![]() |
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Pentru nevoile tale ? Vorbesti de parca ai avea vreo "racheta" cu motor de 5.0 V8,ai uitat ca ai un amarat de Logan ? Nu mai fa pe aici pe interesantul ca esti degeaba. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
Că tot a venit vorba, Loganul nu mai există de multă vreme. În schimb tare sunt curios cu ce te plimbi tu. Că tot a venit vorba, ai permis? Sau mai bine îţi vezi de treaba ta, nu? |
Re: Benzina sau motorina ?
emh si vladm, ia faceti bine si rezolvati-va problemele in privat, va rog.
|
Re: Benzina sau motorina ?
a venit vremea sa fac schimburile la passat.. Nu au fost scumpe toate,putin mai scumpe ca la un benzinar dar nimica iesit din comun. Filtru ulei,motorina,polen,aer + 5l castrol edge = 320 lei.
|
Re: Benzina sau motorina ?
De curiozitate, ce marca de filtru ai pus?
Mersi. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
1 Attachment(s)
Cautand niste date tehnice am gasit tabelul asta la motoare ford:
observati o chestie si anume timpul in secunde, necesar fiecarui motor pt a accelera de la 50-100km/h in treapta a4a. Din cate observ eu, poate gresesc, motoarele diesel au un timp f. f. bun aproape in jumate decat la motoarele pe benzina. |
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Quote:
|
Re: Benzina sau motorina ?
Stiu, era doar o comparatie, partea buna e la consum.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Cine nu tine cont de consum,normal ca o masina pe benzina este mai puternica ca una diesel.Dar dieselul are un avantaj clar,pentru ca de la 2000 de ture trage foarte bine pentru ca acolo are cuplul maxim si consumul este foarte mic,in special la motoarele sub 2000cmc ori la benzina masina trage bine cand e turata mai mult(peste 4000 de ture),dar consumul este pe masura.
Chiar si motorul de 1.2 de pe Fiatul parintilor consuma foarte mult cand mergeam cu ea mai sportiv. |
Re: Benzina sau motorina ?
Parerea mea este ca dieselurile ejaculeaza precoce, scuzati exprimarea.
|
Re: Benzina sau motorina ?
Te referi la motoare? sau la injectoare?
|
Re: Benzina sau motorina ?
Cred ca se refera la motoare, mai precis la faptul ca au plaja de turatii mult mai mica iar la putin dupa 4000 rpm isi dau duhul. Cred,
|
| All times are GMT +2. The time now is 07:46. |
|
- Copyright 2026 4Tuning