eu sunt impresionat de complexitatea unui proiect decat ca , a cumparat-o respectivul din reprezentanta cu n cai putere sub capota din fabrica , mai degraba urmaresc un proiect cu interes cand se pleaca de la o masina de baza , si prin multa munca , pasiune , efort financiar rezulta un produs final fenomenal din punct de vedere tehnic . Am vazut ca sebastian are un numar impresionant de ban-uri dar motivele exacte nu le stiu. Oricum dupa cum observi si tu pe acest forum oriunde te uiti , majoritatea isi expun masinile ca "proiect" gen o folie , o janta , un eleron , eventual un soft si gata proiectul. Cat despre ce are sebastian de gand cu masinile respective , e problema lui , mai degraba tac si ascult, eventual intreb unde nu am inteles , decat sa mi dau cu parerea gen "da e frumoasa masina" . In fond fiecare om are orgoliul si mandria lui , poate de asta apar si divergente intre anumite persoane.
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Stiu ca nu e o comparatie foarte reusita dar: aveti idee cati il injura inca pe Ceausescu?
Si el a fost o perioada nr1 si saracu nici dupa ce a murit nu a scapat :D La fel si Basescu este injurat si mancat de fund de extrem de multi acum si probabil mult dupa ce nu va mai fi la putere. La Sebastian se pare ca e victima propriului succes (indiferent cat a fost si daca va mai fi ) si a publicitatii extrem de agresive pe care si-o face. Probabil daca era mai discret cu acel Subaru acum nu mai existau 44 de pagini pe acest topic din care probabil 80% sunt vorbe urate la adresa lui. Pana una alta masina inca nu a fost distrusa deci orice este posibil :) |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Nu va faceti griji masina este in stare perfecta.
In acest moment nu este la potential maxim insa nu va faceti griji pentru ca noi stim ce avem de facut, indiferent de gura targului pe care o poti astupa doar cu pamant. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Mi se pare o tampenie sa argumentezi de ce masina e un proiect atat de lung. Asta nu inseamna decat ca pur si simplu posesorului ii place sa munceasca pe ea cu dedicatie. O masina e terminata doar atunci cand posesorul decide asta, caci in realitate nu exista limita decat cea dictata de bani, timp si dedicatie. Cand Sebastian trage linie si spune "masina asta e gata" practic inseamna ca e pregatit sa se mute la alt proiect. Si vad ca nu vrea sa o faca inca si, ca posesor Subaru, il inteleg perfect.
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Sa asta era ideea si daca nu ma preseaza nimic sa o fac repede nu am de ce sa ma grabesc ca sa fac compromisuri.
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
ma bag si eu.....
te-am stimat si admirat la multe curse castigate, insa la partea cu nu ma preseaza nimic, aici nu prea mai sunt de acord cu tine. au aparut masini extrem de puternice la noi si daca Subaru tau este ceea ce credem majoritatea ca este, ar fi frumos din partea ta sa demonstrezi celor care te contesta ca lucrurile nu stau asa . Exista locuri unde poti face asta , legal.Cred ca si pana o cronometrare oficiala ar spune mult.( daca nu suficient) pana atunci lasi loc la tot felul de interpretari si discutii interminabile. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Am trecut demult de nivelul lacare trebuie sa demonstrez ceva cuiva.
Daca are sa fie ceva tentant si de nivel bun cu siguranta am sa fiu la start. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Poate cel mai raid 4x4 din tara nu e ...dar poate cel din categoria lui , tot ce e posibil ..... imi place sa vad o concurenta prieteneasca intre anumite firme de tuning ...dar totul in scopul de a si imbunatati performantele masinii si nu pentru orgoliul fiecaruia ...ca asa nu ajungem nicaieri ... parerea mea !!!!
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
:)))))))))))))))))))))) iti jur ca am ras pe burta cand am citit asta.,....... tu nu intelegi ca masina asta e de fapt o fantasma????? |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
In acest moment se poate considera cu energie zero, proiectul este in dezvlotare.
Dar cu toate astea in urma cu cca 3 ani masina accelra cu mult mai repede decat o poate face vreuna si azi, in Romania: https://www.youtube.com/watch?v=9AOBPl7d0lE Ulterior au intervenit alte faze care au permis performante superioare. A intervenit si un accident tehnic datorat unui cumul de erori mecanice de etansare. S-a dezvoltat si a cedat turbina. Acum este in linie dreapta! |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
succes .as vrea sa o mai vad pe strada.
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Si noi vrem asta, doar ca nu se poate rezolva batabd din palme.
