![]() |
|
Re: Taxa de prima inmatriculare
eu ce sa mai zic ... pt un motor 1.9 tdi euro 3 din 2000 , emisii 132gco2/km trebuie sa platesc 1300 euro
|
Re: Taxa de prima inmatriculare
cum calculez taxa de mediu ptr o masina non-euro de 27 de ani ? motor de 1766cmc ? nu scrie nicaieri despre emisii
|
Re: Taxa de prima inmatriculare
mai bine ai rabdare 3 ani si o bagi la masina de epoca.in felul asta nu mai platesti nici o taxa.
|
Re: Taxa de prima inmatriculare
masina are carte de romania, dar fara inmatriculari pe ea, o inmatriculez la bulgari 3 ani, si dup`aia o bag in tara ca fiind masina de epoca, nu e nici o problema nu ?
|
Re: Taxa de prima inmatriculare
daca ne laudam care are taxa mai mare eu pana acuma am cea m-ai mare vreo 2000 si ce de euro si stiu un caz ia scos masina non-euro si defapt era euro doi si avea taxa 18000 de euro si nu am gresit la zero-uri
|
Re: Taxa de prima inmatriculare
nu am zis in scopul sa ma laud (apropo .... 7000 cat mi-am calculat eu e mai mult fata de 2000 ) vroiam doar sa stiu sigur
|
Re: Taxa de prima inmatriculare
oameni buni...
debitati niste chestii....de pute ochiul... 1. pt masina de epoca...trebuie sa fie 30ani de la ultima masina ca a ta, iesita pe poarta fabricii. Adica, mai pe romaneste... 2009 - 30ani = 1979. 1979 e anul MINIM pt masinia acceptate ca 'de epoca', asta daca e anul la care a iesit ultima masina ca a ta pe poarta fabricii. In plus, pentru a fi acceptata ca masina de epoca, trebuie intrunite anumite conditii, gen piese originale, fara tuning, etc. 2. taxa de prima inmatriculare...ramane tot de prima inmatriculare si pe 2010, cel putin deocamdata asa pare. Au pus taxa si pentru masinile cu euro4(recent), sau ceva de genul (nu m-a prea interesat, deci nu stiu cu exactitate, dar se poate afla cu google). Ce e cert si sigur, e ca si in 2010 se va plati taxa de prima inmatriculare...si ca treaba cu bagatul la impozit se mai amana, datorita crizei economice. Din citite, se gandesc la a majora pretul benzine, prin includerea taxei de poluare. (gen cum s-a introdus recent in franta) citat de pe "CAPITAL" Comisia Europeană analizează posibilitatea introducerii unei taxe pe emisia de dioxid de carbon, aplicabilă īn toate statele membre, potrivit unei declaraţii făcute de comisarul european pentru fiscalitate, Laszlo Kovacs. După ce taxa pe emisiile de doxid de carbon a fost recent introdusă īn Franţa, Comisia Europeană a anunţat că ar agrea o taxă pe emisii unică la nivelul blocului comunitar, potrivit publicaţiei franceze La Tribune. Propunerea ar urma să fie făcută oficial īn cursul anului 2010, conform afirmaţiilor comisarului Laszlo Kovacs, făcute după o īntālnire informală a miniştrilor de Finanţe din ţările UE. E greu, dar trebuie Kovacs a admis că propunerea ar putea stārni īngrijorarea celor care activeză īn sectoare ca agricultura sau transporturile şi, mai mult, īn contextual crizei economice, este de acord că nu va fi uşor să impună această nouă taxă. Totuşi, el justifică necesitatea introducerii ei motivānd că “este evident că schimbările climatice reprezintă o provocare mondială cu consecinţe mai grave decāt actuala criză economică şi financiară”. “Este o problemă de viaţă sau de moarte pentru populaţia planetei” a argumentat comisarul. Trei cenţi la litrul de benzinăExistentă deja īn Suedia, Finlanda sau Danemarca, taxa pe emisiile de dioxid de carbon va fi aplicată şi īn Franţa, īncepānd de anul viitor. Nivelul ei va fi, īn medie, de 17 euro pe tona de dioxid de carbon. Conform calculelor făcute de publicaţia franceză, taxa va īnsemna un efort suplimentar de 36,8 euro pe an pentru un apartament īncalzit cu gaze naturale, 26,3 euro dacă pentru īncălzire se foloseşte GPL sau 63,9 euro dacă se foloseşte cărbune. De asemenea, pentru un litru de benzină se va percepe o taxă suplimentară de 3,1 eurocenţi iar pentru motorină 3,5 eurocenţi. |
Re: Taxa de prima inmatriculare
am mai auzit de curand varianta sa inscri masina ca masina de curse sau ceva de genul masina de competitie,dar nu stiu exact ati auzit ceva de genul asta?
|
Re: Taxa de prima inmatriculare
ca sa o inscrii ca masina de raliu...iti trebuie neaparat sa fie pregatita corespunzator. Asta inseamna sa ii faci Rollcage facut dupa cum cere FIA, scaune scoica cu omologare valabila, centuri cu omologare valabila (doar centuri+scaune = vreo 1000 si de euro), elemente de siguranta/etc....toata treaba te duce peste 5000euro...si in plus, ITP-ul se face odata pe an doar la RAR.
Nu poti sa o inmatriculezi ca autovehicul de competinii (rally) daca nu e pregatita corespunzator. Nici cu mita mitelor... |
Re: Taxa de prima inmatriculare
apropo cu varianta cu datul in judecata nu mai vine nimeni cu detalii mai multe ca eu incepusem sa caut cate ceva si am pus o intrebare daca mai e nevoie de altceva
|
Re: Taxa de prima inmatriculare
Quote:
|
Re: Taxa de prima inmatriculare
https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...axei-auto.html
https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...axei-auto.html https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...axei-auto.html https://forum.4tuning.ro/27-discutii-...axei-auto.html un search era suficient...si gaseai topicul... buba e, din cate vezi si tu, ca nimeni nu ofera mai multe detalii decat alea prezentate in topicul ala. |
Re: Taxa de prima inmatriculare
mersi de precizari valib, stiam si eu ce conditii trebuie sa indeplineasca masina ca sa o inmatriculez ca masina de epoca la noi, si, in afara de varsta, indeplineste toate conditiile mai putin vopseaua din paleta originala.
|
Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate
Intrebare de baraj.
Mai am un set de numere rosii, ultimul a expirat. Vreau sa ma deplasez cu masina pentru a face restul actelor pentru inmatricularea definitiva. Intrebarea mea este... Pot obitne ultimul set de numere rosii in conditiile in care certificatul de autenticitate a expirat ? |
Taxa auto va fi platita incepand cu 2010 si de cei care au masini dotate cu Euro 4
1 Attachment(s)
Taxa auto va fi platita incepand cu 2010 si de cei care au masini dotate cu Euro 4
Cei care isi cumpara masini cu Euro 4 vor fi nevoiti sa plateasca taxa auto la inmatricularea lor. Potrivit reprezentantilor Ministerului Mediului, din cauza crizei economice, s-a renuntat la introducerea din 2010 a impozitului anual pe emisiile de dioxid de carbon in locul taxei auto percepute la inmatricularea masinilor. Taxa de poluare auto a suferit anul trecut mai multe modificari. |
| All times are GMT +2. The time now is 18:49. |
|
- Copyright 2026 4Tuning