Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

nytrous_oxide05 17-02-08 14:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
sry k am raspuns asa greu dar n-am mai avut timp sa intru...
@Grigo - folosesc turbo smooth cu valoarea 2 ...chiar nu intzeleg care e faza...poate o fi versiunea de max pe care o am proasta...nu stiu...sa fie prost piratata :))...

Aa si apropo, ma apucasem de interiorul unei masini...dar n-am apucat sa fac mai nimic...vroiam decat sa vad ca pozitionare cum ar veni niste scaune volanul etc si dupaia sa ma ocup de ele mai detaliat...am vrut doar o schema a interiorului...DAR...cu 2 scaune pe turbo smooth cu valoarea 2 si podeaua + partea din fatza unde ar fi venit bordul cu mesh smooth la 3...mi se misca zici k cine stie ce minunatzie am modelat...uitati-va si voi.. sunt doar niste rahaturi de box-uri putzin modelate si un plan indoit...nu-mi vine sa cred ca se poate misca asa cum se misca....si mai nou bomba: imi da eroarea aia cu The application has run out of memory and will now close. ....cum drequ frate la 2 gb jumate de ram sa ramana fara memorie de la 3 ***uri :rolleyes2

Sleepy_85 17-02-08 15:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
De ce fol valori asa de mari la turbosmooth, mai ales ca e la interior, pai cand le pui toate impreuna ce ai sa faci.

nytrous_oxide05 17-02-08 15:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai in primul rand nu mi-am dat seama ca 2-3 e o valoare atat de mare ca de la 2 box-uri si un plan sa se miste in halu in care mi se misca... cred c-o sa incerc sa iau max-ul 2008 poate se misca mai bine cu ala... spuneti-mi voi sunt yo absurd sau necunoscator cand zic ca de la nimicurile alea modelate se misca f prost pe configuratia mea si nu mi se pare normal?...

GRIGO 17-02-08 16:15

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io zic sa lasi turbo la 2 ... eu asa il folosesc....
tu sleepy ce valoare folosesti ?

nytrous_oxide05 17-02-08 18:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO (Post 1364070)
io zic sa lasi turbo la 2 ... eu asa il folosesc....
tu sleepy ce valoare folosesti ?

aa pai il las...dar totusi de ce s-o misca in halul asta de la 3 chestii amarate?... aa si app mi-am bagat 2008-ul si la fel se misca cand deschid fisieru ala... daca are cineva vreun sfat...raman dator...dau o bere la 4TDays :))..

ruver 17-02-08 18:30

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu stiu ce potate sa fie eu pot sa tin si masina cu TSmoot la 2(rotile... care au ff multe poligoane off de exemplu) si se misca rezonabil... incat pot sa vad in ansamblu cum stau lucrurile... si despre PC-uri nu stiu ce sa zic am instalat max-ul pe un pc mult mai performant decat al meu si se misca mai prost... asta nu inteleg de ce...

Sleepy_85 17-02-08 21:47

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu la tsmooth folosesc 1, maxim 2, dar 3 si 4 chiar nu are sens sa se foloseasca, daca un obiect este bine modelat nu are nevoie de mult tsmooth. T smooth nu ascunde greselile.
@nitrous: incearca sa faci altceva la ob tale, da un click dreapta pe obiect si alege "convert to\editable mesh", dar asta dupa ce ai scos turbosmooth si ai ramas cu obiectul simplu. Un motiv pentru care iti merge greu este ca probabil ai dat tsmooth si apoi ai mai pus un edit mesh dupa aia.Pune si tu un print screen cu wire si detaliile obiectului ca sa inteleg mai bine care e faza daca tot nu iti merge

D_DooM 18-02-08 15:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
e cv aq maxu si pcurile ... da' mie k imi lua pt un render d rez 1600 si niste setari care in max7 erau default ...in max9 imi lua 80 ore si ink mai crestea ... folosind vray ... si q niste setari p care mi lea zis ruver pt low ... imi lua 12 ore la 640 :| ... ma doare capu deja

ruver 18-02-08 16:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mda tie iti lua 12 ore si mie 10 minute... randare aia... ai vazut...