Ma bucura faptul ca apar masini puternice si sper sa urce mai sus decat au demonstrat deja si poate o sa gasim un adversar pe masura. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Bai voi chair nu stiti cand sa va opriti din aberatii???
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Acum am vazut si eu acest topic,nu pot spune decat ca masina asta exista si modificarile precizate anterior de propietar la fel.Este si normal sa intarzie foarte mult munca la o asemenea masina,eu am un prieten cu un subaru asemanator dar cu modificari mai mici decat acesta in lucru si nici pana in ziua de azi nu este gata dupa 1 an de munca,si este departea de a finaliza proiectul.
Bafta cu proiectul! |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
bafta cu proiectul |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
oare R35-ul de la Exilis nu este tentant?
intreb doar de curiozitate |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Nu, pentru ca nu s-a calificat ! :lol:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Asta da raspuns :)))) ....totusi ar fi o confruntare interesanta !!! asta depinde si de proprietari nu doar de noi :D
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
masina asta ar fi avut sanse sa faca spectacol poate acum vreun an jumate doi...acum nu mai are sanse la ce se gaseste pe "piata"
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
Eu zic ca atunci cand va iesi masina, daca va mai iesi, nu o sa fie nici in primele 3 din tara. Daca se va dovedi contrariul, o sa imi cer scuze. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
Din fericire pentru propietar a terminat orice concurenta.:lol: |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
ok,
KOE in Romania. Nu ai mai scris de ceva vreme pe aici.....a aparut mai mult decat un concurent care si mai mult vizeaza ( si detine) locul 1 in Romania. Ai spus ca atunci cand consideri ca o masina te va face sa fii la start, o vei face. Cred totusi ca ne aflam in acel moment.Va fi sau nu prezenta la start in KOE? |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
ma macina conceptia asta ciudata.....un forum cu 10mi de posturi si nici macar un timp cronometrat.pacat nici o masina nu rasare dintr-o data cu un timp de 10 secunde.iarasi pacat ca probabil ar fi fost cea mai puternica masina din ro dar acum eu personal ma indoiesc,doar daca ar scoate sub 10 sec ceea ce ma cam indoiesc.
nu dedici un topic unei masini care o tii ascunsa la fel cum nu modifici o masina ca sa demonstrezi ceva. pe de alta parte e de apreciat munca totusi pacat de conceptie |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
ok, Gogu, daca esti in masura( se pare) sa dai raspunsuri pt Sebastian, poti raspunde la obiect si nu in acelasi stil cu care am fost tratat si eu ( de altfel printre putinii inca admiratori) la o intrabare simpla?
IN CAZUL in care KOE va fi in Romania, STI-ul se va afla la start vizand locul 1 ? da, sau nu...... |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
gogu, atunci o luam altfel.....
exista masini care au demonstrat si care functioneaza....asta e o CERTITUDINE....la fel a spus ca va fi la start cand va fi cazul..... acum poti da un raspuns unei certitudini? va fi la vreun start cu una dintre masinile care au demonstrat ceva toamna asta( si nu numai)....asta ca sa nu dau nume.... repet, nu stiu cine esti si in ce masura poti da tu raspunsuri pt Sebastian.... |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
o sa va suparati pe mine, dar eu nu am vazut STI ul argintiu in nici o competitie de drag cronometrata, deci nu stiu despre ce vorbesti.
sper totusi ca masina sa fie la start, pt ca inca cred ca masina e competitiva. Poate inchide multe guri daca a tacut si a facut. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
sau si acea masina o incadrezi la " nu creeaza probleme intr-o competitie de genul KOE, STI-ului argintiu. Nici macar nu sunt la nivelul fazelor anterioare de modificare " intreb din pura curiozitate ! Bafta la finalizarea STi'ului. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
Pe ce te bazezi cand faci afirmatia gratuita de mai sus? A fost el in paralel cu vreuna din masinile amintite? Nu mai vorbi din amintiri si din teorie ca sebi..esti frate cu el? A ZIS CA N-ARE CE DEMONSTRA NIMANUI SI FACE MASINA DOAR PT EL..Atunci de ce creati flame-uri cu posturi ca cel citat de mine..si dupa aia va mirati ca e banat sebi.. Bafta cu proiectul (secular) si vorbiti pe pista nu din carti si din calcule pe hartie. LE..fac pariu pe orice ca daca se tine KOE la bucuresti, sebi si inca 1-2 care sunt f rapizi in teorie n-o sa apara din motive "f intemeiate" pe care o sa le expuna pe forum drept scuze (patetice). KOE este f probabil sa se tina la buc contrar parerii celor care oricum n-o sa apara.. |
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 21:55. |
- Copyright 2026 4Tuning