Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR (https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-coasta-rally-sprint-crr.html)
-   -   Cand au inceput circuitele in Romania? (https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-coasta-rally-sprint-crr/159581-inceput-circuitele-romania.html)

valentin.nemtanu 15-01-13 10:32

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by zbvz (Post 5319369)
" Viteză pe pămānt, īn aer şi pe apă

Mai mulţi dintre aleşi sunt pasionaţi de raliuri, motociclism, aeronave şi yachting.

Deputatul Mircea Drăghici, absolvent al Universităţii Piteşti - Facultatea de Inginerie, secţia Autovehicule Rutiere şi al Institutului Politehnic Bucureşti- Facultatea de Subingineri, secţia Automobile, este membru fondator al Federaţiei Romāne de Automobilism Sportiv, pilot şi copilot de raliuri, precum şi campion naţional la rally Cupa Dacia Nova 1999. Drăghici, care este expert īn prepararea şi pregătirea motoarelor şi autovehiculelor de competiţie, este, de asemenea, preşedinte Clubul Sportiv Naţional Auto (automobilism)."
.......lol
Am cazut de pe scaun de ras......

http://www.mediafax.ro/politic/pasiu...-foto-10434963

Cea mai tare este aia cu "FESTIVALUL SCRUMBIEI".......
Citez: "eveniment ce īmpleteşte traditia ortodoxă cu cea populară specifică zonei de sud-est a Moldovei" şi la care participă peste 100.000 de oameni din Galaţi-Brăila şi īmprejurimi, respectiv "Festivalul Scrumbiei".

Astia suntem dragul meu Cornel....oricum o dai te umpli de ...oameni originali....:lol::lol::lol:

Stima si respect pt cea fost sau ce a facut.
Dar, in si din 2013, din pozitia ajunsa ce va face pentru automobilismul zonei de est ? asta ma intereseaza concret, asta astept din pasiunea domniei sale

valentin.nemtanu 15-01-13 10:37

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by George RHD (Post 5319808)
sa speram ca o aduc la start anu asta ..tot astept de ceva vreme dar din lipsa de sprijin etc .. sta ascunsa sub o prelata

Fara prezente concrete pe pistele de concurs cred, ca-s slabe sansele unor sustineri financiare. Succes sa ai intrucat din ce se vede este o " piesa" bine lucrata ! s-o vedem la treaba ! macar la etapa de indemanare a campionatului, si merita s-o prezinti !

saby-sebastian 15-01-13 14:10

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
1 Attachment(s)
Turul Europei nu stiu ce an Ionel Malaut copilot si Dacia Sport Turbo a lui Nicu Grigoras

ROAD EMPIRE 15-01-13 17:53

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by saby-sebastian (Post 5320126)
Turul Europei nu stiu ce an Ionel Malaut copilot si Dacia Sport Turbo a lui Nicu Grigoras

Cred ca era prin `83 sau `84. cam asa ceva

saby-sebastian 15-01-13 18:47

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by ROAD EMPIRE (Post 5320349)
Cred ca era prin `83 sau `84. cam asa ceva

Dupa masca fata care cred ca a aparut dupa 86 pe piata si deci grigoras fiind la uzina ma gandesc ca dupa 85 a pus el mana pe ea dar cel mai bine analizam niste poze in care sa definitivat anu si comparam pozele pt ca in fiecare an grigoras a mai adaugat ceva in plus sau minus la masina

ROAD EMPIRE 15-01-13 20:07

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by saby-sebastian (Post 5320450)
Dupa masca fata care cred ca a aparut dupa 86 pe piata si deci grigoras fiind la uzina ma gandesc ca dupa 85 a pus el mana pe ea dar cel mai bine analizam niste poze in care sa definitivat anu si comparam pozele pt ca in fiecare an grigoras a mai adaugat ceva in plus sau minus la masina

Din revista "Autoturism" 1983/10
iar cealalta poza "autoturism 1984/01"

George RHD 15-01-13 20:19

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
1 Attachment(s)
:-P:-P:-P:-P:-P

Robert Coca 16-01-13 06:32

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Mai sta pe drum spatele? Defapt sigur nu ai avut cum s-o incerci cu mai mult de 20km/h in parcare.

giubau_v8 16-01-13 15:38

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by George RHD (Post 5320638)
:-P:-P:-P:-P:-P

Eu as propune sa te limitezi la citit pe acest topic . E un topic frumos si e pacat de el sa fie murdarit cu toate conservele facute pe genunchi in spatele blocului fara nici un rezultat. ;);)

