Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Benzina sau motorina ? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/28777-benzina-motorina.html)

bluey 26-05-10 12:18

Re: Benzina sau motorina ?
 
Asta ete cu siguranta un mare dezavantaj.
Stim cu totii ca masinile pe motorina nu prind mai mult de 100km/h si motoarele se uzeaza mult mai repede decat cele pe benzina.
Si asta doar pentru ca au zona rosie la 5000rpm.
Indubitabil !!

dolb 26-05-10 13:02

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 3390903)
Asta ete cu siguranta un mare dezavantaj.
Stim cu totii ca masinile pe motorina nu prind mai mult de 100km/h si motoarele se uzeaza mult mai repede decat cele pe benzina.
Si asta doar pentru ca au zona rosie la 5000rpm.
Indubitabil !!

=))) buna gluma :D

Anyway cred ca Bryan , prin expresia lui, s-a referit la faptul ca un motor diesel are cuplul mai de jos si "isi da drumul "mai devreme decat un benzinar si ca nici nu tine mult :D

Bryan 26-05-10 13:03

Re: Benzina sau motorina ?
 
La asta m-am referit :-) ca se termina distractia tocmai cand te simti mai bine :-P

bluey 26-05-10 13:03

Re: Benzina sau motorina ?
 
Pai exact asta il impiedica sa prinda mai mult de 100km/h nu???
Urmand logica lui :)

dolb 26-05-10 13:17

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 3391045)
Pai exact asta il impiedica sa prinda mai mult de 100km/h nu???
Urmand logica lui :)

:) daca ramai in treapta a 2-a, dar daca bagi a 3-a te mai simti oleaca bine, apoi a 4-a si tot asa. Oricum, nu vad sensul discutiei.

adrian78bmw 26-05-10 15:29

Re: Benzina sau motorina ?
 
cred ca mitul Diesel incepe sa se prabuseasca la noi in aprilie s-au vandut
7 437 71.7% masini pe benzina si 2939 28.3% masini diesel din 10 376 de masini..

cavaliere 26-05-10 16:23

Re: Benzina sau motorina ?
 
Dar in Germania ce zice "mitul diesel"?
ps: piata noastra de masini noi este fix frectie in momentul de fata si nu constituie in nici un caz etalon pentru nimeni.

marius mihaescu 26-05-10 17:00

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3391588)
Dar in Germania ce zice "mitul diesel"?
ps: piata noastra de masini noi este fix frectie in momentul de fata si nu constituie in nici un caz etalon pentru nimeni.

germanii cumpara masini diesel pt a-si putea face treaba cu ele omorandu-le , iar cand acestea numai pot le scot la vanzare ... si le cumpara romanii nostrii :)) :P

BMnWA 26-05-10 17:37

Re: Benzina sau motorina ?
 
si iei etalon Germania dupa cum au vanzarile la masinile noi ? Compari veniturile, posibilitatile si contitiile de acolo cu ce este aici ? Aici este etalonul perfect tara ieftina si saraca (in mare parte) si vezi ce alege omul de rand , ce considera ca isi permite mai mult, un diesel cu consum mic sau o benzina tank & go. Este foarte simplu de ce se vand mai multe benzinare, dieselurile care sa fie cat de cat mai ok se fac abia dupa 96-97 si alea fiind la inceput fara nimica spectaculos doar un trai mai usor la pompa , pe cand benzinarele sunt de cand lumea , e normal sa se vanda mai multe masini pe benzina pentru ca sunt mai multe benzinare pe piata,poate daca erau 50% MAC si 50% MAS era altul rezultatul.

eMH 26-05-10 17:49

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3391588)
Dar in Germania ce zice "mitul diesel"?
ps: piata noastra de masini noi este fix frectie in momentul de fata si nu constituie in nici un caz etalon pentru nimeni.

Prin analogie, īn US sau Canada, ce zice mitul diesel? Eşti curios cāte maşini diesel au americanii? Şi oricum, la americani mai găseşti cāte un dizălache, dar īn Canada, cānd vezi o maşină diesel faci petrecere īn pijamale.

VladM 26-05-10 18:02

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by eMH (Post 3391746)
Prin analogie, īn US sau Canada, ce zice mitul diesel? Eşti curios cāte maşini diesel au americanii? Şi oricum, la americani mai găseşti cāte un dizălache, dar īn Canada, cānd vezi o maşină diesel faci petrecere īn pijamale.

Asta cam asa e,trebuie sa facem comparatii si exemple in tara noastra,nu exista factor de comparatie intre tari,ca daca e sa ne luam dupa pretul benzinei in US cred si eu ca le convine sa-si ia masini pe benzina. Chiar daca ambele masini ale mele sunt diesel raman la ideea ca benzina e mai presus decat dieselul la capitolul performante,dar nici cu un diesel nu ti-e rusine referindu-ne la motoarele de generatie noua. Avantajele diesel ar fi consumul,durata de viata,etc.

bluey 26-05-10 18:34

Re: Benzina sau motorina ?
 
Cica se scumpeste iar benzina saptamana asta. :)

Americanii care isi iau diesel au inceput sa isi produca singuri combustibilul din plante si uleiuri arse si tot felul de prostii ca sa scape de dependenta de pompe.Si le iese.
Daca maine s-ar dubla pretul carburantilor cati fani inraiti benzina vor fi ? Probabil aceiasi doar ca vor merge pe masini pe motorina.Si poti baga in rezervor o gramada de prostii ca dieselul tot merge.
As putea sa fac pariu ca ultimul harait de motor cu teava de esapament pe planeta asta va fi unul de diesel. :D

lord_wader 26-05-10 19:28

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by adrian78bmw (Post 3391474)
cred ca mitul Diesel incepe sa se prabuseasca la noi in aprilie s-au vandut
7 437 71.7% masini pe benzina si 2939 28.3% masini diesel din 10 376 de masini..

Asta pt. ca o masina diesel e mai scumpa cel putin cu 1000-2000E, numai ca la americani alta e treaba ei nu folosesc diesel pt ca la ei benzina e ca apa minerala la noi

a3ds 26-05-10 20:35

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by bluey (Post 3391845)
Cica se scumpeste iar benzina saptamana asta. :)

Americanii care isi iau diesel au inceput sa isi produca singuri combustibilul din plante si uleiuri arse si tot felul de prostii ca sa scape de dependenta de pompe.Si le iese.
Daca maine s-ar dubla pretul carburantilor cati fani inraiti benzina vor fi ? Probabil aceiasi doar ca vor merge pe masini pe motorina.Si poti baga in rezervor o gramada de prostii ca dieselul tot merge.
As putea sa fac pariu ca ultimul harait de motor cu teava de esapament pe planeta asta va fi unul de diesel. :D

Funny but true :)

Dieselul era super afacere cand era combustibilul la un pret rezonabil, acum s-au porcit producatorii si statele, este inadmisibil sa fie motorina la acelasi pret cu benzina, japca pe fatza, e ca si cand apa ar fi la fel de scumpa ca vinul.

Bogdan_mb 27-05-10 01:02

Re: Benzina sau motorina ?
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3392222)
Funny but true :)

Dieselul era super afacere cand era combustibilul la un pret rezonabil, acum s-au porcit producatorii si statele, este inadmisibil sa fie motorina la acelasi pret cu benzina, japca pe fatza, e ca si cand apa ar fi la fel de scumpa ca vinul.

avand in vedere procentul de benzina/motorina ce se obtine din petrol ar trebuii benzina sa fie mai ieftina, dar se pare ca nu este asa.


All times are GMT +2. The time now is 13:48.

- Copyright 2026 4Tuning