GRIGO 18-02-08 21:10

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by ruver (Post 1366648)
mda tie iti lua 12 ore si mie 10 minute... randare aia... ai vazut...

atunci ar putea fi ceva din setarile maxului
la driver acolo .... ce aveti setat Openg GL sau Direct 3D ... cum e mai bine ...
sau nu stiu ... reinstaleaza maxu si nu te mai baga la setari ...

Sleepy_85 18-02-08 21:21

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
depinde si de sistem acuma, maxu ca maxu.

D_DooM 19-02-08 08:03

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai avea m3Du ... da' ma refer k la setarile vrayului am umblat ;)

Cobra2007 19-02-08 11:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1339864)
need a litle help :D banuiesc ca stiti multi dintre voi cum sa puneti un obiect intr-o poza reala...pfff eu nu stiu:oops: are cnv vre'un tutorial sau poate sa-mi explice cnv asa mai pe intelesu noobilor :Dpleasee!

Quote:

Originally Posted by Cobra2007 (Post 1340712)
uite asa mane http://www.cg-cars.com/forum/attachm...5&d=1170265009

si apropo, mai stie cineva si cum e cu self'ilumination : se facea un plan deasupra masinii si se aplica self'ilumination, nush poate zic gresit daia va intreb pe voi cum fac ca sa imi iasa si mie niste reflexii frumoase pe masina :D


ma ajutati si pe mine va rog:rolleyes2:sad:

mba 24-02-08 10:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
:cry:
am o problema.... am apasat ceva si nu stiu c...si nu mai imi apar sagetile alea de care trag ca sa mut obiectu ..sau vertexu ...chiar dak apas w sau e sau r ...ramane sageata la fel ca atunci cand nu era selectat "mutatu" sau "invartitu" :lol::lol: stie cineva c am apasat???

D_DooM 24-02-08 11:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ai apasat p "x" ... apasa iar p "x" si ar trebuii sati reapara

mba 24-02-08 11:40

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mda...merci doom
nu stiam pe c am apasat k mio cazut tastatura si cam am prinso am apasat cam multe butoane....thx

frost_dani 26-02-08 23:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
am si eu o problema...am bagat windows vista pe un comp ( ca doar asta accepta) si am instalta 3ds 2008( tot la fel, doar asta accepta)...si cand vreau sa bag vray nu merge de nici un fel....am incercat vray 1.5rc2, 1.5rc2 , 150 r5 r9, 150 r5...si tot nu vor sa mearga. imi da la instalare " a error has occured during the instal" si imi da sa stearga tot ce a bagat ca nu e bun...
p.s: am instalta vray in folderul in care am 3ds max..ca asa imi cerea

ce e de facut??

GRIGO 26-02-08 23:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
incearca 1.5rc3 ... ar trebui sa mearga

D_DooM 27-02-08 00:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
da un restart la pc si o sa mearga ... cel putin la mien a mers dupa c am dat restart

Cobra2007 04-03-08 02:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
are idee cnv de unde sa maresc EXACT subdiviziuniile pt k sa-mi iasa o randare curata si fara pic de "noise".
Din render?(si de unde) sau din materiale.
P.S :motor de randare :Vray

D_DooM 04-03-08 08:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
de la lumini ... selecteza fiecare lumian is vezi q undeva la optiunile luminii.. sub intesintate ai subdiv .. cu cat e mai mare cu atata mai bine .. io d obicei folosesc 20 pt rendere d test si 50 pt finale da' poti folosii si mai mare

Cobra2007 04-03-08 21:43

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
dap....se vede lampa, mersii frumos...si ca tot am postat acu.....stii cumva cum as putea sa scap si de blur ? ca se vede pusin blur pe poza (mentionez k nu e de la setariile JPG) cred ca ceva prin randare....nush.....:?:

D_DooM 04-03-08 23:05

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
la render la antialaising alege adaptive subdiv si k mitch.... (nush qm il cheama p ala :P) si scapi d blur ... :)

Cobra2007 05-03-08 19:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Dap...se vede bn acu:D ms frumos.Sanatate;)

ruver 08-03-08 12:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Blue print set up - Tutorial for beginners
pt. cei care doresc sa invete cum sa taie si sa aseze blueprinturile in 3D Studio Max

