Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/99944-taxa-auto-masinile-rulate.html)

RIcKO 13-10-09 19:04

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
la bulgari cu ea......

reshizzo_s13 13-10-09 19:34

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
hmmm .. mie cam friga treaba cu bulgarii...

tiby120 13-10-09 20:24

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by DOHC16 (Post 2715831)
mai poti scade din valoarea taxei cum ca masina nu are A/C ,abs , etc unele optiuni . oricum din 7000 oricat ai scade tot mult o sa dea .

cum e treaba asta cu deprecierea? ca am si eu un golf 3...si m-ar interesa....poate ca dau totusi in judecata...dar ma intereseaza si asta cu deprecierea. ms

EaGle 13-10-09 21:48

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Eu stiu ca practic se face o cerere in care se cere sa se refaca testul care spune ce Euro ai. Nu pot da detalii, oricum se cam injumatateste taxa. Interesati-va si voi pe la RAR si astea ;).

roby wws 13-10-09 22:33

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
care ma ajuta si pe mine cu un raspla urmatoarea intrebare:care este cea mai viabila solutie sa incriu un bmw 635csi,an 88,optiuni dela piele,clima manuala,computer,geamuri electrice(ori mai fii dar nu mai stiu)+motorul de 628i
astep orice fel de propunere,si cat mai repede

reshizzo_s13 14-10-09 07:15

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
eu in cartea din germania imi scrie EURO1 si in romania am primit non-euro, pot face ceva contra?

KAY_ 14-10-09 07:32

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by tiby120 (Post 2716376)
cum e treaba asta cu deprecierea? ca am si eu un golf 3...si m-ar interesa....poate ca dau totusi in judecata...dar ma intereseaza si asta cu deprecierea. ms

citeste aici

KAY_ 14-10-09 07:40

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by roby wws (Post 2716808)
care ma ajuta si pe mine cu un raspla urmatoarea intrebare:care este cea mai viabila solutie sa incriu un bmw 635csi,an 88,optiuni dela piele,clima manuala,computer,geamuri electrice(ori mai fii dar nu mai stiu)+motorul de 628i
astep orice fel de propunere,si cat mai repede

Daca vrei numere de RO cauta una inscrisa uitata in ploaie sau lovita .la zeci de mii de euro taxa , deprecierea nu isi are rostu .Pe bulgaria da nu stiu conditiile acolo .

poze ai cu masina?

tiby120 14-10-09 12:44

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by DOHC16 (Post 2717242)
citeste aici

si ai habar cam cat costa o expertiza dasta? ca sa inteleg ca aia cu numarul de kilometri ii zic eu...atunci cand ma duc sa platesc taxa...stiu ca asa a fost la tata...si el a declarat real...sa zicem ca eu declar 1 milion...asta inseamna ca imi face o reducere nu? dar pentru expertiza aia mai profesionala...trebuie sa ma duc la rar...acolo e problema...cat costa?

roby wws 14-10-09 13:36

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by DOHC16 (Post 2717254)
Daca vrei numere de RO cauta una inscrisa uitata in ploaie sau lovita .la zeci de mii de euro taxa , deprecierea nu isi are rostu .Pe bulgaria da nu stiu conditiile acolo .

poze ai cu masina?

m-am gandit la varianta asta,dar si aici ma lovesc de o mare problema:nu am gasit un asemenea model la noi intara:sad:(stiu ca sunt vreo 2 -3 dar la proprietari care le au ca masini de colectie);si stiu ca la bulgari tot ce depaseste 160cp,inscrierea e la fel de scumpa ca la noi...

poze cu masina nu stiu la ce m-ar ajuta daca le postez(oricum masina am cautat-o mult,si e masina exact cum ar trebui sa arate,nu tipla dar cred ca daca ar supunea astia de la rar la toate testele ar trece cu brio,dar astia cum o vad si aud din ce an e imi pun imediat verdictu)

asa ca pls help me cu alte idei:D

KAY_ 14-10-09 14:07

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Te ajut cu mare placere da pune macar o poza ca mor de curiozitate sa o vad !:D Nu cred ca se supara nimeni

D o n n 14-10-09 15:27

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Taxa de depreciere: te duci la rar in ziua inc are faci cartea de identitate pt inscriere si itp si tot identificare,daca vor domnii de la rar...dai o taxa de 280~ lei,si iti face o constatare la masina care trebe sa ndeplineasca urmatoarele cerinte : lipsa airbag,lipsa servodirectie,lipsa clima/ac ,lipsa abs...si in acest fel puteti ajunge si la o treime din taxa,,insa maisna sa nu depaseasca cel mult 95-96 !sper ca v-am lamurit !

PH86MIN 14-10-09 20:44

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Stie cineva cat o sa fie taxa pt o masina noua cu motor de 1.6 benzina,ca tare mi-e ca nu imi vine masina pana pe 15 decembrie :(

RIcKO 15-10-09 00:10

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
da ce e pe 15 decembrie?...mai sus era vorba cu 15 decembrie 2008.......asa ca ...anul asta se plateste taxa noua ..cursul la euro fiind la 37 parca.....de la anul cica s-ar putea sa scoata taxa definitiv.....DAAAARRRRR sa o bage in impozit ....cum ar venii sa platim in rate ...nu e o idee rea....sa vedem ce ne rezerva viitorul (statul ..pardon)

tiby120 15-10-09 05:37

Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
 
Quote:

Originally Posted by RIcKO (Post 2719951)
da ce e pe 15 decembrie?...mai sus era vorba cu 15 decembrie 2008.......asa ca ...anul asta se plateste taxa noua ..cursul la euro fiind la 37 parca.....de la anul cica s-ar putea sa scoata taxa definitiv.....DAAAARRRRR sa o bage in impozit ....cum ar venii sa platim in rate ...nu e o idee rea....sa vedem ce ne rezerva viitorul (statul ..pardon)

a cazut varianta asta cu impozitul....si ramane in picioare taxa. f****e casa sa le f*t


All times are GMT +2. The time now is 08:29.

- Copyright 2026 4Tuning