![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Asta ete cu siguranta un mare dezavantaj.
Stim cu totii ca masinile pe motorina nu prind mai mult de 100km/h si motoarele se uzeaza mult mai repede decat cele pe benzina. Si asta doar pentru ca au zona rosie la 5000rpm. Indubitabil !! |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Anyway cred ca Bryan , prin expresia lui, s-a referit la faptul ca un motor diesel are cuplul mai de jos si "isi da drumul "mai devreme decat un benzinar si ca nici nu tine mult :D |
Re: Benzina sau motorina ?
La asta m-am referit :-) ca se termina distractia tocmai cand te simti mai bine :-P
|
Re: Benzina sau motorina ?
Pai exact asta il impiedica sa prinda mai mult de 100km/h nu???
Urmand logica lui :) |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
cred ca mitul Diesel incepe sa se prabuseasca la noi in aprilie s-au vandut
7 437 71.7% masini pe benzina si 2939 28.3% masini diesel din 10 376 de masini.. |
Re: Benzina sau motorina ?
Dar in Germania ce zice "mitul diesel"?
ps: piata noastra de masini noi este fix frectie in momentul de fata si nu constituie in nici un caz etalon pentru nimeni. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
si iei etalon Germania dupa cum au vanzarile la masinile noi ? Compari veniturile, posibilitatile si contitiile de acolo cu ce este aici ? Aici este etalonul perfect tara ieftina si saraca (in mare parte) si vezi ce alege omul de rand , ce considera ca isi permite mai mult, un diesel cu consum mic sau o benzina tank & go. Este foarte simplu de ce se vand mai multe benzinare, dieselurile care sa fie cat de cat mai ok se fac abia dupa 96-97 si alea fiind la inceput fara nimica spectaculos doar un trai mai usor la pompa , pe cand benzinarele sunt de cand lumea , e normal sa se vanda mai multe masini pe benzina pentru ca sunt mai multe benzinare pe piata,poate daca erau 50% MAC si 50% MAS era altul rezultatul.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Cica se scumpeste iar benzina saptamana asta. :)
Americanii care isi iau diesel au inceput sa isi produca singuri combustibilul din plante si uleiuri arse si tot felul de prostii ca sa scape de dependenta de pompe.Si le iese. Daca maine s-ar dubla pretul carburantilor cati fani inraiti benzina vor fi ? Probabil aceiasi doar ca vor merge pe masini pe motorina.Si poti baga in rezervor o gramada de prostii ca dieselul tot merge. As putea sa fac pariu ca ultimul harait de motor cu teava de esapament pe planeta asta va fi unul de diesel. :D |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Dieselul era super afacere cand era combustibilul la un pret rezonabil, acum s-au porcit producatorii si statele, este inadmisibil sa fie motorina la acelasi pret cu benzina, japca pe fatza, e ca si cand apa ar fi la fel de scumpa ca vinul. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:48. |
|
- Copyright 2026 4Tuning