TuRbO1 16-01-13 19:07

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Au aparut si aici pamfletari cu criticile. Ba voua, nu va doresc decat SANATATE, asta daca stiti bancul cu sanatate. Masinile alea facute pe genunchi in spatele blocului, va bate la cur plasticele voastre NEACHITATE. Va nascut mamele voastre in mertane si bemveuri. De aia, nu posteaza lumea proiectele interesante aici.
Va doresc tot raul din lume asupra voastra, pacalicilor.
PS: Daca se sterge postul asta, sau ma baneaza miei, nici o problema, revin, mai devreme sau mai tarziu, poate asa reusim sa scapam de unele lichele de aici.

saby-sebastian 16-01-13 19:35

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by ROAD EMPIRE (Post 5320612)
Din revista "Autoturism" 1983/10
iar cealalta poza "autoturism 1984/01"

corect

THUNDER77 16-01-13 19:46

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by giubau_v8 (Post 5321604)
Eu as propune sa te limitezi la citit pe acest topic . E un topic frumos si e pacat de el sa fie murdarit cu toate conservele facute pe genunchi in spatele blocului fara nici un rezultat. ;);)

Sa stii ca multe din masinile prezentate aici , in special Easter-ele , erau "conserve facute pe genunchi , in spatele blocului" sau in spatele atelierului de la uzina sau fabrica unde lucrau pilotii si mecanicii din acest topic , in timpul lor liber . Mie mi se pare laudabila initiativa colegului RHD , este una din putinele imagini cu proiecte de masini de curse , avand la baza Dacia 1300/1310/1410 , intr-o lume automobilistica romaneasca sufocata de "importuri" unele achitate , altele neachitate sau altele transformate in "cai de curse" pentru ca nu au putut fi inmatriculate din cauza taxelor mari , iar proprietarii , decat sa piarda banii , punand si un pic din pasiunea pentru masini au venit cu ele la VTM sau liniute . Trebuie sa fim un pic mai respectuosi cu cei ce incearca ceva , repet : initiativa este laudabila , eu unul sper ca masina aia sa o vad la start si astept lamurire de la colegul RHD : masina e de circuit/coasta sau o prepari pentru CNR . Totodata , eu te invit sa postezi mai multe poze cu ea . Din partea mea @giubau ai un mare MINUS , care s-ar putea sa te "doara" sau nu , depinde de modul din care privesti lucrurile ( moderator sau simplu admirator al motorsportului romanesc )! De ce trebuie , de fiecare data , sa aruncam cu noroi daca cineva prepara o "conserva" de Dacia si nu prepara o "ghiulea" de BMW , VW etc. ? Avem prejudecati sau ne e rusine cu masina nationala ? Sau e cumva teama ca acea "conserva , facuta pe genunchi" sa dea praf in parbriz "fitosului vestic" iar proprietarul sa pice ridicol in fata "tovarasilor" de la club sau din fata blocului , cum ca "l-a facut" o "conserva" ? Inclin sa cred toate variantele...........Eu ma mandresc cu Dacia , cu ce a fost o data si ce s-a putut face cu ea , in schimb cu Loganul si surogatele lui mi-e rusine ! De ce ? Pentru ca nu mai sunt romanesti !

popasan 16-01-13 20:43

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Este greu in zilele noastre sa faci performanta pe Dacia 1xxx, din multe si multe motive, dar prezenta la coasta a unei Dacii vechi, va face sa creasca inima in multa lume de pe margine :-) (ca fapt difers la etapa de la Sinaia 2011, cand a participat Bercioiu Mihail/ Dacia 1100, la coborare lumea aplauda, poate chiar mai tare ca la masinile cu sute de cai, in ciuda timpului scos)....dar cati stiu cat de greu este sa faci, macar o replica a unei masinii din '80-'90???

ROAD EMPIRE 16-01-13 20:52

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
Asa este George! Ai perfecta dreptate.:-)

George RHD 16-01-13 21:01

Re: Cand au inceput circuitele in Romania?
 
precizez puntea a fost deformata pe banc sub indrumarile unui om care piloteaza sportive pe la coasta am reusit sa o aduc la -5 grade ,acea sportiva ce alearga si acum are la fel -5 masina a fost demontata integral sudata cordon din 2 in 2 cm tot ce tine imbinare caroserie iar asamblarea a fost facuta pe genunchi in fata blocului adica toata vara am avut noroc cu cea de -a doua masina cu care am reusit sa alerg peste tot sa pot sa o termin pe ceea de rally masina sta foarte bine pe sosea am nevoie de o cutie mai scurta dar pe viitor ma folosesc de am momentan o sa urc o filmare onboard cat de curand sunt multumit ,imi pup dulce fanii si acest moderator care latra in mod selectiv dragutule dk esti frustrat si vrei sa te simti bine vreodata te astept la brasov sacele la un suc si te las sa te plimbi cu ea papagalule cand o sa faci si tu 1 % din ce am facut eu si o sa treci si tu prin ce am trecut eu atunci sa scrii cacat cu ochiii ce esti tocmai am vomitat in gura seara buna


All times are GMT +2. The time now is 02:23.

- Copyright 2026 4Tuning