Cobra2007 09-03-08 23:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
helpz.......please:D
Am o mare problema cu vraysun, am facut un interior (w.i.p) si chestia e k tavanu este prea luminat si nu da bine deloc......si nush cum draq sa-l fac sa aibe aceiasi culoare cu interioru...am pus poza ca sa vedeti cum iese :???:va rog ajutati-ma:!:

Sleepy_85 10-03-08 00:07

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
poti sa reduci din secondary bounces,
tavanu are"cast shadow"?Ca totusi arata prea fals, park e facut in paint, si vezi ca mat sa fie Vraymaterial

Cobra2007 10-03-08 00:55

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ms Sleepy......pana la urma erea de la material:-) am pus vraymaterial si sa rezolvat problema....cat despre "Cast Shadows" sa fiu sincer nu mai stiu unde e si de la ce e:oops:....dadusem odata de el si am uitat acu.Oricum ms mult,am rezolvat.

Ace Axel 11-03-08 11:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
salut baieti! am si eu nevoie va rog de imagini cu masini jumatate normal, jumatate wireframe. Eu am cautat, dar nu am avut succes.

Am pus si un exemplu, singurul care lam gasit mai ca lumea :lol:

D_DooM 13-03-08 19:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
care cunoaste unde as putea gasii si io un tutorial (preferabil video) despre modelare organica ? k vreau sa fac si io o creatura fantasy cva d genu .. si nush qm sa incep .. d unde ... etc

Sleepy_85 13-03-08 21:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
poti sa incepi cu inceputu, adik cu tutorialele din max, nu e video dar e destul de clar.Si apoi poti sa te uiti pe tot felul de site-uri dedicate 3D

D_DooM 13-03-08 21:41

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
io nam nici un tutorial din max din cate stiu ... si nici nu cred k ar fi despre modelare organica ... si p siteuri mam uitat ... am gasit unele scrise .. da' faorte suamr ... nik detaliat sau c imi poate fi d folos ...

Sleepy_85 13-03-08 21:45

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Du-te in help si acolo ai tutorials ;), daca nu le ai, instaleaza-le de pe cd. Te asigur eu ca sunt tutoriale de modelare organica, le-am parcurs eu pe toate.

D_DooM 13-03-08 21:51

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
esti o "Dragutza" :P sami zici cum le instalez? k nu am imagien iso .. ci doar continutul cdului ... deci nu are cum sal ia k p un cd

Sleepy_85 13-03-08 22:02

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Mai "dragutza" mai, deci ai nevoie de un cd de la max9, acolo ai de toate, materiale, tutoriale, poze, filme, etc.La un kit "homemade" nu pot sa te ajut sa instalezi; ia-ti si tu un cd de max. Cel mai bun loc unde poti invata de la inceput modelare organica este de pe tutorialele din max.Daca vrei sa fol maxul pt asa ceva, daca nu, mai sunt si alte programe dedicate modelarii organice, ZBrush, Maya, etc

D_DooM 13-03-08 22:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
stiu ... chestie e k io am laut maxu si era arhiva si nu imagine iso ... tutorialele nu pot sa le instalez q autorun .. . adik numi apare ... iar cand intru in max si sau la tutorials mi se seschide o fereastra si ramane alba :|

D_DooM 13-03-08 22:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
gata am gasit ... ms mult .. apre interesant c e p'aci ... o sa icnerc sa fac catecva

Cobra2007 13-03-08 23:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Imi poate spune cineva cum pun un HDRI pe un obiect, sa reflecte frumos "backgroundu" ....k eu am incercat cu falloff, cu crom si nu-mi place, asa cu HDRI stiu k se schimba situatia, de aceea va rog sa-mi spuneti si mie cu amanunte.Multumesc.
p.s : stiu k poza are greseli, e doar de test...pt k ma intereseaza sa vad cum iese cu reflexiile hdri.

D_DooM 14-03-08 00:14

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mane ... dami un add p mess u si it izic mai multe acolo ;)

id: black_doom_4ever

P.S. cand imi dai add zimi cine esti sa nuti dau "denied"

Cobra2007 23-03-08 12:53

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
stie cineva daca merge sa pun noul vray 1.50 la 3dsmax 9 ? o merge ? sau e doar pt 2008.:?:


All times are GMT +2. The time now is 11:35.

- Copyright 2026 4Tuning